Divort complicat

Divort complicat | Autor: marafx

Link direct la acest mesaj

Salut tuturor.
Sunt noua aici si am gasit forumul cautand raspunsuri cu Google.
Sa va povestesc.
In 1996 m-am casatorit. Dupa 2 ani in 1998 a aparut ingerasul meu de fata.
dupa putin sotul a inceput cu alcoolul si cu prostituatele si cu tiganii ca mi-era rusine cu el.
In 2004 am plecat in Italia la curs de specializare dar nu am urmat cursul si am gasit altceva de munca in Italia (o firma de telecfomunicatii , internet etc)
Fata in 2004 am lasat-o la parintii mei.
In 2005 sotul a luat-o si a dus-o la el fara voia mea si a facut-o sa locuiasca cu el si cu amanta , 2 alcolici.
Soacra mea in 2006 a luat fata de la el pentru ca era incapabil sa o ingrijeasca si a tinut-o la tara la scoala. Eu trimiteam bani lunar pe contul tatalui.
In 2007 am fost la fata si vroiam sa vorbesc cu sot de divort dar nu s-a putut. II convenea sa primeasca bani pe care fetita nu-i folosea.
In 2009 am adus cu greu, platind mita (in bani sotului pentru acord!) ziceam am facut fetei pasaportul si a stat o luna la mine.l Pe urma cum nu puteam legal sa o tin aici mai mult am adus-o la socri. Dar am deschis si divortul cu incredintare.
Acu e din august ca ma lupt cu ei.
Intre timp, in septembrie 2009 tatal si-a omorat (nu glumesc) amanta in bataie cand erau beti , aproape de fata cu fetita. L-au i9nchis si e inca inchis la Rahova urmand sa-l judece.
La divort nu s-a mai opus dar socrii au invatat fetita sa spuna ca vrea sa stea cu ei, ca in Italia nu vrea... si copiulul la audiere a repetat cum a fost pus sa zica de frica ca o bate bunicul dupa aia.
Judecatorul a cerut martori pentru audiere. A audiat 4 martori (mama si sora mea si socrii amandoi) si apoiu deoarece declaratiile socrilor erau contradictorii la dovezile din dosar (extrase de cont, declaratia mea de venituri smd) a dispus ancheta sociala si la mine in Italia. Aici am casa am munca si nu orice casa! Am una frumoasa foc.
Voi ce credeti, macar cineva e avocat ca sa-mi dea si o alta parere in afara de parerea avocatei mele... pot pierde fetita?????????????

Va multumesc de rabdare si iertatima ca am facut asa lunga povestea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Marafx,

in cazul in care vei fi nemultumita de hotarare, exista cale de atac.
Este procedura normala aceea pe care a urmat-o instanta. Este greu sa anticipezi, fara a cunoaste actele care constituie dosarul propriu-zis, hotararea pe care o va da instanta de fond...
Daca fetita se afla in momentul acesta la socrii, parerea mea este sa soliciti incredintarea catre tine inca din timpul procesului, anterior pronuntarii unei hotarari pe fondul cauzei. Avocatul tau te va indruma care e procedura legala. Interesul superior al copilului este criteriul decisiv in luarea unei hotarari de catre instanta de judecata. In mod normal, un copil trebuie sa cresca alaturi de parinti!
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui martta

Marafx,

in cazul in care vei fi nemultumita de hotarare, exista cale de atac.
Este procedura normala aceea pe care a urmat-o instanta. Este greu sa anticipezi, fara a cunoaste actele care constituie dosarul propriu-zis, hotararea pe care o va da instanta de fond...
Daca fetita se afla in momentul acesta la socrii, parerea mea este sa soliciti incredintarea catre tine inca din timpul procesului, anterior pronuntarii unei hotarari pe fondul cauzei. Avocatul tau te va indruma care e procedura legala. Interesul superior al copilului este criteriul decisiv in luarea unei hotarari de catre instanta de judecata. In mod normal, un copil trebuie sa cresca alaturi de parinti!
Succes!

de Vlad(13.06.03)& Alexia(08.08.06)
poze



subscriu cu mentiunea ca ptr copilul tau iti poti angaja un avocat ff bun ,specializat ,indiferent de ce onorariu ar pretinde.
Succes!

Gabriela


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput