ESPUMISAN

ESPUMISAN | Autor: loriangi

Link direct la acest mesaj

buna mamici
am o mare rugaminte la voi..bebele meu are colici , se strange de burtica si tipa cat il tin plamanii..i-am luat espumisan si nu stiu cat sa-i administrez..peprospect scrie la sugari 25 pic..eu cred ca sunt pt 24 ore, nu? adica sa-i dau cam 3pic la fiecare masa..voi cum ati dat la bebeii vostri?
va rog un raspuns...am uitat sa mentionez ca este alimentat si la san si supliment de nan1..

multumesc

[http://www.xoopit.com/s/20zlj4u46a8ry54w3naj
38sapt,5zile+ victor-andrei+ Iarina-gabriela(17.08.2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

Pediatra mi-a recomandat sa-i dau copilului 15 picaturi X 3 pe zi. Le puneam in lapte.
Mai bine intrebi pediatrul bebelusului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flloryy spune:

si eu ii dadeam 15 pic de 3 ori pe zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

am uitat sa va spun ca are doar 3 saptamani...si la varsta asta tot atat ii dadeati? cat au copii vostri?

[http://www.xoopit.com/s/20zlj4u46a8ry54w3naj
victor -andrei(24.02.2010)si iarina-gabriela(17.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

Chiar de la nastere mi-a recomandat doza de mai sus. Eu i-am dat de la 2-3 sapt pana pe la 4 luni. Dupa 4 luni nu am mai avut probleme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Si noi am folosit aceeasi doza,cate 15 pic de 3 ori pe zi. Pediatra si doctora de familie ne-au recomandat astfel.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

la fetita mea a functionat mai bine sabsimplex decat espumisan. espumisan este mai slab decat sab simplex

concentratia substantei active (simeticona) din cele doua produse este diferita, respectiv la sab simplex este 69,19 mg/ml, pe cand la espumisan este de 40 mg/ml, de aceea in prospectul de la sab simplex scrie ca se administreaza cate 15 picaturi inainte de fiecare masa si le nevoie se mai pot administra 15 picaturi inainte de somnul de seara, iar la espumisan cate 20-25 de picaturi doza uzuala zilnica - aici intervine eroarea de interpretare privind doza si frecventa administrarii !!!

eu am respectat indicatiile din prospectul de la sab simplex, parca scrie undeva ca nu exista pericol deoarece nu se absoarbe in organism si se elimina usor din sistemul digestiv, ajuta doar la prevenirea formarii bulelor de aer in stomac/intestin, implicit la reducerea colicilor.

am inteles ca acum medicamentul-minune anti-colici ar fi infacol, care se gaseste si la noi in farmacii...nu stiu ce pret are, din pacate...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

multumesc pentru raspunsuri...in final am cumparat INFACOL care mi se pare mult mai bun decat espumisan (l-a agitat foarte tare si plangea nonstop)dar acum s-a linistit, mai are cateva episoade usoare de colici dar in rest e ok...

[http://www.xoopit.com/s/20zlj4u46a8ry54w3naj
victor -andrei(24.02.2010)si iarina-gabriela(17.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onuta82 spune:

pediatra noastra ne-a recomandat espumisan si sabsimplex alternativ la fiecare masa 5 picaturi a functionat deoarece nu am avut nopti nedormite

Mergi la inceput