Soacra imi distruge viata si casnicia!

Soacra imi distruge viata si casnicia! | Autor: Emma_

Link direct la acest mesaj

Stiu ca subiecte despre soacre au mai fost si vor mai fii...until the end of the world.Dar simt ca sint cu nervii la pamint si m-ar ajuta mult niste sfaturi....
Sint casatorita cu sotul de 2 ani. Sotul are o fetita dintr-o relatie anterioara, relatie urita. Din aceasta cauza soacra era la cutite cu ex-a lu sotul meu si chiar pe fetita o suporta destul de greu.Eu tot timpul l-am incurajat pe sotul meu sa-si faca dreptate prin lege si sa obtina custodia partiala a fetitei din cauza ca mama ei nu este una dintre cele mai bune. Si-a facut curaj, a inceput actiunea, eu l-am sprijinit, chiar daca citeodata am cazut prada stressului si presiunii si ne mai certam, dar a obtinut custodia impartita si el o are o saptamina si mama ei o saptamina.In tot acest timp cind o are sotul, fetita sta la soacra ptr. ca noi amindoi lucram, sotul lucra in ture si soacra e acasa si are timp sa se ocupe da fetita. Buuuuun.
Sotul merge in fiecare zi la soacra si ai duce de toate, sta cu fetita, ai face baie zilnic, ai citeste povesti inainte de culcare si dupa ce adoarme vine si el acasa.
Acum am ramas si eu insarcinata. Toata lumea fericita. Chiar soacra zicea ca ce bineeee...dar nu stie cum va mai avea grija de fetita dupa ce nasc eu, ca ea va vrea sa stea cu bebe si nu va mai avea chef de ea....si alte rautati si otravuri.
Chestia este ca de cind am ramas gravida, probabil si din cauza hormonilor gasesc tot mai greu sa-i suport otravurile. Am avut o cearta destul de mare odata si de atunci simt cum nu ma mai inghite.
Ma doare sa-l vad pe sotul meu prins in mijloc. Dar el este stilul de "baiatul mamei" care isi adora mama si orice zic eu...pina la urma tot mamica are dreptate.
Acum ultima lovitura care am luat-o astazi. Eu lucrez in management de proprietati si una dintre proprietati este unde locuim. Astazi dimineata eram in birou si am primit o reclamatie despre un incident intimplat ieri. Cum proprietatea are vreo 30 de camere de luat vederi am inceput sa derulez benzile ca sa aflu ce s-a intimplat. Si tot asa cautind, dintr-o data o vad pe soacra, aseara pe la 8 intrind in bloc cu ex-a lu sotul si cu fetita, discutind si rizind de zor, urcind la etajul ei.
Va rog frumos sa ma credeti ca am simtit cum pamintul s-a crapat si am vazut doar negru in fata ochilor. Mi s-au derulat toate cuvintele ei prin cap si cita ura simtem in ea si ce mi-au vazut ochii imi spune cu totul si cu totul altceva.
Imediat am pus mina pe telefon si mi-am sunat sotul si l-am rugat pe el s-o sune pe ma-sa si sa-i ceara sa explice toata sarada asta.
Okaaay.....raspunsul ei a fost ca fetita trebuia lasata la ea si ca nu a vrut sa se dezlipeasca de maica-sa si ea s-a gindit sa o invite si pe maica-sa sus ca sa-i fie mai usor la fetita.
Daca nu as cunoaste-o pe soacra as zice ca asa e. Dar nu pot sa stiu ce urmareste. Este o persoana cu 2 fetze. Si asta nu-mi place la ea. Si i-am ziso si la sotul. Acum el saracul este prins in mijloc, sufera, dar cind vine vorba de dat dreptate tot la ma-sa ai da dreptate. Ca el crede ca maica-sa nu facut nimic rau cu asta.
Acuma eu stau si ma intreb? Sint eu exagerata? Sint eu dusa cu pluta?
Poi cum asa dintr-o data te vizitezi cu ex-a pe care stiu ca ai omori-o daca ai putea, cind anul trecut treceau una pe linga alta pe strada si nu se salutau?
Simt ca-mi explodeaza capul si ceea ce ma doare cel mai tare este ca ei(sotul cu soacra) cred ca este vina mea...ca mi-e imi sare tandara din te miri ce...si ei sint inocenti.
Apreciez toate raspunsurile. Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaROBERT spune:

pfff emma o adevarata si reala problema eu din cate am inteles esti insarcinata,sfatul meu este sa te calmezi sa privesti lucrurile din alt unghi si mai ales sa te bucuri ca nu locuieti cu ea in casa(cazul meu)crede-ma este tragic.din ce ai spus tu imi dau seama ca ai o soacra cu o suta de fete nu doar 2 din pacate dar oare sa vrea sa ii impace pe cei doi sper sa ma insel si sa nu fie asa sau doar vrea sa te supere pe tine ca vede ca te ataci si ca te enerveaza si pe buna dreptate si eu m-as ataca si as face circ,nu mi-ar pasa.o parte din vina o are sotul tau,te-ai insurat ai familia ta iti vezi de ea si de binele ei si iesi de sub papucul mamei spre binele cazniciei daca nu vrea sa pateasca ca si in prima,poate daca ai avea o discutie serioasa cu el s-ar mai schimba sau poate ca ai incercat dar nu sa schimbat nimic.imi pare rau sincer pt tine stiu ca suferi si ca te doare pentru ca si eu am trecut prin probleme cu soacra si sotul dar din fericire sotul si-a dat seama la timp.sfatul meu este pentru binele tau si al bebicului tau sa mai treci cu vederea,sa te faci ca nu exista,ignora ca asta doare cel mai tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emma_ spune:

Draga mea iti multumesc de raspuns si ma bucur sa vad ca cineva imi da si mie drepatate...si ca nu am feelingul ca am innebunit de-a binelea.
De impacat nu cred ca vrea sa-i impace(de fapt nu mai sint chiar asa de sigura) ptr. ca stiu cita ura are in ea.
Ceea ce ma doare este ca.... nu ma deranjeaza ca ar vorbii cu ex-a. Este civilizat si este un copil implicat in toate astea. Dar nu pretinde ca o urasti si pe la spate faci cu totul altceva.
Eu nu i-am cerut niciodata sa nu vorbeasca cu ea. Eu asa am cunoscut-o pe soacra: nevorbind cu ea. Si ea mi-a otravit si mie sufletul cu multe rautati, caci citeodata simteam cum o urasc pe aceea femeie doar ptr. cit amar i-a facut sotului.
Si eu am un ex husband si un copil cu el. Dar tinem legatura constant si civilizat si eu nu ma ascund de nimeni cind vorbesc cu el ptr. ca nu am absolut nici un motiv sa ma ascund.
Sper ca sotul sa vada pina la urma ce rea e maica-sa desii tare ma insel. El o adora pe maica-sa, ptr. ca a crescut fara tata si mama lui inseamna totul ptr. el.
Nu mai stiu ce sa fac, nu am fost pusa niciodata in situatia asta.
Am mai avut o soacra inainte dar a fost cea mai dulce femeie de pe pamint si nu ma gindeam niciodata ca voi fii in situatia asta.
Am zis ca-mi schimb tactica si nu o mai bag in seama. Nu o sa ma mai duc la ea si nici ea sa nu mai vina la mine. I-am zis si la sotul.El poate merge cind vrea dar pe mine sa ma excluda ca nu-i mai sufar fatarnicia. Acuma sa vedem cum va functiona. Multumesc inca o data de raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Nu judec faptele voatre, insa observ ca faceti lucruri fara sa va ganditi la consecinte.
Ok, sotul a cerut garda partajata, a obtinut si ce face? Pai duce fata la mamasa sa aiba ea grija de ea, ca el nu poate ca munceste!
Pai ce mama lu' proces verbal a-ti rezolvat?
Ati incarcat-o pe soacra cu o responsabilitate de care nu avea chef si acum te superi ca ai vazut-o cu exa.
Pai are grija de copila ei nu?
Cred ca prea te agati de chestii puerile...e un adult soacra ta si face ce vrea si cum vrea! Ca tu accepti sau nu, e alta poveste.
Ca a barfito pe exa in fata ta...tipic mamelor de baieti divortati, cred!
Mai bine calmeaza-te si axeaza-te pe bebelicul ce-l porti in burtica si pe fericirea cuplului vostru. Caci sa-i tot spui sotului de mama lui, oricat te-ar iubi...nu e cea mai buna solutie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Nici eu nu am inteleg: deci copilul lui locuieste la mama lui; copilul tau la cine locuieste? si copilul votru care se va naste? il veti tine la voi sau la soacra? ce te deranjeaza mai exact in povestea asta? ca soacra nu va mai dori sa se ocupe de fata lui?



Sibylle http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Vin sa le dau si eu dreptate lui delphin si Sybillei ... In primul rind copilul, daca ati vrut custodia, este responsabilitatea voastra, nu a soacrei. Gasiti day care, babysitter, treaba voastra, v-ati angajat la asta, gasiti solutii. Mi se pare extrem de nedrept fata de biata copila sa o lasati in grija cuiva care stiti ca nu o iubeste si nutreste sentimente negative. Nu v-ati gindit ca ii era mai bine cu maica-sa? Serios, ma doare sufletul pentru bietul copil!

In al doilea rind, chiar daca soacra uraste mama fetitei, cam cum ai vrea sa se comporte cind o intilneste (inteleg ca locuiti cu totii in acelasi bloc)? Ce-ai vrea sa faca, aggravated assault sau ce? Nu ti se pare firesc sa pastreze macar aparentele unei relatii normale? Uiti cum e lumea acolo, ca uneori zimbeste si ride chiar daca acasa sta mortul pe masa?

In al treilea rind. Vei avea copilul tau. Al doilea. Al treilea de fapt, pentru ca pina la urma veti avea 3 copii. Ce ai de gind sa faci? Presupun ca vei lua mat. leave. Sau ai de gind sa pasezi si bebelusul soacrei?

Si chiar, celalalt copil unde e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Emma nu are copil, e doar insarcinata, iar sotul are o fetita. De unde a aparut al treilea copil?

In rest, cam asa cum spunei si voi, Delphin, Sybille si Cristoiu. De ce ati dorit custodia daca fetita sta cu bunica? Si, Emma, tu spui ca seara sotul merge la fetita (joaca, baie, nani, etc). De ce n-a aduca macar atunci acasa sa stea cu voi? Oare nici tu n-o vrei pe fetita sotului?
Biata copila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Natalia, a spus ca are si ea un copil, uite:

Citat:
citat din mesajul lui Emma_

Si eu am un ex husband si un copil cu el. Dar tinem legatura constant si civilizat si eu nu ma ascund de nimeni cind vorbesc cu el ptr. ca nu am absolut nici un motiv sa ma ascund.

Sper ca sotul sa vada pina la urma ce rea e maica-sa desii tare ma insel. El o adora pe maica-sa, ptr. ca a crescut fara tata si mama lui inseamna totul ptr. el.

Am mai avut o soacra inainte dar a fost cea mai dulce femeie de pe pamint si nu ma gindeam niciodata ca voi fii in situatia asta.


De ce e rea maica-sa? ca ii creste copilul care, de fapt, e responsabilitatea voastra?? Bun, presupun ca daca a obtinut custodia, inseamna ca mama fetei chiar avea ceva probleme de comportament ... bietul copil, o minge de ping-pong in viata voastra. Si nimeni nu il iubeste ...





Sibylle http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir
***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

natalia reciteste mesajul 2 al emmei

Citat:
Si eu am un ex husband si un copil cu el. Dar tinem legatura constant si civilizat si eu nu ma ascund de nimeni cind vorbesc cu el ptr. ca nu am absolut nici un motiv sa ma ascund


Sunt de acord cu fetele :
- de ce ati insistat sa luati fetita daca ati pasat-o la soacra
- cum vroiai sa le vezi pe soacra si pe exa: tragandu-se de par??? poate radeau de ce a facut fetita la un moment dat. Deoarece soacra sta cu fetita normal ca trebuie sa comunice cu mama acesteia pentru diferite probleme : tratamente, meniu, activitati...eu de eram in locul exei ma autoinvitam singura la soacra deoarece este normal sa vad in ce conditii sta copilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

OK, scuze, citisem dar chiar nu-mi intrase in cap acel pasaj ... Nu schimba cu nimic situatia. Sau, ba da, o schimba: fetita sotului ar avea un fratior/surioara cu care sa creasca impreuna... Nu inteleg de ce fetita sotului sta la bunica... Copilul tau unde locuieste, Emma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

de acord cu fetele esti nedreapta total tu ai insistat cu custodia doar sa ti cresca tie cota? putea foarte bine sa si viziteze copilul la ex acasa nu? sau era ceva prea mult de suportat pt tine....tu ce faci pt copilul lui inafara ca o vezi ca pe o amenintare.....cand v ati luat l ai luat la pachet si cu bune si cu rele ar trebui sa va asumati aceste responsabilitate ca doi adulti copilul ala nu e o papusa pe care s o pasati unde va convine voua...urat de tot

Mergi la inceput