EXTREMISMUL!

EXTREMISMUL! | Autor: Abys

Link direct la acest mesaj

Buna Seara!
Vreau sa-mi arat ingrijorarea fata de noul curent care s-a abatut asupra Europei si Romaniei, extremismul in randul tinerilor!
De 1 an de zile studiez acest curent , m-am inscris pe anumite forumuri extremiste unde o adunatura de ignorati sunt in cautare de solutii la "problema tiganeasca" spre exemplu

Eu zic ca este destul de grav daca organizatii din vest gen " Blood & Honor" ,"Creativity" sau Nordware au inceput sa prinda la tinerii Romani.
De ura impotriva evreilor sau etniei rome nu cred ca este nevoie sa mai scriu ceva.

Cum putem preveni "boala" in randul copiilor nostri?
Cum ii putem "vindeca" pe cei care au deja varste in jur de 12-16 ani?

Trebuie cautata o cale pentru a combate rasismul, pentru ca nu este de gluma. Trebuie eliminate ideile de genul "rasa alba este superioara" sau obsesiile lor fata de maresalul antonescu sau "capitatul" Codreanu zelea.
Nu am nimic impotriva patriotismului, dar cand doresti deportarea unor oameni pentru faptul ca nu sunt romani, avem o problema!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Uite www.crisana.ro/stiri/actualitate-13/evreii-din-oradea-au-sarbatorit-purimul-toata-comunitatea-rade-canta-si-danseaza-90825.html" target="_blank">aici un articol din presa locala oradeana despre o sarbatoare evreiasca... si commentul extremist sub text.
La asa ceva te-ai gandit?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu am un coleg "arian", adica nu suporta rasa neagra . Ce fac eu?
De cate ori a venit vorba despre asta spuneam cat sunt de faini pe langa albi si faceam misto de el spunandu-i ca nu ii suporta din cauza ca e frustrat ca nu reuseste sa arate asa .Ca oricand as alege un negru si ca aia care gandesc asa ca el sunt niste frustrati.
Se pare ca i-a prins bine toata povestea , ca ed atunci nu a mai spus nimic .
Ce sa facem , lumea e plina de oameni cu populatii neuronale injumatatite, pe unii ii educi , pe altii nu , ca au si conexiunile alea o limita a lor.


***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Xio s-ar putea procedand asa sa-i intarati ura sa zicem contra negrilor.Mai ales ca intaresti ca alegerea ta ar fi oricand pentru un negru in defavoarea lui, ca alb.Asta pentru cei care au un cui contra cuiva, indiferent de situatie, duce la adancirea urii , ca de cum sa castige ala sub orice aspect.Asa ca as aborda altfel problema, si nu prin aducerea persoanei in cauza la un nivel inferior negrului, ci aratand ca amandoi sunt egali si ca culoarea pielii nu o alegem noi, asa cum nu am ales nici tara unde ne-am nascut si nici familia unde am vazut lumina soarelui.Daca intelegi ce vreau sa spun.Toti suntem oameni egali, iar dca unu face ceva rau, poate fi si alb si negru si rosu...egal...fapta lui e individuala , merita pedepsit pentru asta, da nu colectiva...adica si eu am un cui contra tiganilor, am avut niste experiente mai neplacute in studentie cu aceasta etnie, adica cu mai multe tiganci cu fuste care mi-au furat toti banii in conditiile in care eram studenta si stateam cu banii trimisi lunar de ai mei si era si inceput de luna.Dar asa cum mi-au furat, eu fricoasa nu am strigat dupa ele, ca erau multe, ci doar le-am zis ca sa-mi dea banii inapoi ca nu mai am nimic si sunt si in oras strain, ele razand binenteles, a aparut un tigan care le-a spus ceva , habar nu am ce ca era pe tiganeste cred, si mi-a adus portofelul inapoi.I-am multumit si am fugit mancand pamantul:nu stiu de ce a facut gestul asta, cert ca parea ca le controleaza, dar eu de atunci trec pe partea cealalta cand vad tigani indiferent cum si ce fac acolo.Dar de aici pana la a-mi dori moartea lor e cale lunga.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Abys

Buna Seara!

Cum putem preveni "boala" in randul copiilor nostri?

Trebuie eliminate ideile de genul "rasa alba este superioara" sau obsesiile lor fata de maresalul antonescu sau "capitatul" Codreanu zelea.



Prin educatie. Problema rasismului in Romania are, cred eu, cateva particularitati date de tranzitia asta, sau cum i-o spune. De multi ani (si, se pare, pentru inca multi) multe lucruri se intampla cu susul in jos, prin experimentarea "la liber" a unor fenomene interzise odinioara sau prea putin cunoscute. Asa e rasismul, insa nu-i cu nimic diferit de satanism, emo, profanare de morminte...e ceva cool intr-o disperare a tineretului de a se afirma prin ce le vine la indemana.
Cred ca nu trebuie amestecata reticenta fata de tigani cu un rasism adevarat. In Romania nu exista ideea de superioritate a rasei albe, exceptiile nefiind deloc regula. Poate mai sunt oameni care se uita stramb la "cioroi" sau mormaie despre "jidani", insa e clar ca nu exista ura. Se aude infinit mai mult apelativul "handicapat" si asta e o forma mult mai grava, caci ia in deradere o suferinta.
Cred ca in prezent nu se poate vorbi de un rasism in Romania. Vremurile la care viata ne-a facut partasi ne joaca feste; ne temem de tigani nu ca-s colorati, ci pentru ca si-au adaugat la traditia lor si un comportament antisocial.
Educarea copiilor se zbate intre dileme: le spunem ca sunt egalii nostri, iar ei invata pe strada ca trebuie sa se fereasca de tigani.
E greu.


RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Poate ca eu sunt mai "trecuta" ma refer la varsta sau nu ma invart in anumite medii dar eu pana acum nu am vazut urme de rasism la noi in tara.
Sa fim seriosi -cum spunea cineva de aici- toti ne ferim de ei datorita comportamentului lor antisocial dar nu am intalnit pe nimeni care sa-i bata sau sa-i omoare ca sunt tigani.
Apoi legat de negri -normal ca ma uit ciudat la ei deoarece sunt o raritate la noi asa ca atunci cand vad unul il studiez amanuntit -dar nu-i vreau raul.

Si legat de tigani -am observat un alt trend care pe mine ma ingrijoreaza mai mult decat rasismul- tinerii romani prieteni cu tigani care preiau comportamentul acestora pe strada- tinuta, limbaj vulgar si colorat, mancat seminte, ascultat manele, furturi.....si multe altele. Sa nu mai vorbim de faptul ca la adunarile (nu stiu exact cum le zic ei) anuale ale tiganilor participa foarte multi romani , inclusiv oficialitati.
Poate cei care sunt inscrisi in grupurile extremiste o fac ca asa e "la moda" sau au avut incidente nefericite cu acestia.
Ca exemplu fratele meu in clasa a 11-a cand a iesit din scoala a fost batut cu ranga de un grup de 4 tigani pentru banii de buzunar.
Crezi ca ar mai putea sa-i accepte asa usor in jurul lui? Nu a devenit extremist dar ii ocoleste cat poate.

Asa ca eu nu vad de ce l-as indemna pe copilul meu ca este bine sa fie prieten cu ei, ar insemna ca sunt de acord cu comportamentul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Am surprins intr-o zi, o discutie intre copiii mei (ea - aproape patru ani, el - sase ani jumate). Vorbeau despre diferentele de culoare la oameni. Baiatul i-a explicat foarte plastic (si pe intelesul ei, zic eu) cum sta treaba: "Oamenii sunt de mai multe culori. Si pisicutele sunt de mai multe culori, dar toate sunt dragalase. Culoarea nu este importanta. Important este ca oamenii sa fie buni"
De ce nu or vedea si oamenii mari lucrurile asa de simplu (si de intelept)?
De multe ori ma uimesc cei mici (nu doar ai mei) cat de intelepti sunt in candoarea lor copilareasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Eu mi-am facut cruce cind am citit postarea unei fete din Germania.

"am inteles treaba cu scolile.cand am venit in germania ,acum 3 ani ,m-am dus sa imi inscriu baiatul la scoala aici (intra in cls a treia atunci)si aveau si aici 2 tipuri de scoli in aceiasi curte .una pt nemti si alta pt internationali."

Nu mi-am inchipuit ca nemtii inca mai sint atit de rasisti si nationalisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Eu mi-am facut cruce cind am citit postarea unei fete din Germania.

"am inteles treaba cu scolile.cand am venit in germania ,acum 3 ani ,m-am dus sa imi inscriu baiatul la scoala aici (intra in cls a treia atunci)si aveau si aici 2 tipuri de scoli in aceiasi curte .una pt nemti si alta pt internationali."

Nu mi-am inchipuit ca nemtii inca mai sint atit de rasisti si nationalisti.


Cred ca e din cauza limbii, probabil ii invata germana mai mult in cea pt copii internationali(care nu e un cuvant urat, aici fac parte, rusi, turci, romani, americani, spanioli, italieni,greci, toata suflarea expata si noii emigrati de prin Germania care in zona unde locuim noi e mare).


Adriana 15w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Dar aici in UK nu exista scoli pentru englezi si pentru restul. Ar fi considerat super rasist daca ar exista asa ceva, ar scrie in toate ziarele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Cred ca e o greseala undeva, poate nu a inteles ea bine, eu stiam ca sunt clase unde se face germana pt copiii care nu o vorbesc.Nu stiu mai multe ca inca nu am copil de varsta scolii dar din ce am inteles pe la vecini sunt clase si nu scoli, doar daca nu vorbea de scoala internationala care e cu precadere pt vorbitorii de engleza.

Adriana 15w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput