Meniu pentru sarbatorile Pascale

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

eu cred ca o sa fac asa:
-supa de curcan cu taietei de casa
-stufat de miel
-probabil si o fripturica la tava (vad eu daca de miel sau de pui)
-prajitura snikers+prajitura rafaelo
-nelipsitele oua
-si mai ved eu ce aperitive....ma orientez la fata locului

nu prea o sa fac cine stie ce ca nu prea am dispozitia necesara

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Doamne fa-i nemuritori pe parintii care mor (14.03.1956-20.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

pentru toate zilele de Paste
- oua , aperitive: branza ,cascaval, carnite, rosii, ridichii, ceapa verde
- fara ciorba - nu suntem amatori de sarbatori de asa ceva
- friptura : miel la cuptor, porc, pui -nu toti papam miel
- sarmale cu mamaliguta
- cozonac, Pasca, tort
deoarece anul acesta suntem la curte si speram sa avem vreme frumoasa adaugam niste gratare cu multa salata.

Din pacate anul acesta nu suntem la Moldova acolo se fac 3 feluri de Pasca : normala cu blat de cozonac si branza, Pasca de smantana si Pasca de ciocolata (asta e un blat de ciocolata umplut tot cu branza)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

www.bucataras.ro/retete/59/pasca.html" target="_blank">http://www.bucataras.ro/retete/59/pasca.htmlPasca cu branza[url/]

Eu o sa fac ciorbita de miel si supa de curcan cu galusti pt. copii, apoi stufat de miel, drob de pui, poienita cu ciuperci, pasca si cozonac, bineinteles oua rosii. La stufat o sa fac o mare salata verde cu de toate. Si nu mai stiu...ma inspir pe moment
Mi-e pofta de o Lady's fingers , n-am mai facut de muuult...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

SI la noi cam la fel.

- pulpa de miel la cuptor plus garnitura de legume
- salata beuf
- piftie de pui
- aperitive + chiftelute
- cozonac + pasca+ oua colorate
- legume proaspete pentru salata + multe fructe

Sarbatori frumoase si linistite!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

aperitiv: oua (rosii, neaparat), branza, ceapa verde
bors de miel
drob
(eventual friptura - de miel - cu orez la cuptor - nu sunt hotarata inca, mi se pare cam mult, totusi)
cozonac
pasca fara aluat (si aici ma mai gandesc, ca ies la socoteala muuuult prea multe oua)

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Ca aperitiv:
-oua rosii
-salata de ciuperci cu maioneza si usturoi
-salata de fasole verde cu maioneza si usturoi
-branza (mai multe feluri)
-rosii, castraveti, ceapa verde, usturoi verde, ridichi
-drob de pui (daca mai am timp)

Fel principal:
-Stufat cu piept de pui
-Pui intreg la cuptor cu ceapa si morcovi
-Salata verde.

Desert:
-Cozonac (facut in casa)
-Placinta cu branza dulce si stafide



*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Buna tuturor! O idee de baitz (oare asa se scrie?) pentru miel? Auzisem eu ca se poate unge cu iaurt carnea, inainte de a o baga in cuptor si iese foarte frageda. Sau sa se puna multa menta. Imi puteti da unele idei, cam ce sa pun in baitz si cum sa-l fac, rece, cald, cat sa-l tin, etc? Eu mereu l-am facut dupa ureche, am pus tot ce am avut prin casa. Nu folosesc condimente la plic din acelea combinate (gen delikat), doar verdeturi deshidratate - daca nu am proaspete.
Multumesc!

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Pozele_mele

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

eu folosesc iaurtul.
pentru doua pulpe de miel am nevoie de o cutie mare de iaurt gras (probabil 400 gr.), sare, piper, menta si busuioc (se gasesc in supermarket chiar daca nu sunt la fel de aromate ca cele din gradina...) amestec ingredientele, pun carnea chiar in tava care va merge in cuptor (recomand si hartia speciala ca e foarte practica), acopar carnea cu acel iaurt si o las de azi pe maine, in frigider. cand imi amintesc mai intorc carnea ca sa se imbibe bine. a doua zi o pun in cuptor si iese foarte frageda si aromata discret si placut, fara agresivitatea usturoiului sau a cimbrului care mie nu mi se par potrivite. fara rosii, bulion , etc. am incercat o data si de atunci numai asa fac, chiar daca la mama am apucat friptura de miel cu vin, cu usturoi, cu...ma rog...
pentru o cantitate mai mare de carne...mai mult iaurt, mai multe ingrediente. sarbatori luminate !!

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Buna tuturor! O idee de baitz (oare asa se scrie?) pentru miel? Auzisem eu ca se poate unge cu iaurt carnea, inainte de a o baga in cuptor si iese foarte frageda. Sau sa se puna multa menta. Imi puteti da unele idei, cam ce sa pun in baitz si cum sa-l fac, rece, cald, cat sa-l tin, etc? Eu mereu l-am facut dupa ureche, am pus tot ce am avut prin casa. Nu folosesc condimente la plic din acelea combinate (gen delikat), doar verdeturi deshidratate - daca nu am proaspete.
Multumesc!

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Pozele_mele

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Monica acum am vazut si subiectul tau asa ca postez si aici . Nu reusesc sa vad site-ul da da eroare sunt curioasa ce bunatati ai , mai revin eu
Bun gasit si multumimpentru ideie de bunatati .
Eu o sa fac ciorba de miel dupa reteta mea testata indelung http://bucataria-sylviei.ro/ciorba-de-miel/ fac Painea Pascala care se numeste Pasca si in nordul Ardealului unde am locuit eu dar este o paine clasica cu ou si branza rasa, reteta aceasta http://bucataria-sylviei.ro/paine-pascala/
Voi mai face o friptura asortata cu miel si vitel si porc sa impactoate gusturile.
Pentru aperitive voi opta pt ceva lejer gen rodele cu bunatati http://bucataria-sylviei.ro/aperitive-reci/ numai ca adaug niste slaninuta si ceva salam de Sibiu adus din Romania .
Desert inca nu stiu ce fac ....oricum daca o sa fie aperitive si ciorba de miel nici friptura nu o fac decat a doua zi ca e suficient.
Mai trag cu ochiul la retele voastre sa vad ce pot adauga pt subiect.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Manon, multumesc de raspuns. Deci nu pui carnea in apa cu condimente ca sa o fragezesti, doar o ungi bine cu iaurt si o pui la frigider. Am notat.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Pozele_mele

BazarGeneral

Mergi la inceput