Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Meniu pentru sarbatorile Pascale

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 5

Bratu Monica
membru matur

Romania

1755 Mesaje
15 Prieten(i)

Trimis la - 14/03/2010 :  18:36:31 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Bratu Monica  Trimite mesaj Yahoo lui Bratu Monica Adauga semn de carte la mesaj Trimite Bratu Monica un Mesaj Privat  Reply with Quote

Meniu pentru sarbatorile Pascale

Mai este putin timp si vine Pastele.Ce bunatati pregatiti?am deschis acest subiect poate imi dati ceva idei.Vis-a vis de friptura de miel si ciorbita ....eu n-am nici o sansa pentru ca ai mei nu mananca carne de miel.Nu le place.
Va rog dati-mi si mie ceva idei sa le fac si eu papa bun,poate ceva nou........
Va multumesc anticipat!

Monikka

vacanta Moeciu 2008
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
ANITA75
ANITA75
optimista

Romania,
1466 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 14/03/2010 :  19:43:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ANITA75 un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu cred ca fac asa: friptura si ciorba de d-l miel
oua rosii ,in primul rand
cozonac
prajituri
si sanatate

bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
danamatei
danamatei
nou venit

Romania, Bucuresti
19 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/03/2010 :  21:02:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Super subiectul. Dar vreo reteta de pasca cu branza dulce stie cineva ? Am tot incercat si nu-mi iese.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Bratu Monica
membru matur

Romania,
1755 Mesaje
15 Prieten(i)
Trimis la: - 14/03/2010 :  21:08:30 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Bratu Monica  Trimite mesaj yahoo luiBratu Monica Adauga semn de carte la raspuns Trimite Bratu Monica un Mesaj Privat  Reply with Quote
Asa e Dana si eu am aceeasi problema.Nu iese Pasca aceea buna ,pufoasa pe care o stiu eu la mama.Din pacate mama nu mai este si nu stiu de unde sa invat sa fac o pasca buna.
Va rog daca stiti sa faceti o Pasca buna,vrem si noi reteta.

Monikka

vacanta Moeciu 2008
monica-elizabet
membru veteran monica-elizabet
membru de baza

Donator desprecopii.com
 Romania, bucurestiBUCURESTI
18590 Mesaje
36 Prieten(i)
Trimis la: - 14/03/2010 :  22:23:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui monica-elizabet Adauga semn de carte la raspuns Trimite monica-elizabet un Mesaj Privat  Reply with Quote
fetelor eu asa fac pasca si iese f buna, pufoasa si mai ales gustoasa...este cu aluat de cozonac
iat-o Aici
cat despre pregatiri de Paste Aici sunt ceva sugestii

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

danamatei
danamatei
nou venit

Romania, Bucuresti
19 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/03/2010 :  11:06:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Asa de repede s-a abandonat subiectul ?

valentinag
mama natura

Donator desprecopii.comDonator Parohia GlodeanuDonator proiect ursiciDonator Maria RubiDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, bucurestiBUCURESTI
6964 Mesaje
25 Prieten(i)
Trimis la: - 29/03/2010 :  11:26:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luivalentinag Adauga semn de carte la raspuns Trimite valentinag un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu nu prea am idei sa dau,noi avem din totdeauna acelasi meniu cu mici schimbari,pe ici pe colo.Nu mancam miel,la noi e la putere porcul si puiul.
Anul asta fac drob de ciuperci,oua rosii,ciorba de muschi de la borcan,cu bors si leustean verde,stufat de purcel,cozonac si pasca

"La vita e bella"
Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea
helen75
helen75
membru incepator

Romania, gura humorului
174 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 29/03/2010 :  12:30:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luihelen75 Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna mamici gospodine,
Meniu, dupa buget , adica anul asta mai subtire : oua rosii , friptura din carne de porc, ciorba radauteana, drob , pentru copii o rulada din piept de pui, nelipsita pasca si cozonaci speciali de Pasti, copti in oale de lut, numite " babe " aici, in nordul tarii.
Pasca : la cerere cu aluat si branza in mijloc , si una , cu foita subtire de aluat, si restul branza. Diseara revin cu reteta , acum sunt la serviciu, si pe cea cu multa braza nu o stiu pe de rost.
si sanatae multa voua si puiutilor.

Alecsia
membru junior

Donator R. Moldova
 Romania
1148 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 29/03/2010 :  12:53:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alecsia un Mesaj Privat  Reply with Quote
Pentru Paste pregatesc multe aperitive: salata de vinete cu maioneza, piftelute cu marar, bilute de branza, salata boeuf, oua rosii, snitele crispy de pui cu susan, dobos cu sunca si cascaval. As mai avea vreo cateva in cap, dar nu cred ca-mi permite timpul. Desigur cu cas proaspat, ceapa verde, ridichi, rosii, castraveti si salata verde.
Pentru pranz supa de gaina cu galuste, friptura de porc la tava cu cartofi (nu-mi place mielul). Si la desert: cozonac cu nuca, cozonac cu rahat si ..tiramisuuu

anamaria
membru matur

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Romania, pitestiARGES
2895 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/03/2010 :  13:26:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anamaria un Mesaj Privat  Reply with Quote
noi suntem anul asta la un maaare regim, de la care evident facem abateri ori de cate ori este justificat, deci de Paste voi pregati cam ca de obicei, retete pe care le-am mai folosit si ne-au placut mult:
  • aperitive diverse: oua rosii, felii de sunca de pui, cascaval, branza, salata de icre si/ sau vinete (fara maioneza... deh, regimul... ) asortate frumos si din belsug cu rosii, ceapa verde, ridichi, castraveti
  • friptura de miel cu rozmarin, stropita cu bere si miere
  • salata verde cu de toate si salata de andive cu sos de iaurt si mustar
  • pt mofturosi, fripturica de pui
  • langa friptura, poate bag niste legume la cuptor (telina, patrunjel, morcov, putin cartof, dovlecei, mazare, ce mai gasesc prin casa...)
  • ca desert, am sa fac pasca, cu aluat sau fara si suplimentam cu inghetata de la magazin

Edit: am uitat de borshul de miel, dres cu muuulta samntana si leustean

mmmm
bun-bun!

ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
Blogul meu... under construction

Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!

Editat de - anamaria on 30/03/2010 09:02:22
danamatei
danamatei
nou venit

Romania, Bucuresti
19 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/03/2010 :  14:07:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Nici noua nu ne place mielul si am inteles ca iedul este super bun si nu miroase. Ati incercat?
Pagina: din 5 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com