Cum pot deveni educatoare ?

Cum pot deveni educatoare ? | Autor: Alizee

Link direct la acest mesaj

De cateva luni imi tot caut de lucru in meseria mea de contabil si nu reusesc sa imi gasesc de lucru.
Eu iubesc tare mult copiii si m-am gandit sa ma recalific in meseria de educatoare.
Stiu ca se face facultate. Dar cursuri atestate de ministerul de resort exista ?

Multumesc.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eusunteuasa spune:

Daca vrei sa fii educatoare calificata, trebuie sa urmezi facultatea si devii institutor.
Daca vrei sa fii educatoare necalificata, in august-septembrie te prezinti la examenul de suplinire si gata. Apoi, poti face cursurile in paralel daca vrei sa te califici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Multumesc pt raspuns, eusunteuasa.


Ai idee in ce consta examenul pt suplinitori ?

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Am dat o cautare pe net si m-am lamurit.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

allinta, nu stiu sa iti spun exact ce anume se da la examen, dar iti pot spune ca am colege necalificate care au salariul mai mic decat ingrijitoarele de la gradinita. In jur de 6milioane...si asta cu vechime.
Pentru a te califica iti trebuie fie CREDIS fie PIPP. Dureaza 3 ani. Abia atunci vei fi calificata (nu va fi mare diferenta la salariu, si nu se ajunge nici macar la un 1000ron)

mamik fericita de Denisa Maria (20.07.2007)



A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Brazuca25, multumesc pt raspuns.
Unul dintre dezavantaje este faptul ca educatoarele necalificate nu au dreptul la plata, pt perioada vacantelor. Sunt dezavantaje ca in orice meserie practicata, fara a avea calificare corespunzatoare.
Raman la meseria mea, continuandu-mi cautarile.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Lamuriti-ma si pe mine o chestie. Pentru a fi educatoare iti trebuie facultate de institutori? Eu stiam ca e nevoie de modulul psiho-pedagogic organizat de DPPD (departamentul pt. Prgatirea Personalului Didactic) din cadrul Facultatii de Psihologie, nivelul I (pentru a fi cadru didactic pana la nivel de cls . VIII-a inclusiv) si apoi pt. cine vrea sa predea la nivel mai mare de cls. a VIII-a (adica liceu+facultate) e nevoie de acelasi modul nivelul II.

Voi ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Pentru a fi educatoare iti trebuie Pedagogia Invatamantului Prescolar si primar - 3 ani. Colegiul de Institutori s-a desfiintat in 2007.


Modulul de care vorbeai este pentru absolventii unei facultati care nu au facut modulul psiho-pedagogic in facultate si vor sa devina profesori.

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Claujro multumesc pt raspuns.
Deci, daca am terminat o facultate si fac modulul psiho-pedagogic nivel I nu ma calific inclusiv pt a fi educatoare, ci doar pt a fi profesor?
Si daca tot vorbim de asta, ca educatoare calificata, cam la ce nivel ajunge salariul?
Multumesc anticipat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Da, poti fi profesor dar nu educatoare, pentru ca nu studiezi NIMIC din metodici si particularitatile psiho...ale prescolarului.

Salariul e cam de 600-800 roni in mana, ca si calificat.

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Multumesc Claujro

Mergi la inceput