Crestinismul si evolutia spirituala 3

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Katya, nici eu nu credeam ca e suficient sa strigi "Doamne". Dar am avut ceva vise - mai degraba cosmare. Si imediat ce ingerul mi-a dat in gand sa strig la Hristos m-am trezit din somn. Si daca in timpul somnului strigand, Hristos m-a auzit si a venit, dar cand suntem treji?

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori



Mi s-a intamplat si mie, a fost groaznic, nu voi uita cat voi trai acel vis...de fapt nici nu a fost vis ca eram perfect constienta, dar nu puteam deschide ochii, misca mana dreapta, eram imobilizata...simteam cum imi curg lacrimile, nu ma puteam trezi...brrrr
cand am pronuntat numele lui Iisus, de fapt cand L-am strigat disperata(va spun nu era un simplu cosmar) am deschis ochii instantaneu...


Fetelor, am uitat complet sa intreb de Sf. Impartasanie, dar complet...
ramane cand imi face molifta, vreau sa ma spovedesc din nou cand merg la biserica, si apoi voi intreba daca ma poate impartasi...

sper sa ma ajute D-zeu!

Referitor la ispita...eu mereu am analizat-o, de ce tocmai aceea imi vine in gand si nu alta?
Nu o pot alunga, ca revine....trebuie sa inteleg de ce ma ataca, inseamna ca gaseste teren prielnic sa se dezvolte, nu?
atunci buba e undeva in sufletul/constiinta mea si pana nu o rezolv, sau o depistez, ispita , gandul necurat nu pleaca oricat as striga eu la D-zeu...ptr ca si eu ca om/pacatos, trebuie sa fac ceva...
asta e parerea mea, si cunoscandu-ma, va spun drept ca ma ispitesc doar anumite ganduri...mai mereu...as putea dezvolta sa ma intelegeti, dar asta inseamna sa intru in detalii mult prea intime, si totusi un forum public nu e locul potrivit ptr astfel de comfesiuni...


Katya, nu stiu daca am amintit, mi-a imprumutat preotul printre altele si un referat facut de el si un preot francez din anul 1956, pe timpul studiului teologiei in Franta, referitor la rugaciunea inimii, mi-a mai spus ca nu imi trebuie dezlegare sa o spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Crinuta multumesc ptr lamuriri...
soacra-mea mi-a spus ca nu ma pot casatori in biserica catolica daca nu imi schimb religia, si ea la randul ei intrebase preotul catolic din Filipine(acolo locuia la vremea respectiva)
Aici nu am mers sa intreb, dar vom intreba, am biserica langa bloc:)

Cat despre botezul copiilor, ca mi-am intrebat sotul, care mi-a spus ca nu cunoaste, dar poate merge si intreba preotul...
ptr mine nu are importanta , ceea ce mi-as dori este sa ma casatoresc in fata Domnului, fie la biserica catolica sau cea ortodoxa.
Kevin e botezat ortodox, asa as vrea sa o botez si pe Luana, ptr ca imi va fi mie mai usor sa ma ocup de educatia lor din punctul asta de vedere, avand in vedere ca despre ortodoxism inteleg mai multe caci asa am fost crescuta...dar in final, astea sunt detalii, cum o vrea D-zeu...
daca sotul isi exprima dorinta ca Luana sa fie botezata catolic, nu ma voi opune...numai ca pe el nu prea il intereseaza aspectul...

a...ca mi-am amintit, copilul cumnata-mii, are 9-10 ani si este si astazi nebotezat...m-am tinut de ei luni la rand sa mergem sa-l botezam, asta innainte sa-l am pe Kevin, si nici unul nu a miscat un deget in sensul asta.
Asadar m-am potolit si mi-am vazut de ale mele...bine cu forta nu poti face, si apoi cred ca deveneam cicalitoare si bagareata...

de altfel daca ea mi-a botezat copilul, eu nu-i pot boteza ei, nu???
chiar si la catolici?
acum are al doilea bebe de 2 luni, pe care D-zeu stie daca il va boteza sau nu...

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 38+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nikole, nu stiu cum e la catolici, insa la ortodocsi nasul copilului este parinte spiritual, deci tu nu poti boteza copilul cumnatei tale daca ea l-a botezat pe al tau.

Nu te teme, mergi pe acest drum, cu aceste hotarari in inima si nu-ti va parea rau. E calea cea stramta si pentru a ramane pe ea trebuie sa nu fii singur. Insoteste-te cu fratii de un cuget, agata-te de Parintele duhovnic.
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamabear

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Pai,Patou,tocmai ca Domnul ne vrea desavirsiti,tocmai ca nimic necurat nu va intra in Imparatia Cerurilor,tocmai pt ca trebuie sa ne innoim periodic,sa ne spalam de pacate precum o haina murdara,tocmai de-aia:hai si tu la spovedit!Cum sa te innoiesti altfel?Cum sa primesti Viata Hristos fara spovada?Hai cu noi!Te pup!




Patou, ma alatur Katyei, si zic si eu: Hai cu noi!
Chiar ma gandeam recent la tine si la faptul ca ziceai ca esti in cautarea unei biserici, nu are importanta care, dar sa fie protestanta. Si sincer nu inteleg, ca eu am avut cateva colege protestante, de la diferite confesiuni, dar in privinta dogmelor de la fiecare biserica nu se intelegeau. Faceau front comun doar cand ne combateau pe noi, ortodocsii. Poate ca e un semn de la Dumnezeu ca nu gasesti biserica potrivita, poate nu cauti unde trebuie. E doar o idee, sa nu te superi, nu vreau sa intru cu bocancii in sufletul tau.


nu ma supar, ma simt chiar flatata, dar oricat de mult mi-as dori sa fiu printre ai mei (vorba Katyei) exista niste diferente fundamentale intre ce cred eu si doctrina ortodoxa sau catolica peste care nu pot sa trec.


www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela



>>>Continuare

Mergi la inceput