GRADINITE PARTICULARE IN PLOIESTI

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria3 spune:

Eu am citit cu interes discutiile dintre voi, si chiar daca consider cearta voastra fara rost, trebuie sa recunosc ca pe mine partea asta cu autorizatul gradinitelor chiar ma intereseaza.
Am gasit un articol in acest sens in prahova on line si nu numai. Chiar este importanta autorizatia si chiar sunt ilegale acele gradinite. Eu am un copil de gradinita si am aflat cu stupoare ca am ales o gradinita neautorizata.
Stiu ca suna banal, dar cititi cu atentie articolul pe care l-am gasit pe prahova on line.

"Salvati viitorul copiilor din gradinitele ilegale!Oficial,la nivelul Inspectoratuli Scolar Judetean Prahova, se stie ca in regula sunt doar doua gradinite.Prima este Ariel (atentie!nu ,,Ariel mica sirena”, varianta neautorizata a celei dintai) si a doua gradinita autorizata oficial in Ploiesti este Ducky-Duck.
Nu exista nicio gradinita privata care sa nu se laude cu programe dedicate copiilor.Daca ele ar fi si verificate de autoritati, daca si-ar desfasura activitatea sub coordonarea unor oameni cu pregatire iar firma ar avea avizele necesare, am putea spune ca lucrurile stau foarte bine.Numai ca in Ploiesti exista multe firme care au ca obiect de activitate ,,invatamant prescolar si scolar”.Prin infiintarea firmei se rezolva problema cu fiscul, dar in nici un caz cu autoritatea care reglementeaza si coordoneaza activitatile din aceasta ramura a educatiei nationale.
Adica acea copie dupa certificatul de inmatriculare nu inseamna ca avem de a face cu o gradinita.Asa se face ca am descoperit ,,gradinite” unde asistenta medicala este aproape totul: si educatoare si profesoara de engleza.Un telefon la nr 0735133635/0748069953 sau o vizita pe strada Covurlui nr 19,Ploiesti ca posibili clienti va lamuresc cu cata nonsalanta asistenta medicala fara urma de studii pedagogice de la patronatul ,,gradinitei ‘ si ,,after schoolului” ,,Ariel mica sirena” va va spune ca institutia ei are ,,tot ce ii trebuie “ in materie de autorizari, inclusiv pe cea a Ministerului Educatiei si ca tot ea ,,face engleza” cu copiii care la vara vor avea inclusiv curs de inot (dar nu la piscina autorizata, acoperita si dezinfectata, ci la una pe care o vor pune ,,la vara in curte”).Si totusi se poate confunda cu Ariel cea autorizata si cu vechime mare in invatamant.Strategie sau intamplare?
Daca poti sa functionezi si fara autorizatie, de ce sa te legi la cap fara sa te doara?Multi au renuntat la a solicita autorizarea tocmai din cauza concurentei neloiale.D-na Adriana Manolache de la I.S.J. Prahova spune ca ,,ei evalueaza doar ce este autorizat.Firmele sunt infiintate legal si cu toate ca activitatea educationala trebuie sa fie inscrisa in cadrul ARACIP- Agentia Romana de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Prescolar,nu exista nici o forma care sa permita o sanctionare a celor care recurg la aceste practici.” Reprezentantii ARACIP-ului din Bucuresti raspund la adresa de mail aracip@medu.edu.ro acestei probleme spunand ca ,,pentru infiintarea unei unitati de invatamant particular este necesara autorizarea de functionare care constituie actul de infiintare a unei unitati de invatamant, fara de care unitatea nu poate sa isi inceapa activitatea”.
Functionarea fara autorizatii a unor astfel de unitati de invatamant poate avea urmari nefaste pe termen lung in educatia copiilor nostri.Sereleurile care incearca sa faca bani in afara legii pe carca copiilor pot reprezenta veritabile pericole pentru sanatatea si viitorul celor mici.Vinovati sunt cei care au alergat doar dupa profituri si au mintit, institutia care trebuie sa ia masuri si tace,dar si parintii creduli care nu se intereseaza pe mana cui isi lasa copiii si banii.Ei sunt cei care permit dezvoltarea gradinitelor ilegale.
Doar cateva exemple din zecile de gradinite ilegale din Ploiesti:
-Gradinita si after school Amicii,str Vaslui nr 29 Ploiesti tel 0722368006 http://www.gradiniteploiesti.ro / Club Ringo- gradinita si after school str. Calomfirescu, Nr. 33, tel 0724033623
-Gradinita si after school Angels, Paulesti zona Durlescu in sp. Restaurantului, tel 0723641720, http://www.gradinitaangels.ro
-Gradinita Happy Angels, str. Marasesti nr 260
-Gradinita si after school Casuta cu povesti, str Sculptori nr 18, tel 0724493257, http://www.gradinitacupovesti.ro
- Gradinita Gargarita , str.Spatar Milescu nr 17,tel 0723148242, http://www.gargarita.biz"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea76nou spune:

Shelly, voiam sa spun varsta minima pentru inscrierea la scoala...
Tatiana, este vorba despre Gradinita de Cristal. Initial acolo am vrut sa o inscriu pe Tea, dar am renuntat din cateva motive. Trebuie sa spun ca gradinita sclipeste de curatenie, personalul e calificat, aparent totul e minunat. Iata motivele pentru care nu am ales gradinita:
1. Nu au cantina proprie;
2. Sunt inscrisi doar copii cu parinti super fitosi, cu bani multi (ministri, patroni grei etc.), care cotizeaza la greu cu plocoane;
3. A existat un mare scandal acum 2 ani, dupa ce o ingrijitoare a imbolnavit o grupa intreaga de copii de TBC si, de asemena, a existat o toxiinfectie alimentara la nivelul intregii gradinite din cauza unor cornuri cu ciocolata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tatiana79 spune:

Medeea, e prima data cand aud numele ecestei gradinite, am dat si un search pe google si cred ca nu au site. Este spatioasa cladirea,au multi copii?Faza asta cu plocoanele nu prea reusesc eu sa o inteleg; daca platesc o gramada de bani pentru taxa, de ce sa mai dau si la personal? Ar trebui sa fie exact ca la clinicile particulare: platesti o taxa frumusica, dar ai totul inclus si nu mai bagi in buzunar la asistente niciun leu. In fine, asta vine de sus, asistentele nu au voie sa primeasca nimic, este vorba pana la urma de politica institutiei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SHELLY93 spune:

Pentru Maria 3
Gradinita despre care povesteste Roxana, de pe Vasile Lupu, este exact DUCKY-DUCK, cea de care spui ca este a doua autorizata din Ploiesti. Acum ramane la latitudinea fiecaruia sa aleaga o gradinita autorizata, unde lucrurile se petrec asa cum ne povesteste Roxana, sau o alta, in curs de autorizare; evaluati dupa propriile criterii si dupa ce considerati ca va intereseaza mai mult : o hartie inramata, sau tratamentul copiilor.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea76nou spune:

Asa e, Ducky Duck e sub orice critica. Incaperi mici, imbacsite, cand am vizitat-o eu, un copil dormea tun pe jos, printre cei ce se jucau in aceeasi incapere. Am mai povestit despre ea, mirosea ca in personalul de clasa a doua...
Gradinita de Cristal din spatele Pompierilor are clase spatioase, aerisite, curtea e micuta, fara prea multe posibilitati, dar totul e ingrijit. Despre plocoane, asa stau lucrurile, caci parintii au foarte multi bani (asta era situatia acum doi ani) si se bat, probabil, in atentii, care mai de care mai scumpe. Una era taxa pe care o incasau patronii, alta plocoanele pe care le primeau educatoarele. Eu, una, nu sunt de acord cu astfel de politici, motiv pentru care nici nu mi-am inscris copilul acolo. Copiii erau dusi acasa cu o dubita Mercedes, xerox-ul era ultimul tip (urias, cu tot felul de posibilitati de imprimare, inutil, spun eu), frigiderul, mobilierul etc. impresionante, totul pentru a lua ochii parintilor. Copiii erau imbracati super fitos, eu nu sunt totusi de parere ca la 3 ani e necesar sa faci parada modei si sa-i imprimi copilului un spirit copetitiv pe criterii de snobism...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucifer45 spune:

maria 3 ,gradinita ducky duck ,dupa vasile lupu ,este axact cum a spus medeea,Prietena mea a avut copilul acolo , la grupa pregatitoare preda o asistenta,drept urmare copilul a intampinat multe probleme in clsa intai,prietena mea fiind foarte suparata ca a dat bani pe o gradinita scumpa cu personal necalificat.Noroc ca are o invatatoare intelegatoare si copilul ambitios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tatiana79 spune:

Referitor la plocoane, aici parintii ar trebui sa fie constienti ca faptele "bune" se intorc tot impotriva lor, mai exact impotriva copiilor lor. Pentru ca daca dai, oricat de mult si de costisitor, la un moment dat vei obisnui educatoarea atat de mult cu atentii si cadouri incat nici nu le va mai aprecia. Si daca va fi un parinte care o va rasplati cu un cadou mai "inspirat" ca al tau, copilul tau va fi primul care va suferi. De fapt, astea sunt mentalitati comuniste pe care din pacate tot noi le incurajam si desi pretindem ca gandim in spirit occidental, mai avem multe reminescente...dovada fiind exact aceste plocoane, continuand cu spagile si coruptia la nivel inalt!
Nici eu nu sunt de acord cu ele Medeea, dar este adevarat ca de multe ori am pierdut din cauza asta in fata altora care au apelat la astfel de metode.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria3 spune:

Ceea ce am scris este un articol din ziar. Nu este creatia mea.
Gradinita de care spuneti se pare ca nu este pe Vasile Lupu ci pe Strada Fortunei (Langa Politia Municipala)asa am gasit eu pe internet www.duckyduck.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria3 spune:


Pentru Shelly93
vreau sa lamuresc ceva pentru ca se pare ca am fost gresit inteleasa de catre Shelly93. Nu-mi doresc doar o hartie asa cum ai spus tu, dar consider ca in ceea ce priveste o unitate de invatamant prescolar sunt multe lucruri mai importante decat o cantina proprie.
Nu spun ca modul in care arata gradinita nu conteaza, dar totusi... eu doresc sa imi duc copilul la o gradinita nu la o bona. Prin urmare, draga Shelly93, sper sa nu te superi pe mine ca o sa iti mai scriu odata ca sa vezi la ce face referire aceasta autorizatie.Cat despre cantina proprie... nu intelg de ce trebuie sa punem atata pret pe asta. Sincer, imi spun parerea si sper sa nu te superi pe mine( nu doresc acest lucru) dar suntem in 2010 si firmele de catering fac mancare destul de buna, de fapt fac mancarea pe care o comanda gradinita respectiva si sunt sigur controlate atat de Directia Sanitara cat si de OPC. Faptul ca gradinita in care merg copii tai are si o cantina proprie este un benficiu mare mai mult pentru cei care au gradinita, mai ales daca platesti in jur de 13 ron/ zi masa.
Este o afacere foarte buna. Celelalte gradinite care colaboreaza cu o firma de catering trebuie sa plateasca macar 50% din banii pe care Ii dau parintii pentru masa , cei care au cantina prorpie nu platesc decat materia prima... si o ciorba nu este chiar asa de scumpa.
Aceasta este parerea mea si ma repet, nu doresc sa te superi pe mine, dar iata la ce se refera aceasta autorizatie.
ARACIP- Agentia Romana de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Prescolar: ,,pentru infiintarea unei unitati de invatamant particular este necesara autorizarea de functionare care constituie actul de infiintare a unei unitati de invatamant, fara de care unitatea nu poate sa isi inceapa activitatea”.
In concluzie eu intelg ca se refera la calitatea invatamantului prescolar nu a bucatelor de pe masa sau a arhitecturii cladirii. Nu?!
Si mie imi este greu sa las aceasta gradinita, dar cred ca cele de stat nu au concurenta pana la urma si au si cantina proprie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea76nou spune:

Maria, parerea mea este ca e la fel de important ce invata copilul cu ceea ce mananca, pe mine personal ma intereseaza chiar mai mult sa am copil sanatos care, daca e istet, ar putea face fatza scolii, chiar daca nu e ultrapregatit in ultimul an de gradinita. Eu am vazut o unitate de caterig (nu voi da nume, si-asa a fost cam mare scandalul pe aici) unde existau in bucatarie gandaci si soareci. Am vazut cu ochii mei, deci nu vorbesc din auzite. Nu inseamna ca asa e peste tot, dar unitatea respectiva inca functioneaza (de 8 ani!) si in mod cert are avizele la zi! Mai mult decat atat, ce faci in cazul in care copilul mai doreste o portie? Il lasi sa sufere de pofta in tacere, eventual. Sau daca piticului nu ii place nimic din meniul din ziua respectiva. In cazul cantinei cuprinse in cadrul gradinitei, copilul poate manca un iaurt sau o felie de cascaval, o cana de lapte cald (care nu sunt cuprinse in meniul din ziua respectiva). Ok, este o afacere buna, cum spui. Atunci de ce nu au toate gradinitele cantina proprie?
Ducky Duck de pe Fortunei are aceeasi patroana cu cea de pe Vasile Lupu. Cladirea arata mai bine, in rest, aceeasi conducere, acelasi personal, aceeasi mancare, aceeasi educatie.

Mergi la inceput