Intamplari cu si despre olite

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

ce sa zic?a mea face si a inceput sa zica 'caca' si chiar face cand o asez.la noi graba a avut doua motive principale:cel financiar si iritatia de scutec.in plus, mi se pare un semn de independenta.si se si distreaza cand sta pe 'tron'.


Gabrilici, mami de Sofia dulce si haioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Citat:
citat din mesajul lui iudita16

Citat:
citat din mesajul lui danangie

Buna seara,

nu vrea si pace. a stat 2 zile fara sa faca pentru ca avea chiloti...si cand ii puneam pampers nu facea nici asa. Pana cand era atata de disperat si se tinea cu mana de fund si avea ochii cat cepele: caca!caca! Dar nu a vrut in ruptul capului sa faca la olita. Si i-am pus un pampers si s-a ascuns dupa canapea si a facut cacutza. De ce oare nu vrea sa faca treaba mare la olita??? I s-a intamplat cuiva? Cum ati rezolvat?



S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)
A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)


parerea mea este sa il lasi in pace o perioada, o sa-si revina
fata mea cea mare (avea atunci un an si jumatate) a facut la fel; dupa cateva luni si-a revenit


Da chiar asa am facut. Pentru ca devenise chiar agitat. Si acum cand imi dau seama ca vrea sa faca kk ii pun pampers si il las in pace. Cand se va simti pregatit va face si la olita El a facut de cateva ori dar nu stiu ce-l sperie asa tare. Ca vreau sa-ti spun ca prima oara cand a facut kk la olita era impietrit. Deci efectiv se uita incontinuu la olita si nu-i venea sa creada ce-i acolo. Si s-a uitat la kk mult timp si nu vroia ca sa arunc kk. Oricum asa voi face il las in pace.

Al doilea copil al meu are 7 luni jumate, acusica 8. Si am inceput sa-l pun la olita asa din joaca pentru ca sa vada si Alessio ca Mattia sta la olita si deci m-am gandit ca poate asa il copie....si uite asa Mattia al meu ca un ceas in fiecare dimineata intre 6,45 si 7,30 face kk la olita. Deci eu am observat ca face mai bine la olita decat in pampers. Cand are pampersul face f. putin kk. Uneori si o maslina chinuita acolo. DAr la olita face foarte mult. Eu zic ca el stie de olita. Poate exagerez dar nu dureaza 5 minute si face. Deci nu sta mai mult de 5 min pe olita. Cat e de constient pe olita...nu stiu....dar e sigur ca se elibereaza mult mai bine decat daca ar face in pampers.



S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)
A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Baietelul meu are un an si 10 luni. Prima incercare de a ne obisnui cu olita a fost un esec total , vroia sa stea imbracat dar cand il dezbracam incepea sa planga , asta pe la inceputul verii, avea cam un an si 8 luni.Deci am zic ca mai amanam putin.
Intr-o zi eu eram la calculator si-aud dintr-o data " caca" .Intorc capul si flacaul meu era pe olitza.Repede i-am dat pantalonasii jos dar acelasi final : a inceput sa planga , nu vroia sa stea dezbracat. N-am insistat deloc.Dupa vreo saptamana , intr-o dimineatza cad eu inca mai motaiam in pat , il aud pe ficioru-miu la capul meu"mama caca". mi-a sarit imediat tot somnul .El se urcase cu otitza in pat si vroia sa-l asez pe ea. Astfel a inceput sa stea si dezbract pe olitza, chiar vroia sa-l pun mereu dar nu facea nimik niciodata , dupa ce se ridica facea in chilotzel, am schimbat zilele alea si cate 7 perechi de chiloti. Asta doar cateva zile , pana intr-o dimineata cand a facut pentru prima data pipi. M-am bucurat atat de tare incat am strigat bravo si-am aplaudat atat de tare de m-au auzit vecinii.Tin sa precizez ca ficioru-miu e tare ambitios si-i place f mult sa fie laudat , cand face cate ceva care stie el ca ma bucura isi spune singur " bavo" daca nu-i spun eu! De la acest episod pana la a renunta total la scutec (inclusiv noaptea, nu se trezeste deloc, doar diminetaza la ora 7 ) n-a mai fost decat o saptamana. Nu-mi vine sa cred cat de usor s-a obisnuit sa faca la olitza, dar consider ca e doar meritul lui , se simtea pregatit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

flavi nu a facut niciodata la olita, ci la wc-ul de adulti , cu reductor.tocmai ca auzisem de posibilitatea ca, dupa ce face, sa isi puna olita in cap, daca nu esti atent, am eliminat din start varianta cu olita. la 2 si 3 luni facea pipi singura la toaleta,dar kk tot la pampers.cand am incercat la toaleta, s-a constipat, ca a refuzat. la 2 ani si 7 luni am scapat de pampers total. ce e demn de mentionat, dupa parerea mea, e ca nu a facut niciodata in pat si nici pe ea.cred ca a fost psihic pregatita, ceea ce mi se pare mare lucru. cu andru inca nu am inceput.se aseaza si el la toaleta, prin imitatie, ca o vede pe sora-sa.dar vom folosi acelasi procedeu.

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

fii'mea (2 ani jumate) a inceput slava Domnului, sa-si dea seama ce inseamna a face "pipi".
Inainte facea la olita, doar daca ii aminteam eu... daca nu se scapa pe ea..isi aducea aminte doar cand se vedea uda, cand se scapa pe ea zicea "pampers" si nu olita
la noi operatiunea cu olita e de durata
(desi stiu ca sunt parinti care ar vrea si reusesc, sa scape cat mai repede... sa-i invete in timp scurt) la noi se cam intinde..
pt mine e important ca realizeaza...nu o fortez si nu ma supar... astept doar ...
ca tot citeam de faza cu kk facut in pampers, nici ea nu face..mai degraba face pipi la olita dar kk nu..cere pampers ca poate face si din picioare.. o fi si din cauza constipatiei care se intrece ca timp..vom merge la control sa rezolvam si pb asta...sper sa nu fie ceva grav....acum ca am citit cu prolaps-ul asta rectal..ma cam ia cu fiori..brr.. desi nu vad de unde ar fi... eu totusi banuiesc ca se trage de la faptul ca refuza sa manance fructe si verdeturi..
in fine, alimente bogate in fibra...

faza comica e ca atunci cand ii vine ..imi cere olita ..iar daca intre timp in trece senzatia si inceteaza ... il cheama sa vina mai repede: "- ha'de mai" si vine..cam atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

La 5 minute dupa ce il iau de pe olita, face pe covor, parchet sau gresie. Ocoleste balta frumos sa nu cumva sa se ude si vine si imi arata ca nu e voie. De parca n-ar fi facut el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

i-am cumparat olita, i-am aratat ce cum si la ce trebuie obiectul (are un an si 11 luni acum si asta se intampla acum doua luni) am inceput operatiunea: se scula instant de pe ea si o lua la impins, ca pe o masina, in toata casa I-am explicat ce-i cu kk si pipi (ce-o fi inteles el, nu stiu), am stresat bietul copil vreo doua zile asa... vin acasa intr-o seara si reiau toata operatiune, EL ia olita, deschide usa la intrare, o pune pe presul de la intrare, inchide usa si vine fericit la mine a rezolvat problema!!! yupiii!
Va dati seama cat m-am desumflat, am zis ca nu-i momentul, apoi am incercat sa profit de vara si de posibilitatile ei nebanuite in materie de tufisuri, caldura, haine putine.... L-am lasat fara pampers, nu facea pipi intreg, se retargea doi pasi, mai facea doua picaturi si tot asa... m-am dus cu olita dupa el (jet), a inceput sa urle ca din gura de sarpe.... la fel cand a facut kk ( fara pampers) era in casuta de jucarie a verisoarei lui, in curte, si a inceput sa tipe, vizibil deranjat si nemultumit de ceea ce s-a intamplat...]

De ce scriu la subiect? Aseara, eram linistiti si aud : Mami, kk! El hlizit tot... chiar prestase in pampers... zic, olita... o vede si a inceput sa maraie, il pun pe toaleta noastra si continua sa presteze, cu moaca aia vesela si dulce, oarecum sa-mi faca mie pe plac... Terminam, iar cand am tras apa, s-a dezlantuit dezastrul: a urlat langa WC, s-a calmat apoi, se ducea iarasi in baie, si incepea sa urle... Acum, ce-o vrea el? Sa-l pastram????? Egoist o sa fie, frate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gavandor spune:

Buna tuturor, noi inca nu avem experiente cu olita dar ne apropiem cu pasi mari de acele momente. Am vazut de curand ca au aparut olite care canta "de bucurie" atunci cand "impricinatul" produce ceva in ea. Mie mi se pare o chestie amuzanta apropos de subiect, pe de o parte, pe de alta parte as vrea sa stiu daca a folosit careva dintre voi asa ceva si daca vi s-a parut ca muzica aceea ar fi reusit cumva sa convinga piticutzul sa faca in ea si nu pe langa, cum tot aud si vad ca se intampla in general

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina2005 spune:

Eu sunt o mamica norocoasa .Emma a mea face kk la toaleta de la 2 ani. Nu am avut o strategie speciala, totul a venit de la ea (verisoara ei are 4 ani si a vrut sa fie si ea "mare" ca ea)
Acum, cere singura la gradi :d .Sa speram ca o sa mai ceara si dupa ce o duc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamalui spune:

Noi am scapat la 1 an si 11 leni de scutec definitiv. Nu face nici in somn deloc. Cum am reusit? Cu multe incercari. Cum ati scris mai multe din voi l-am lasat fara scutec si am schimbat si cate 4-5 perechi de chilotei si pantaloni pe zi la inceput, pe la 1 an si 8 luni. Apoi s-a prins ca daca se tine pana il scot afara, afara ii dau scutec si poate sa faca atunci. Asa ca, dupa 3 zile, l-am scos fara scutec afara. Cand il trecea se tinea de tuturel asa ca imi dadeam seama si il puneam sa faca in iarba, la copacei... Cu caca a fost mai greu. Am incercat cu vorba frumoasa, cu pedeapsa la colt si chiar cu cate o palmita, dar mai tare regresa. Am prins intr-o zi momentul sa il las murdar, pentru ca facuse foarte, foarte tare, si atunci l-a deranjat sa stea 30 de min cu "bolovanul" in chiloti. De adoua zi imi cerea la WC. Uitasem sa mentionez ca nu i-a placut NICIODATA olita si a preferat WC-ul cu reductor. Am avut cateva perioade de "accidente" cand statea prea mult timp cu bunicii. De fapt erau gesturi de subminare la adresa bunicilor care il rasfata prea mult. Facea si venea mandru sa zica "Chimba chioteii!". I-am explicat ca daca mai face asa nu il mai putem scoate din casa, nici in parc, nici la cumparaturi si ca o sa il lasam murdar, asa ca si-a revenit.
Cat despre scutece, ajunsese seara sa imi spuna "Nu pune chiotei uati (uratzi), te og!". Tocmai pentru ca am renuntat la Pampers si am trecut la marci mai ieftine, cele marca Real. Sfarsitul a venit cu un pachet de Wikies cumparat de tati. Erau asa execrabili ca ma ruga sa nu ii mai pun.
Oricum, ideea e sa ramaneti deschise, sa incercati multe si sa incercati sa fiti mai smechere ca ei. Cu multa rabdare vor intelege si renunta.
Bafta!

Mergi la inceput