Intamplari cu si despre olite

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anutza_26 spune:

Mie nu mi se pare deplasat sa ii pui pe olita de mici... Poti sa ii pui atata timp cat nu ii chinui, cat nu insisti si nu ii certi... Eu pe Teea am pus-o de pe la 9 luni sa vad cum reactioneaza, si s-a iprietei t cu olita.. de dezvatat am facut-o insa in doua etape,, prima pe la 1 an si 4 luni, cand am ramas doar in pampers-ul de la somn. A avut un regres cand s-a nascut Timeea. Ea avea 2 ani atunci. Nu a mai vrut sa faca la olita, vroia la pampers ca surioara ei :). Am dezvatat-o repede atunci.
Timeea insa.. nu a fost prietena cu olita... Pe ea nu am pus-o la 9 luni. Acum are 1 an si 8 luni si nu sta la olita deloc.. In schimb i-am luat un reductor cu o rata pe el si face la wc.
Sfatul meu, ar fi sa nu lasati subiectul neabordat pana la 1 an sijumatate sau pana vine vara.. Copilul, din punctul meu de vedere de pe la 1 an trebuie sa stie ca ar trebui sa faca pipi si in alta parte decat in pampers si sa se obisnuiasca incet incet cu ideea..

Succes:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucylle77 spune:

Buna!Sunt noua pe forum, asa ca sunt putin stangace.Am un baiat de 2 ani si 5 luni care nu vrea sa accepte olita, plange numai cand ii pronunt numele.I-am cumparat reductor de wc cu scarita, pentru ca ii place sa se urce pe trepte si nimic.Puteti sa ma ajutati cu un sfat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana4emma spune:

Dennissa mi s-a parut interesant modul tau de a obisnui copilul cu olita.Eu am o fetita de 9luni jumate si nu stiu cum sa incep sa o pun pe olita.prima noastra problema este ca Emma mea este foarte slabutza si nu gaseam olita pe masura acum ca am gasit una cat de cat ok tre sa incepem si noi sa stam pe ea...sper sa am si eu succesul pe care l-ai avut tu...;) va pup Ana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucylle77

Buna!Sunt noua pe forum, asa ca sunt putin stangace.Am un baiat de 2 ani si 5 luni care nu vrea sa accepte olita, plange numai cand ii pronunt numele.I-am cumparat reductor de wc cu scarita, pentru ca ii place sa se urce pe trepte si nimic.Puteti sa ma ajutati cu un sfat?


lasa-l in pace, o sa accepte cind e pregatit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca

Acum citeva zile la locul de joaca, la nisip, fiica-mea s-a udat pe pantaloni (aici locurile de joaca sunt cu nisip + apa de la pompa deci e ceva normal sa se ude) asa ca am lasat-o doar in tricou si pampers.
Pampersul si l-a dat singura jos si a ramas in fundu gol; i-am zis ca o rog sa nu faca pipi ca acolo se joaca si alti copiii si am sperat sa nu se intimple nici un accident si sa nu se ia nimeni de mine.

Si...surpriza, dupa vreo juma de ora o vad pe fiica-mea ca se uita stinjenita la mine, o intreb vrei sa faci pipi, ea zice da, o duc in tufis, o tin in pozitie, da drumul la jet, apoi il opreste, imi arata sa o mut mai incolo, da drumul iar, samd.

A doua zi acasa o las fara pampers si ii pun olita in camera linga ea; la un moment dat o vad ca se duce si face pipi in ea (ea stie ca olita e pt pipi dar nu a facut niciodata in ea cind am pus-o si eu nu am insistat deloc, o puneam numai daca vroia ea sa stea cind eram eu pe wc).

Dupa mi-a cerut s-o imbrac, i-am dat chilot pe ea, dar asa nu a mai functionat, dupa ceva vreme a facut pipi pe ea.

Intrebarea mea este: ce sa fac acum, sa continui s-o las la fundu gol in casa sa se "antreneze" asa, sau sa-i dau chilotii in speranta ca se va putea controla si asa dupa citeva incercari nereusite ?




in caz ca intereseaza pe cineva, ca io demult mi-am rezolvat problema: n-am facut nimic in saptamina cind am pus intrebarea (am mai lasat-o la fundul gol prin casa cu olita linga ea si a functionat perfect) iar in saptamina urmatoare m-am dus cu ea in oras si i-am cumparat chiloti (atit de tare i-au placut ca a tb sa o imbrac in magazin cu ei, peste pampers), i-am spalat si dupa ce s-au uscat am imbracat-o pur si simplu cu ei si...a functionat !

Daca-i copilul pregatit, restul vine de la sine, asa ca pls nu mai stresati copiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisoara901 spune:

Buna! am citit si eu cateva pagini de discutii aprinse...desigur fiecare mama isi apara copilul in felul sau...si face cum crede ea ca e mai bine....insa nu pot sa inteleg de ce sunt unele atat de mirate ca copii sunt pusi de la 7 luni la olita...chiar daca ma intorc in trecut...voi a-ti intrebat mamele voastre cum au procedat cu voi cand nu exista pampers ...eu da...mami mi-a povestit ca inainte trebuia sa speli zeci de scutece zi de zi ceea ce fiti de-acord nu era deloc usor nici pe aproape ce e azi + ca mai avem si masinile de spalat automate...astfel parintii incercau sa puna copii la olita cat mai devreme si era ceva normal nu se considera un stres...poate pare demodat dar mami proceda astfel: ma punea la olita cand stia ea ca ar fi cazul sa fac pipi si lua 2 vase si turna apa din unul in altul si la acest auz ca si orice om faceam pipi...incetul cu incetul cu foarte multa rabdare mami m-a invatat fara sa tipe fara violenta...si n-am ramas deloc stresata imi iubeam parintii la fel de mult dintotdeauna...pana la un an e mai usor sa inveti un copil la olita decat dupa ...el inca nu poate merge si nu se scoala imediat de pe acea olita ca si cum o face dupa un an....parerea mea este ca copilul trebuie de invatat la olita nu de asteptat sa vina de la sine...insa cu foarte multa rabdare...copilasul meu e inca foarte micut dar desigur cand va avea si el vreo 7 luni o sa incerc si eu...succese tuturor indiferent de cum o sa procedati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annya74 spune:

Am incercat si eu sa-l pun la olita din cand in cand,uneori cu insistenta, dar nu am reusit sa-l obisnuiesc cu ea. Asa ca am lasat lucrurile sa decurga de la sine ca sa nu mai chinui copilul, cu explicatii si exemple. La varsta de 2 ani am scapat de pampers ziua (a venit primavara si i-am aratat 2 baietei care faceau pipi la copac si i-am spus "Vai ce mare a crescut copacul", si a fost atat de entuziasmat ca isi dadea singur pampersul jos si facea la copacel ca sa creasca mare copacelul:))))))si,acasa s-a urcat direct pe WC. Nu i-a placut olita. La 3,5 ani am scapat si noaptea de pampers fara vreo insistenta.Evolutia vine de la sine mai devreme sau mai tarziu. Acuma exista pampers , nu mai sunt scutece care trebuie fierte.
Iar de curand, vazandu-l pe fratele lui de 1,5 ani ca sta pe olita, a inceput sa ceara olita si sa faca pipi in ea:)))))
Ori i se pare interesant, ori e lupta pentru captarea atentiei.
Asteptam intamplari amuzante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annya74 spune:

.......I-am dat explicatii si exemple cum ca trebuie sa faca la wc ca oamenii mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_dranca spune:

Nu mai este nimeni pe aici?

AM SI EU O INTREBARE: Ce ma fac cu un pitic de 1 an si 10 luni care nu vrea sa faca pipi la oala decat cateodata? KK face la oala de la 8 luni, cand avea aproximativ ora la care facea si-l puneam eu,de la 10 luni a inceput sa se ceara singur si nu a mai avut decat 2 accidente de atunci. Dar la pipi.... la teorie e as, de fiecare data cand ii pun pantaloni curati imi spune el: "Nu, nu tati pipi panoni, tati pipi aua" (Nu, nu faci pipi in pantaloni, faci pipi la oala), dar de fiecare data vine dupa o perioada sa-mi transmita, foarte incantat, ca "Uta tu pipi panoni, mami pune ati tati" ( Luca a facut pipi in pantaloni, mami pune altii curati)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bktalina spune:

noi stam pe olita, dar nu "producem " mereu ceva, intamplari amuzante sunt destule; cand se plictiseste, se ridica si daca nu sunt atenta imediat ia olita si o rastoarna, de cele mai multe ori e pishu in ea si imi da de lucru

Mergi la inceput