scoli cu predare in limba engleza

scoli cu predare in limba engleza | Autor: miriama

Link direct la acest mesaj

Parinti care stiti, ma intereseaza daca exista scoli cu predare in limba engleza sau, ca o solutie extrema, cu engleza intensiv (la nivel de comunicare scrisa si verbala), in Bucuresti, Constanta, Ploiesti. Daca imi puteti spune numele lor actuale si orice poate fi interesant despre ele. Ma intereseaza incepand cu clasele primare.
Nu intra in discutie scolile de tip American School, British School sau altele asemenea din cauza tarifului.
Va multumesc. Sa aveti o zi buna.







"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Chiar nu exista astfel de scoli?






"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Miriama,

din cate stiu eu, exista scoala Vlahuta - in zona Dorobanti - care are, cel putin la clasele I - IV, predare intensiva de limbi straine.

Nu am auzit despre alte scoli de stat cu predare intensiva de limba engleza (sau alte limbi straine).

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui miriama
Chiar nu exista astfel de scoli?

Fiind in Romania, tara cu limba oficiala romana si cu cateva minoritati recunoscute si reprezentate in parlament, invatamantul de stat este cu predare in limbile romana si, acolo unde este cazul, in limbile minoritatilor. Scoala cu predare in limba germana din Bucuresti este la origine o scoala a minoritatii germane.
Neavand o minoritate de limba engleza nu se justifica alocarea de la buget a unor sume de bani pentru o scoala in engleza.
Scolile private cu predare in limba engleza au aparut, pe de o parte pentru a veni in intampinarea expatilor ce-au venit cu familiile in bucuresti, pe de alta pentru a satisface trendul cool din randul familiilor cu dare de mana. Sistemul de predare si curricula sunt in general compatibile cu sistemul de invatamant din UK sau US, tocmai pentru a prelua copiii expatilor. Tarifele nu au cum sa fie mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Capcaunule, stiu toata aceasta teorie, am beneficiat de ea cativa ani, dar ma gandeam ca poate si in Romania se vor pune bazele unei deschideri internationale a tinerilor. Nu caut neaparat o scoala de stat, de fapt ma astept cel mai putin la asa ceva, ci una care sa aiba preturi "omenesti"... Si nu neaparat trendul cool, ci utilitatea pentru viitor. Si daca tot au invatat copiii deja foarte bine aceasta limba, de ce sa nu profitam s-o mentinem; orice nu exersezi, se uita... Insa la preturile scolilor internationale, daca nu mai esti expat....

Gabrielama, multumesc de raspuns; astept si altele daca mai stie cineva.






"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

Al. Vlahuta are clase de germana matern.
din cate stiu eu, G. Cosbus este bilingv.

edit - colegiul Goethe are numai clase de germana matern (1-12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska22 spune:

stie cineva ceva despre vlahuta, despre invatatoarele de acolo sau cat de bine este cotata scoala ?
multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BonyB spune:

O calda imbratisare tuturor membrilor comunitatii DC!

Ma intereseaza si pe mine acest subiect, intrucat anul viitor revenim acasa cu un scolar (clasa a III-a) care este obisnuit cu sistemul britanic. Copilul vorbeste limba engleza cursiv, a facut gradinita si scoala in limba engleza (programa britanica), si am dori sa il integram intr-o scoala cu predare in limba engleza (pentru cls a III-a si a IV-a), tocmai pentru a-si mentine aceast avantaj al limbii, si a-l putea folosi ulterior. Din cautarile mele pe internet, am vazut ca incepand cu clasa a V-a ar fi mai multe variante in gasirea unei scoli cu predare in limba engleza.

Va multumesc anticipat tuturor celor care ne puteti da un sfat in acest sens....ce scoli cu predare in limba engleza stiti, ce sistem de invatamant folosesc (step-by-step sau clasic), daca ati auzit despre experiente de pe acolo... Ma intereseaza sectoarele 3 si 4 din Bucuresti, poate chiar si zona centrala.

Cu consideratie, o mamica de cavaler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Sectorul 2 - scoala 39.

http://sc39bucuresti.scoli.edu.ro/istoric.html


Mergi la inceput