Boala mana picior gura

Boala mana picior gura | Autor: gabitza2005

Link direct la acest mesaj


Nici nu am terminat bine de doua saptamani cu varicela si baietelul meu s-a pricopsit cu altceva. Se vaita ca il mananca picioarele. Totul a coincis cu o pereche de sosete noi (le-am spalat inainte sa i le dau) asa ca ma crezut ca de la ele mai ales ca parea usor iritat.
Sambata am mers la spital si acolo doctorul a ajuns la concluzia ca are boala asta provocata de un virus.
Problema este ca am mai citit pe net si acolo spun ca nu provoaca mancarimi. I-au aparut bubite pe langa gura, pe gat, pe piept, pe partea posterioara a coapselor , pe talpi si palme astea nu-l mananca dar de ce il mancau cele de pe picioruse.
Plus ca nu prezinta celelalte simptome.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
Eu una nu am mai auzit pana acum despre boala asta.
Nu cumva doctorul s-a inselat si de fapt copilul face bubatul mic?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Hand, mouth and foot disease sau HMFD...a fost prima chestie pe care a luat-o copilul meu cand a inceput cresa la 11 luni. La el bubitele au iesit in gura si un pic pe maini, dar a avut febra si stare proasta generala. Nu ne-au dat nici un tratament si a trecut in ceva timp.

Nu pot sa imi dau seama dc il mancau sau nu bubitele pt ca era prea mic ca sa ne poata spuna.
Multa sanatate!

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

www.desprecopii.com/info.asp?id=1800" target="_blank">Boala mainii, piciorului si gurii

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Si ai mei au facut boala asta acum cateva luni.Razvan a avut putina febra si eruptie mai ales pe laba piciorului si ceva in gura.Maria a avut eruptia preponderent in gura si cum ea e mai sensibila a cam sarit peste mese o vreme.
Si pe Razvan il mancau veziculele de pe talpi.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Credeam ca numai noi am patit-o.
Acum asteptam sa vedem cind trece, deocamdata sta acasa.
Ma deranjeaza ca vineri dimineata i-am aratat asistentei de la gradi piciorusele si ea a azis ca e o reactie alergica -deci habar nu are de bolile copilariei . Fimiu colecteaza tot ce se poate de la gradinita asta -incep sa le suspectez ca nu prea isi fac treaba cum trebuie in ceea ce priveste igienizarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Gabi, exact asa am patit si noi cu medicul de familie..... a zis ca este alergie. Dar eu, mama insistenta, m-am dus la contagioase...
La baietelul meu nu au fost multe bubite pe corp, insa a avut multe in gurita si asta a fost chinul. Ca el este mancacios . Nu a avut febra, energia lui era neschimbata.. au trecut in vreo saptamana.
Multa sanatate!Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

si baiatul meu a facut, a luat-o in turcia in vacanta. la noi a debutat cu febra mare, 40. dr. din statiune ne-a zis ca e amigdalita f grava, ca el vedea puroi pe amigdale cand de fapt erau bubite. ne-a dat antibiotic si la 24 de ore s-a umplut de bubite pe tot corpul iar febra a scazut bursc ceea ce era clar semn de viroza eruptiva. a fost f chinuitor, nu manca si nu bea nimic fiindca il ustura gatul, a urlat in continuu aproape 2 zile si 2 nopti. am mers cu el la spital si acolo ni s-a pus diagnosticul corect. a trecut repede, in aprox 4-5 zile. de la el a luat si sotul, numai ca el a avut eruptie in gura exculsiv. inteleg ca sunt multe forme de manifestare
mult succes

ralu- de bebe albastru
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enicike spune:

Buna ziua
sunt a mamica noua pe acest forum si deja vin cu o cere de ajutor.Copilasul meu de 2 anisori in weekend era lasate la bunici si a muncat in exces mancaruri grele , de 3 ori mancare cu oua cremvusit carne de porc ...nu stiu cum de sa intamplat sa nu isi dea seama bunica ca nu este bine ce face.Oricum cand a ajuns acasa duminica a inceput sa mearga un pic burtica si asa am tinut si luni.Dar marti au aparut pe palma si pe talpa ceva pete rosi , nu bubite doar pete rosii.am fost la medic in ziua respectiva cu el a zis ca e alergie de la mancare si ne-a dat aerius si dicoflor pt 7 zile.Si o dieta fara oua si lactate cat posibil.Dar eu cum am citit despre boala asta ma gandeam s anu fie totusi bola asta , ca a fost foarte mult in parculete intre copii in ultimele zile.SI momentan avem petele pe palma au trecut 2 zile , nu au aparut pe corp altundeva ,si nu ii scarpina.Intrebarea mea este daca este boala asta ciudata totusi , pot sa il duc copilul afara ? ca are foarte multe energie e un chin cu el in casa .si pot sa ii fac baita? ca aceste lucruri nu am vazut niciunde citind despre bola asta.si in cat timp trec bubitele? intr-o saptamana? si a mai vazut cineva alergie de acest tip sa iasa doar pe palma si tapla si fara mancarimi? daca totusi medicul are dreptate.
astept rapunsuri si multumesc anticipat de ajutor Eniko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

enicike, probabil este urticarie de la mancarea necorespunzatoare. din experienta mea urticaria este cea care se manifesta cu pete rosii, care pot aparea pe oriunde pe corp.

trece cu regim, dar tine-l strict dupa cum ti-a spus medicul. de evitat ar fi si carnea de pui - mai bine vita sau gaina, in nici un caz insa porc sau alte carnuri procesate. stiu pentru ca si baietelul meu a avut un episod recent. da-i si tratamentul cu antialergic. eu stu ca e ok sa il scoti afara, nu e nimic contagios pentru ceilati copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

enicike, probabil este urticarie de la mancarea necorespunzatoare. din experienta mea urticaria este cea care se manifesta cu pete rosii, care pot aparea pe oriunde pe corp.

trece cu regim, dar tine-l strict dupa cum ti-a spus medicul. de evitat ar fi si carnea de pui - mai bine vita sau gaina, in nici un caz insa porc sau alte carnuri procesate. stiu pentru ca si baietelul meu a avut un episod recent. da-i si tratamentul cu antialergic. eu stu ca e ok sa il scoti afara, nu e nimic contagios pentru ceilati copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enicike spune:

multumesc de raspuns sper sa ne treaca repede , tin cu regim sigur.

Mergi la inceput