metastaze osoase multiple partea a-XV -a

metastaze osoase multiple partea a-XV -a | Autor: gelu1

Link direct la acest mesaj

Mesaj catre generatile viitoare
Partea a- XV.a
28 Februarie 2010 Arad ROMANIA

Buna ziua bunii mei prieteni. Va scriu acum la sfirsit de luna `cu multa tristete in suflet, pentru ca am primit foarte multe semnale dureroase de la voi. Mai precis a-ti trimis multe intrebari legate de boala aceasta urata numita cancer, boala care a atins pe unii dintre voi sau membrii familiei si eu nu am reusit sa raspund imediat. Doar doi dintre cei patru care care mi-au scris au ca si mine metastaze osoase, ceilalti doi au forme de cancer in stare incipienta cu manifestari mai usoare. Nu neglijati , luati decizii urgente, faceti investigatii cit mai complexe. Pe parcursul anului 2009, am scris in cele paisprezece mesaje trimise pe Internet, multe despre evolutia cancerului vezical. Apoi am extins explicatile la tratamentul primit in momentul in care sa constatat ca din cancerul primar de vezica sa ajuns la metastaze osoase multiple. Acum am sa incerc sa concentrez si mai multe informatii cu toate metodele de investigatii si tratament care mi-au folosit mie si care pot folosii si celor care au alte forme de cancer, celor care m-au intrebat recent. La inceput va pot spune ca procentul cel mai mare de metastazare osoasa la distanta il au cancerele primare de la prostata, plamin, sin, pancreas ---etc. In cancerul de vezica, metastazele osoase apar f. foarte rar dar uite ca asta sa intimplat la mine , din pacate datorita unui tratament administrat cu intirziere. Vorbind la modul general, un bolnav diagnosticat cu o forma de cancer chiar in faza incipienta, trebuie sa faca odata la sase luni RMN (rezonanta magnetica nucleara) pentru a se intevenii imediat in cazul suspiciuni cit de mici de asa numitele Leziuni Osteolitice care de fapt sint metastaze osoase care pot fi stopate sau chiar eliminate. O alta informatie utila se obtine din analizele de singe pe care trebuie sa le faceti macar o data pe luna, analize care sa contina markerul numit Fosfataza Alcalina. Valorile normale ale Fosfatazei Alcaline sint cuprinse intre 98 si 270 U/L, depasirea acestora este un semnal grav si trebuie sa faceti urgent Scintigrafie Osoasa a intregului organism. Atit RMN cit si Scintigrafia osoasa sint doua investigatii nedureroase , nepericuloase si cele mai performante. Evitati pe cit este posibil tomografia computerizata repetata care este mai nociva. In tratamentul metastazelor osoase, se tine cont de cancerul primar (sin, plamin, prostata---etc) si de extinderea metastazelor la distanta in multiple locuri. In cazul in care sint localizate in una sau doua parti ale corpului accesibile se practica cu succes radioterapia tintita. Daca metastazele sint multiple, cum este cazul meu, atunci se foloseste doar chimioterapia. Si intr-un caz si in celalalt, tratamentul metastazelor osoase se face in paralel cu terapia cancerului primar facuta cu citostatecele specicifice acestuia. De retinut si foarte important: este indicata radioterapia sau chimioterapia inaintea interventiei chirurgicale daca tumorile au fost depistate foarte timpuriu, astfel se elimina extinderea celulelor canceroase in tot corpul si se poate ajunge chiar la vindecare daca folositi si un tratament naturist in paralel. La mine tumorile din vezica au fost depistate timpuriu dar au fost infectate, singerinde si mi sa facut imediat interventie cu laserul. Am primit instilatii intravezicale cu citostaticul Farmorubicin dar din pacate tumorile au recidivat si in acea perioada nu stiam ca in cazul recidivei se foloseste Mitomicina sau BCG tot intravezical. Am primit pe mai departe Farmorubicin si uite asa am ajuns sa fac sase interventii chirurgicale dar nu am fost mutilat si nici nu am simtit nimic deoarece am fost adormit de fiecare data.Este deasemenea bine sa va faceti citologie urinara daca se poare lunar, astfel ve-ti sti gradul de malignitate la un moment dat,deci si eficacitatea tratamentului primit sau a interventiei facute. Dupa terminarea acestor interventii mi sa dat tratament cu Gemzar( Gemcitabina) citostatic care asociat cu Cisplatin se foloseste si in cancerul de plamin si pancreas. Mentionez ca toti bolnavii care fac tratament cu Gemzar+ Cisplatin trebuie sa monitorizeze functile rinichilor, ficatului, nr leucocitelor si a trombocitelor. Medicul oncolog are obligatia sa va spuna ce fel de citostatice vrea sa va administreze si cit de bune sint analizele.Insistati si asupra acestui aspect deoarece este viata voastra si este bine sa atentionati medicul sa se comporte asa cum ar face cu propia lui familie, adica sa explice cu blindete.Pentru mine tratamentul specific metastazelor osoase a venit cu mare intirziere atunci cind acestea au cuprins prea multe parti importante ale corpului. Pe Scintigrafia osoasa facuta la CLUJ sa vazut foarte clar cit de mult avansase -ra metastazele la nivelul coloanei vertebrale, coastelor, pelvisului, osului sacru si al capului. Aredia ( Pamidronat TORREX) a fost primul citostatic folositor in metastaze osoase pe care l- am primit. Acesta inhiba resorbtia osoasa si este un analgezic bun, adica reduce mult durerile provocate de metastaze. Dar cel mai important citostatic l-am primit mult mai tarziu si se numeste Zometa (Acid Zoledronic) in paralel cu Carboplatin, un alt citostatic menit sa stopeze cancerul de vezica folosit si in cancerul de ovare. Zometa mai mult decat Aredia, este singura medicatie folosita in tratarea metastazei osoase (diseminarea cancerului), previne fracturile, franeaza viteza de modificare a osului. Zometa se administreaza intravenos odata la 4 saptamani timp de 12 luni. Pentru eliminarea efectelor secundare in timpul sau dupa chimioterapie sau radioterapie se folosesc fiole de Osetron sau Kitril ( in radioterapie). Daca scad mult leucocitele solicitati imediat o injectie subcutanata cu Neupogen. Povestea mea in general o cunoasteti daca ati citit cele 14 mesaje scrie pana acum. Va pot spune mai departe ca in data de 8 febr 2010 am facut din nou intravenos numai Zometa care de acum incolo mi se face doar din 2 in 2 luni. Analizele de sange facute au iesit foarte bine si cred pe mai departe ca tratamentul complementar si sustinut timp de 2 ani cu medicatie naturista m-au ajutat sa exist. O mare parte din aceste plante sau extracte din plante care mi-au facut mult bine sper sa va foloseasca si voua. Inainte amintesc din nou ca mi-am schimbat complet stilul de viata: nu mai fumez de 2 ani si jumatate, consum foarte rar un pahar/doua de vin rosu, mananc legume si fructe foarte foarte multe, nu consum decat carne de peste, foarte rar carne de pui, fac miscare foarte mult zilnic. Sunt foarte temperat prin autocontrol cu toate ca sunt o fire colerica. Am avut caderi nervoase datorita agravari bolii in anumite momente dar am trecut peste ele cu ajutorul sotiei sau prin scris care ma ajuta sa indepartez gandurile negre, sa ma hranesc cu speranta ca totul poate avea un sfarsit macar demn daca nu fericit. Caut sa stau foarte mult intr-un mediu mai zgomotos, mai vesel si daca nu exista il creez. Gandesc pozitiv si stimulez gandirea pozitiva a celor din jur prin comportament normal neglijand in aparenta boala. Nu vreau sa credeti ca incerc sa dau sfaturi legate de comportament, vreau sa va arat felul meu de a fi care are efect benefic pentru familie, societate si pentru mine. Ma bucur foarte mult cand pot ajuta pentru ca stiu ca multi sunt in situatii mult mai grave decat mine. De aceea va rog sa incercati sa folositi in limita posibilitatilor aceste tratamente naturiste, despre care eu sustin cu tarie ca o sa va faca si voua mult bine. Iata ce plante am folosit mult timp si folosesc si acum bineinteles cu alternanta nu toate odata. Am sa enumar pe cele mai importante in functie de cum le-am descoperit si eu: Polen + Catina+ Miere , in fiecare dimineata dupa ce in prealabil am baut o cana de ceai Gano si o lingura de ulei de masline, periodic propolis, din cand in cand laptisor de matca, capsule de Coenzima Q 10, Aloe Vera o sticla, in jur de 8,9 sticle de Noni cateva luni bune, Chitosan, Holican, Calciu Treasure de la firma Tianshi, doar cate o cutie din fiecare (sunt foarte scumpe), ulei de peste Omega 3 si Omega 6, Cartilaj de rechin, Liv 52 si esentiale pentru ficat, Reishi, primul produs de Ganoderma adus sin SUA. Din luna octombrie 2009 folosesc numai produse din Ganoderma Lucidum de la firma Gano Excel din Malaezia. Este singurul tratament naturist complementar pe care il folosesc in prezent si care a facut minuni pentru sanatatea mea si a multor cunostinte care folosesc produse din Ganoderma Lucidum. Cu toata ca informatii multiple veti gasi pe internet despre binefacerile Ganodermei Lucidum, eu am sa punctez pe cele care au un efect extraordinar asupra cancerului si pe care eu le folosesc zilnic.
1. Capsule de Ganoderma 90 Bucati – produse dintr-o mixtura de 6 speci de ciuperci Ganoderma, singurele din lume care au forme a partilor importante din organism: rinichi, pancreas, inima, creier, plamani, ficat. In continutul capsulelor intra: polizaharide, germaniu organic, adenozine, triterpenele si esenta ganodermica. Continut 100% natural cu proprietati care: intaresc sistemul imunitar, antioxidant puternic care reduce radicalii liberi, echilibreaza functionarea moleculelor din vecinatatea celor canceroase, reduce colesterolul si grasimile din sange, intareste aparatul digestiv,trateaza probleme ale pieli.
2. Capsule de Excelium 90 Bucati cu un continut de polizaharide, germaniu organic, vitamine, minerale, proteine. Proprietatile benefice : reduce degenerarea la nivel celular, refac functiile pancreasului, fortifica sistemul imunitar, au rol important in procesele fiziologice de reconstructie a tesuturilor, construiesc noile celule, repare tesuturile deteriorate, ajuta la producerea enzimelor, anticoripilor, hemoglobinei si hormonilor.
Din aceste doua derivate din Ganoderma Lucidum am luat in prima saptamana 1+1 dimineata, in a doua saptamana 2+2 dimineata si dupa masa pana la orele 16, dar inainte se consuma pe stomacul gol, una sau doua cani cu ceai Gano.
3. Gano Tea Sod ( superoxid dismutaza) are in componenta sa ceaiul Roibos (tufisul rosu) originar din Africa de Sud si este un antioxidat de 15 ori mai puternic decat ceaiul verde. Apara importriva radicalurilor liberi, efect benefic asupra afectiunilor cronice ale cailor respiratori ( rinosinuzite, astm bronhic), reumatism articular, sporeste nivelul oxigenului in sange, intareste sistemul imunitar etc. Eu consum zilnic 2 litri pe zi pe care ii obtin lasand la macerat un plic timp de 6 -8 ore in apa plata. De doua saptamani beau si o ceasca de Gano Cafea 3 in 1 dimineata iar seara o ceasca mare de Gano Socholade. Combinatia aceasta are efect foarte mare asupra structurii oaselor si atenueaza durerile determinate de metastazele osoase de care nici eu nu am scapat in totalitate. Nu fac reclama mascata la aceste produse, eu sunt un exemplu viu si analizele vorbesc de la sine. Suma de bani pe care o dau lunar este destul de mare 271 RON (un sfert din pensia mea de handicap), cu toate ca am platit 75 RON sa devin membru, si primesc 25% reducere la aceste produse. Daca puteti incercati la inceput macar o luna de zile cu Ceai Gano. Si daca doriti sa cumparati si celelante produse fara sa deveniti membri apelati la Codul meu Gano : ROM 0025834 pe numele Eugen Olar si veti obtine numai de la depozitele Gano Excel din orasele mai mari apropiate, toate aceste produse cu reducere de 25%. La prezentarile de la Arad au venit multi medici si au aratat filmulete cu vindecari de-a dreptul miraculoase a diferitelor forme de cancer. Repet puteti obtine multe informati de pe internet dar va rog neglijati aspectul comercial, castigul cel mai mare este in sanatatea pe care o puteti redobandi. Eu cred si simt ca imi face bine deoarece alte tratamente nu fac decat Zometa asa cum am spus odata la 2 luni, analizele si starea mea de sanatate este din ce in ce mai buna. Am scris mult despre acest tratament dar am dorit sa va spun mai detailat voua, acelor bolnavi care imi pun intrebari si eu nu pot sa raspund imediat. Va doresc la toti sa aveti parte de mai mult noroc decat mine si sa nu uitati ca stiinta evolueaza foarte repede si in orice clipa se poate anunta o victorie a omuli importriva acestei maladi. Stiu ca ma repet dar va invit si pe voi sa fiti partasi la optimismul meu care va va aduce numai benefici. Voi care cititi si aveti rude bolnave sau cunostinte apropiate bolnave comportati-va normal fata de ei, fiti veseli chiar daca va doare, traiti fiecare clipa in armonie si da-ti speranta ca totul va fi bine intr-o zi. Va doresc din toata inima sanatate multa si daca energia mea se va transmite la distante cat mai mari, prindeti-o si folositi-o.
De 1 Martie, primavara sa intre in sufletele voastre impreuna cu tot binele din lume, iar de 8 Martie pentru domnisoare si doamne multa iubire, mult noroc, sanatate, sanatate, sanatate. GELU.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nonni spune:

sunt superficiala cateodata, astept capitolul nou, apoi imi fug ochii prin toata postarea sa caut urmatoooooorul rand:
"analizele si starea mea de sanatate este din ce in ce mai buna"


odata gasit, ma linistesc si daca mai am timp recitesc tot ce ati scris.


multa sanatate domnu gelu, o primavara frumoasa atat in viata cat si in sufletul de luptator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Multa sanatate

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Tin pumnii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

VA DORESC DIN TOATA INIMA SANATATE!DUMNEZEU SA VA AJUTE SI SA NE "AUZIM" CU BINE SI IN 2011!
Tatal meu s-a stins in doar 1,5 luni cu diagnostic de carcinom vezica biliara!de la 72 kg ajunsese la 38 si n-a avut nici macar "sansa" sa faca cito.
Niciodata nu voi fi impacata cu gandul ca am facut totul!



Gabriela
7+

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1

VA DORESC DIN TOATA INIMA SANATATE!DUMNEZEU SA VA AJUTE SI SA NE "AUZIM" CU BINE SI IN 2011!
Tatal meu s-a stins in doar 1,5 luni cu diagnostic de carcinom vezica biliara!de la 72 kg ajunsese la 38 si n-a avut nici macar "sansa" sa faca cito.
Niciodata nu voi fi impacata cu gandul ca am facut totul!



Gabriela
7+

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"




Gabi , asta este unul dintre cele mai grele tipuri de cancer pt. ca nu ai ce sa faci.
Stiu asta pt. ca am avut si eu o pacienta foarte draguta care s-a dovedit ca avea colangiocarcinom. Medicul a spus ca mai are doar cateva saptamani de trait, tanti era atat de impacata , senina , tot imi spunea ca si daca moare nu-i nimic , ca a dus o viata frumoasa si are copii si a trait destul.
M-am interesat peste tot sa o opereze cineva mai cu "tupeu", singurul care facea o interventie menita sa ii mai aduca putin timp era la Cluj iar doctorii cu experienta m-au intrebat ce ma intereseaza mai mult : sa traiasca intr-o stare generala buna cat mai are de trait sau sa o chinuim cu operatiile sparnd ca ii vom mai da extrem de putin timp... atat de draga mi-a fost... am si sunat-o dupa externare sa vad cum se simte , am vorbit cu fiica ei care nu a fost foarte amabila , adica raspundea monosilabic si mi-a fost asa sa o mai sun . Tare rau imi pare...


Domnule Gelu , mult optimism in continuare va doresc , si sa aveti niste analize superbe de acum inainte.

***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: gelu1
Subiect: metastaze osoase multiple partea aXVI-a
Trimis la: 30/04/2010 22:16:30
Mesaj:


Au trecut aproape doua luni de zile de cind nu am scris nimic motivat de scurgerea lina a zilelor, fara evenimente deosebite cu exceptia venirii primaverii. Luna Martie a fost pentru mine, ca pentru toata lumea o explozie de bucurie datorata renasterii naturii. Flori in atitea culori, verdele crud care a cuprins ramurile copacilor si sa intins ca un covor pretutindeni, ne-a scos din moleseala,apasarea si tristetea cumulata in lungile, prea lungile luni de iarna. An zona mea parca totul a inmugurit mai devreme, cu toate ca a plouat destul de mult, a fost si destul de cald in raport cu alte parti din tara. A fost 1 MARIE, 8 MARTIE, apoi ziua sotiei mele si zilele au trecut repede in mod placut, starea mea de sanatate fiind buna. Tot in aceasta perioada am comunicat cu multi dintre voi si m-am bucurat si mai mult cind am fost contactat si pe Farcebook .Nu ma descurc anca, nu stiu sa postez poze, dar mi-am facut multi prieteni inclusiv pe fiul meu Marius si pe Simona care au postat citeva albume unde ma regasesc si eu cu sotia. Ma bucur ca un copil ca am fost cooptat in acest mediu si stau mult timp in fata calculatorului atunci cind acesta merge. Asa a trecut luna Martie, cu ploi si zile insorite, doar starea de rau a catelului meu Gipsii ma intristat. Are 14 ani si cinci luni, o varstra inaintata pentru un catel dar a inbatrinit langa mine, ma doare ca nu pot sa opresc timpul, lupt sa al tin in viata cit mai mult. Cu putin timp in urma am primit de la o prietena buna citeva proverbe frumoase, le voi scrie aici deoarece mi se par potrivite in contextul a ceia ce scriu si despre ce scriu. Iata-le: Moartea este atit de sigura de victoria ei ancat ne da un avans de o viata intreaga. Si unul care cred ca mi se potriveste si mie: Viseaza ca si cum ai traii vesnic dar traiste ca si cum ai murii astazi, caci nu conteaza anii din viata ci viata din anii tai. Si la sfirsit unul placut valabil pentru toti: Intelepciunea se naste din pacea care se statorniceste in noi. An ideia ca nu v-am obosit cu o asa lunga introducere, voi trece la problemele care au aparut in aceasta luna Aprilie 2010. Cu tot tonul meu semi glumet, care face parte din arsenalul de arme cu care lupt ampotriva bolii, trebuie sa va spun ca metastazele osoase, care la mine sint foarte multiple ma necajesc totusi. A aparut ca noutate o durere destul de pronuntata in osul calcaiului de la piciorul sting dar medicul a zis ca poate sa fie de la vremea aceasta capricioasa. An mine ramane durere si suspiciune ce trebuie lamurita. Si in noaptea de Inviere m-am gandit la voi, m-am rugat pentru voi si am zis in gind pentru toata lumea HRISTOS a Inviat. In acea noapte sfanta a Invierii din anul 1950 m-am nascut si eu si acum pot spune, ca simbolic am implinit 60 de ani. Pentru mine este interesant ca nici an situatia aceasta cind am diagnosticul clar de metastaze osoase multiple faza terminala, nu simt apasarea virstei, dimpotriva ma simt cu adevarat mai tinar si an putere, adica am energie si o dorinta puternica de a traii. Durerile sporadice pe care le simt in diferite parti ale corpului unde sau instalat metastazele( cap, coaste, coloana, bazin etc) nu sint atit de puternice, de nesuportat deoarece fac sport si folosesc analgezice naturale de care am mai scris. In data de 8 Aprilie 2010 am facut a doua serie in acest an cu ZOMETA ( Acidul Zoledronic) citostaticul cel mai eficace an metastazele osoase, care are deasemenea si rol an atenuarea durerilor. Am solicitat medicului oncolog un examen RMN deoarece aproape de un an nu mi sa facut o investigatie mai serioasa nici la Arad nici la Timisoara. Dupa ce am fost consultat si am indicat zona dureroasa de la bazin si coloana, medicul mi-a dat trimitere la RMN, unde nici in clipa de fata( au trecut 20 de zile) nu mi sa facut programarea, motivata de neprimirea fondurilor de la CAS. Mai mult decat atat cu toate ca am trimitere de la medic specialist si sint asigurat, patronii de la EUROMEDIC din Arad au hotarit sa se plateasca 100 de RON pentru fiecare organ investigat plus cite 100 RON pentru fiecare injectie cu substanta de contrast.La Euromedic mi sa spus ca va trebuii sa achit suma de 600 RON (6milioane vechi) avind o investigatie bazin si doua pe coloana (lombara si dorsala ). Neintelesul vine si de la faptul ca trebuie sa platesc 300 RON pentru substanta de contrast ca si cum mi s-ar face 3 astfel de injectii , dupa logica lor, daca cineva face RMN la 9 organe deodata trebuie sa plateasca valoarea a 9 injectii de contrast. Total aiurea, dar o adevarata inginerie in ale hotiei cu acte in regula, care doresc sa-mi fie explicate in luna Mai cind probabil dupa ce voi obtine programarea, voi face si acest RMN extrem de important pentru continuarea tratamentului. Asi fii si mai multumit daca cineva sa-r autosesiza citind aceste rinduri si ar pune mai multe intrebari la nivel central pe aceasta tema care pune in pericol viata bolnavilor in special a celor cu venituri mici. Tot in aceasta perioada si d. na doctor de familie mi-a solicitat o evaluare a starii de sanatate, am primit trimitere la analizele de singe uzuale si trimitere la ecografie pelviana pentru partile moi. Se pare ca si aici va trbuii sa platesc mai ales ca vreau sa fac si citologie urinara , foarte importanta pentru stabilirea evolutiei, stagnarea sau cel mai fericit caz remisiei cancerului primar de vezica. Pe data de 20 Aprilie 2010 am vazut si auzit din nou la televizor trei medici de la Centrul de Medicina Anadolu din Turcia, care doctori comentau despre tratamentul cancerului osos, respectiv a metastazelor osoase si a altor afectiuni. Am mai scris despre acest tratament cu aparatura sofisticata numita Cyberknife dar este jignitor de scump si ma intreb iarasi, cine il poate urma, de ce mai vin acesti medici la noi in tara sau pentru cine, daca chiar se dedica stiintei sau sint minati de euforia cistigurilor fabuloase pe seama bolnavilor disperati. Eu fac acelasi tratament naturist cu produsele din Ganoderma Lucidum, cu alimentatie cit mai naturala din legume si fructe crude si tot ce am mai scris de atitea ori, toate produse accesibile omului de rand si analizele facute pana acuma arata ca am ales calea cea buna.Ma simt bine si astept cu nerabdare sa fac si aceste investigatii mai complexe(RMN, ecografie, citologie urinara) pentru a elimina suspiciunile legate de evolutia metastazelor osoase si de starea reala in acest moment a cancerului primar din vezica. Din discutile avute cu cei care au probleme de sanatate apropiate de ale mele, am inteles ca multe din cele scrise in aceste mesaje au fost folositoare,si sint foarte bucuros. Va invit din nou la discutii cit mai deschise pe tema starii de sanatate, discutii care ne pot reda increderea in mai bine, care sa ne ajute sa descoperim metode noi de vindecare mai ieftine si mai eficace.Astazi 30 Aprilie 2010 am obtinut programarea la ecografie pelvis pentru data de 7 Mai 2010 dar de programare la RMN nici vorba pana an prezent . Voi fi mai insistent dupa data de 1 Mai, poate voi reusi facind zilnic plimbari pina la Euromedic pentru ca afara este acum un timp splendid. Nu va mai retin cu problemele mele, va transmit din nou sa aveti parte de tot binele din lume, sanatate multa si multe ampliniri. Va imbratisez cu drag Gelu.

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: philip
Raspuns la: 30/04/2010 22:37:48
Mesaj:

multa sanatate


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: lavi02
Raspuns la: 07/05/2010 10:23:11
Mesaj:

Multa sanatate si sa va iasa analizele excelent!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Ce sa zic ? Sanatate maxima va doresc !!!
Acum ma confrunt si eu cu o pb de sanatate, posibil cancer de san, Doamne-fereste, dar asta e, trebuie sa punem si raul inainte pana aflam exact ce e. Sper sa nu fie nimic insa de la oameni ca dvs. trebuie sa invatam sa traim cu speranta si cu cu optimism.
Bravo pt starea buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Gelu sanatate multa.
Iti trimit niste linkuri amuzante de pe youtube. Terapia rasului ajuta enorm.

http://www.youtube.com/watch?v=7d7JsMeyIKs&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=mzMZJ1qUcpI&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=RvVl5mHfkk8&feature=related

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_76 spune:

Domnul Gelu va dorim multa sanatate si dorim sa impartasiti si noua din experienta dumneavoastra.Avem o ruda foarte apropiata de 40 de ani care are metastaze osoase si vrem sa discutam la telefon despre aceasta boala . Va trasmit numarul meu de telefon 0371151706 si va rugam sa ne dati macar un mesaj cu numarul dumneavoastra de telefon pentru ca va vom suna noi.Va rugam foarte mult sa ne dati un numar de telefon pentru ca dorim sa vorbim despre experienta dumneavoastra si vrem sa ajutam aceasta persoana draga noua.Va multumim si asteptam raspunsul dumneavoastra. Va dorim multa sanatate.

Mergi la inceput