sa ne numaram binecuvantarile (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Conchita, inteleg perfect ce spui cu izolarea, e intr-adevar ca si cand accepti ca n-ai ce cauta printre lumea "normala", te duci cu "paria" ai tai pe insula leprosilor. Asa si eu am un coleg la servici, care e f.f. conservator si mi-a pus intrebari cu privire la situatia mea, am avut impresia ca ma invinovateste pe mine ca barbata-miu nu e cu noi, bazandu-se pe faptul ca de fapt nu are suficiente informatii sa judece, iar eu in nici un caz n-am chef sa dau informatii complete de ce si cum (si e si din ala care ii da cu tatal e paramount and all that). Eh si acum am impresia ca cc cam de pe la discutia respectiva, cand mi-a zis ca "tu ai putea sa..." nu mai vb cu mine, nu ma mai baga in seama, nu ma mai cheama la lunch. Inainte ma scoteau la lunch colegii in fiecare zi--timp de trei ani m-au scos la lunch zilnic- asta era insa seful tribului, el venea pe la fiecare. Acum nu ma mai scot, de aproape un an, m-au mai scos cred ca de doua sau trei ori. Nu pot sa nu ma intreb dc. asta e din cauza ca imi judeca situatia familiala si nu i se pare ca as fi o companie "potrivita" sau cu care ar avea ceva in comun, mai sunt si straina si femeie, ei toti barbati, sau poate am gresit altceva, altcandva, poate am zis ceva, sau poate coincide cu dupa ce am avut ceva succese pe la job (tot asa, coincide ca perioada, inainte ma mangaiau asa pe cap si ma incurajau, imi dadeau sfaturi--"poor little lady, she's lost"--cand colo mi-am permis sa ii intrec). Nu stiu, dar recunosc ca ma racaie ca acum stau in birou singura si ma intreb oare o fi asta, o fi aia? Pana la urma, la naiba, m-am obisnuit asa si chiar am inceput sa ma simt mai comfortabil sa nu plec afara la fiecare lunch, salvez si bani si mananc si mai sanatos. Dar tot ma racaie ca's exclusa. Chiar ma bate gandul sa ma duc sa il intreb "ce-ai domn'e cu mine".

La fel, am avut impresia ca se doreste sa fiu exclusa din alt grup,din alte motive, nelegate de situatie familiala (deci vezi ca poti sa fii bullied din diferite motive, doar sa fii putin diferit decat restul), dar am insistat, m-am tot dus si m-am tot dus in grup, asa cum zici, de ce sa plec eu de parca as accepta infrangerea sau ca nu merit sa fiu acolo. Dupa care m-am gandit, la naiba, pt ce asa efort sa fiu in preajma unora cu care nici nu ma simt bine doar ca sa fac un statement? Acum pastrez un echilibru, nu ma mai duc doar la ambitie asa la fiecare ocazie, da' tot ma mai duc, de tot nu ma las

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

citesc cu drag trairile voastre, eu am fost in toate situatiile...stii conchita, si ei ma intreb mereu de ce tot mersul bun al unei casnicii i se atribuie aproape in exclusivitate femeii...suntem oameni, ba nu, suntem femei, si cele mai multe alegeri le facem sub impulsul inimii care se dovedeste de multe ori o alegere proasta...dar sa fim nevoite ca in numele acestor alegeri sa ducem tot bunul mers al relatiei...sincer...cam greu as digera asta chiar si cu 3 copii

...adina...cred ca tocmai pe aceasta complezenta se dau sfaturi in ceea ce priveste o casnicie...tu ii spui complezenta...altii o numesc compromis...vezi bine ca sunt curente conform careia binele familiei sta inaintea trairilor unei femei

...poate ca fiind mai batrana pe forum, ca ani, ca in rest mintea si sufletul a ramas undeva la 25 , deci, fiind hai sa zicem mai matura ar trebui sa vin cu replici mai conservatoare...dar iaca si din alta generatie fiind nu pot sa imi tradez convingerile...asa ca pot spune cu mana pe inima ca atunci cand am divortat ,la mine m-am gandit prima data si nu la copil...(probabil ar fi avut un tata bun , probabil pt ca pana la 23 de ani nu l-a cautat niciodata)...m-am gandit ca EU trebuie sa fiu multumita ca sa fie si el copilul...egoism sau nu,acum dupa atatia ani,tot asa as face...trairile mele sunt inaintea conceptului clasic de familie...pt ca familia nu e facuta numai din mama si copil...acolo trebuie sa existe si un BARBAT la fel de devotat cum trebuie sa existe si o femeie

pt accept...e posibil ca vazut din unghiul tau sa ai dreptate...dar unele din noi suntem construite altfel...si in perioada in care am fost divortata am fost cea mai fericita si multumita si implinita pt ca am facut exact ce m-a taiat capul si pt ca temperamentul meu libertin nu se adapteaza unei casnicii conventionale, numa ca asta nu inseamna ca nu trebuie sa am copii chiar si de una singura...dar da, facem alegeri gresite... ar trebui sa treaca prea multi ani ca sa il cunosti pe cel de langa tine si apoi sa faci copii ca sa te convingi ca vei ramane o familie pana la adanci batraneti

e 1 martie... sa va bucurati de binecuvantarile voastre...meritati cu siguranta...si hai, nu va suparati pe cele care nu simt la fel ca voi...suntem diversi si viata trece prea repede ca sa ne-o amaram din cateva postari pe un forum

asa ca pentru toate fetele si femeile din luma dar adunate aici pe forum, maritate sau nu...multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

1 martisor si de la noi pentru voi

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

ruxij, io in ultima vreme imi mai tin si gura nitel. spre exemplu, condoul de langa mine e de vanzare si tot vine lume sa-l vada. recent a venit si-o tanara doamna cu tatal ei, in timp ce eu eram cu sonia cu trotineta pe-afara si cu vecina cu doi copii. si tanara incepe cu intrebarile, normal, ii raspundem amandoua (io si vecina) amabil. pana vine chestiunea unde aruncam gunoiul? ii explic ca o iei prima la dreapta pe langa cladirea din fata si dai de parcare, containerele sunt chiar in fata. replica la doamna: vai, acum imi dau seama c-am fost rude, probabil ca voi doua (io si vecina, si ea divortata) nu duceti gunoiul, ca-l duc sotii vostri. vecina mea, nici una, nici doua, ii raspunde ca n-are sot. tanara se uita la mine intrebator, io zic frumos ca-s femeie moderna si cred in impartirea sarcinilor in mod egal. ambiguu, cum ii sta bine unei femei moderne, nu?

ideea e, mai putin ca-i mai frumos si sanatos. detaliile astea intime se impartasesc cu prietenii. cu strainii se dau raspunsuri politicoase de genul everything is fine. daca insista, cum a facut o mami la playground cu mine, i-am zis in fata, zambind cu bunatate crestina, ca due to safety reasons, nu ofer detalii personale strainilor, sorry. sunt convinsa ca ea e o persoana extraordinara si de incredere, dar abia ce ne cunoscuram. si nici macar nu e minciuna, eu chiar cred in atitudinea asta preventiva - nu spun strainilor unde locuiesc, numele de familie, ca locuiesc singura si alte minuni. data viitoare cand voi mai avea frun job 9 to 5 o sa procedez la fel si cu colegii. ca data trecuta fusei ca tine si vecina si patii ca tine, normal. insa sper sa raman freelancer toata viata. :-))

balanta, mai tii minte pe ilia99? cat s-a straduit doamna ilia sa-l inteleaga si sa-l ierte si sa-l acomodeze pe domnul sau sot? peste un an de zile. imi vine sa rad cand imi amintesc sugestiile tipice la caz de criza in cuplu: machiaza-te, taie-ti fusta pana la fund, da-ti cu lavanda, vopseste-ti parul, da-ti ochii peste cap. cu alte cuvinte: femeie, schimba-te, fii ALTA. ca s-a saturat domnul de aia veche si trebuie sa i se onoreze comanda. o sa marchez cu rosu in calendar ziua cand voi citi/auzi sfaturi date barbatilor care o iau pe campii: masculule feroce, rade-te pe piept, da-ti cu untura pe par, smulge-ti paru din nas si din ureche, mergi la beauty salon, du-te 10 ani la gym sa scapi de beer belly si-ai sa vezi tu cum o sa se reindragosteasca nevasta de tine si nu va mai divorta asa "usor" cu copiii dupa ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Happy, wow..... felicitari pentru Sarah... atat am apucat sa citesc din noul capitol, dar sper sa recuperez astazi.
Ripley, sint convinsa ca vei trece bine peste hopul acesta. Si eu ma gandesc cum va fi in viitor, astept marea intrebare, dar sint hotarata sa-i spun adevarul, desi mi-e teama sa nu-l ranesc... Cum as putea sa-i spun ca tatal lui il iubeste, cand nici macar nu da vreun telefon?
Si nu in ultimul rand pentru voi de 1 martie!

Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

pai conchita, oare de ce ?...nu oare tocmai pt faptul ca cele care isi doresc cu orice pret o familie sunt femeile?...nu tocmai pt faptul ca barbatul se repliaza imediat cand e vorba de femei?...nu tocmai pt faptul ca eu iau viata de la capat de cate ori isi pierd interesul pt o femeie?...ei de ce nu tin cu dintii de o familie?

dar eu mi-am dat raspunsurile la intrebarile astea...ei asa sunt si uite ca din cauza asta su eu tot asa sunt...imi aduc aminte raspunsul unui fost coleg de facultate,om cu famile,cu afacere, cu vata politica, cu un copil infiat, bun "familist"...cu multi fini si masa mare in familie de sarbatori...dar in patul altor femei mereu dupa cate un chef pe cinste : "o femeie trebuie sa fie desteapta si supusa daca vrea sa aibe familie si sa nu ramana singura"...si pe aceleasi variatiuni.."femeia tine casa"...."femeia tine barbatul langa ea"..."femeia trebuie sa faca compromisuri"...si tot asa

da conchita, nu am uitat-o pe ilia99, o am in cap zilnic...si pe ea si alte femei,prietene de ale mele , care chiar s-au straduit si tot degeaba, asa incat am ajuns la concluzia ca un barbat ca sa te vrea toata viata trebuie sa nu fii a lui...da pentru asta tre sa fii "femeie proasta si nesupusa"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Of fetelor, am avut un wekend de cosmar.
Si-a inchis telefoanele, am banuit si aflat ca s-a dus la pescuit, cica. Fetele il asteptau, tac'so nu dadea de el de 1 sapt si a sunat-o pe mama, neamurile au tabarat iar pe mine cu diverse.
A imprumutat o suma mai mare in sept. de la niste prieteni, si de la tatal meu (cu care eu nu am relatii de niciun fel).
Aia acum s-au enervat ca nu si-au primit decat 70% (desi imprumutul era pe termen nelimitat, dar dupa ce am scos-o eu pe madama familiei din biroul meu, au devenit, evident de inapoiat instant). Cei 70% s-au restituit din vanzarea masinii mele. Restul sumei, care e max. 1 salariu al fetelor din diaspora, e acum marul disocordiei si orgoliului.
Ca de ce unii si-au primit banii, ei nu (in conditiile in care stiu ca nu avem de unde, ca divortam, ca sunt prioritari - asta ei fiind dezvoltatori imobiliari din cei carora le merge deci nu stau in banii aia).
Fiind rude prin alianta, e ditai tambalaul in familie acum, si vor sa il dea pe sotul meu in judecata. Evident, ma dau si pe mine, ca doar suntem inca casatoriti. Misto nu, sa apar pe liste pe la tribunal ca "parata"? Exact ce visam sa mai vada colaboratorii mei avocati, pe langa partea cu divortul.
Fetele simt agitatia si ieri nu am reusit sa comunic si sa ma inteleg cu ele, au fst numai tipete si plansete ca la nebuni. Plus ca cea mare a auzit ceva de gradi a ei privata, ca mi se sugera sa o mut, si a plans ore in sir sa nu o pedepsesc s-o duc la alta gradi ca va fi cuminte. Ea asa percepe cele 2 luni cat a fost la gradi de stat, dupa 1 an de privata. Ca pedeapsa. De aceea si de mananc pamant, nu le distrug sufletele si nu-mi pun problema sa le mut. Si nici nu am cum sa le duc la stat din cirterii gen: vacantele in care nu am cu cine sa le las, orarul care e complet pe langa al meu, confortul lor psihic..... sunt multe, si e singurul lucru la care nu renunt pt. ele, nu pt snobism, cum s-a sugerat de N ori de cand sunt probleme cu banii.

"Niste prieteni" = prietenii cei mai apropiati din gasca de 5 familii de nedespartit in care eram de ani de zile, pana in 1 sept cand am dat de greu financiar. Si rude prin alianta, ca sa fie tacamul complet.
Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ripley, imi pare tare rau sa citesc asa vesti de la voi :(
Mai ales ca fetele au avut si ele o zi mai grea :(
Macar de s-ar opri aici belele si de acum incolo sa decurga totul lin

(cand Giulia intreaba cand vine tati, i spun mereu sa nu-si faca griji, cand are timp, sigur suna. O singura data a cerut sa vorbeasca cu el, el nu ne-a raspuns la telefon, asta acu` mult timp in urma, desi am sunat ore in sir, putea sa se fi intamplat absolut orice, in fine, de atunci nu mai vrea sa-l sune. Cred ca inca nu realizeaza daca trec 7 zile sau 27, sper sa nu o doara cand isi va da seama cum e)

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

Da cand copilul e mai mic si intreba de tati?cum ii explici?ce ii explici?
Azi trebuia sa vina sa vada fata si fiindaca ne-am certat noi ieri,pt ca nu am vrut sa-i dau eu lui niste explicatii(nu aveam de ce)...a zis ca el nu ma mai cauta si nici nu mai vine...deci e clar el tembelu nu venea sa vada fata ci pe mine...
Si s-a tinut de cuvant nu a venit...
Iara Bia mai intreaba cand si cand de el si nu stiu ce sa ii zic...acum a prins mania cu "tuna x" si eu trebuie sa sun pe x sa vb cu el ca plange fata de obicei ma pune sa sun bunicii sau o prietena de-a mea care ii e tare draga si mai rar pe "tati",dar cand vine vorba de "tati" nu am pe cine....ce ii explic eu unui copil de doar 2 ani si 2 luni?cum ii explic?

Mergi la inceput