Australia

Australia | Autor: firicel

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor

Sper sa incep cu dreptul si ca subiectul sa fie activ,nu numai citit:)
Astept gandurile voastre vis-a-vis de tot ce tine Australia si sper ca australiencele sa nu citeasca doar din umbra,ci sa si contribuie la acest subiect.

Sa vorbim si noi despre acest frumos taram-despre plajele curate,vremea fantastica,primavaratica cu cer albastru mai tot timpul anului(cel putin pe coasta de Vest) -si asta doar pt inceput.

Si pentru ca ma pasioneaza calatoriile,as incepe cu:

1)Ce locuri care v-au impresionat ati vazut in Australia?

2)Ce alte tari din imprejurimi ati vizitat ?Ati fost in NZ,Thailanda,Fiji?Pentru ambele daca se poate sa includeti cat mai multe detalii posibile.Anotimp,unde,ce ,cum ,cand

Calatoriile sa fie doar inceputul-sper din suflet sa urmeze si alte subiecte pe care sa le putem discuta.

Sper sa reusim sa ne adunam si sa ne impartasim gandurile si aspiratiile

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Firicel,
Ma bucur tara mult ca ai deschis subiectul.
As vrea sa-ti pun si eu cateva intrebari, te rog-cum e cu cresele sau gradinitele? dayhome-urile sunt autorizate sau fiecare poate avea day home(asa cum e aici) si cam cat costa. Ma intereseaza pt ca am copii mici si s-ar putea sa ne mutam anul asta in Australia.Kidergarten de la ce varsta e?cum e preschool- cateva ore pe saptamana sau e altfel si de asemenea cam cat costa? nu stiu inca provincia unde ne vom muta asa ca apreciez daca vb la general. daca m am intrebari revin.
merci anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firicel spune:

Mathilda,

Din pacate noi nu avem copii-(momentan) deci exemple concludente n-as putea sa-ti dau.
Marea majoritate a prietenilor nostri nu si-au dat copii la cresa/gradinita-au preferat sa stea mama acasa sa aiba grija de ei.Au ales insa sa-i duca la ore de dans,balet samd organizate de obicei de "Recreation Centre" din zona respectiva.Din cate inteleg si costul isi spune cuvantul si cand te inhami la un imprumut pt casa si cu copii si un singur salariu nu-i chiar ushor.

Iti trimit totusi niste linkuri pe care le-am gasit pe net:
http://www.careforkids.com.au/search/location.asp?ut=4&ctype=5

Aici despre private/family owned day care centre-ai sa gasesti si un buton pt cost undeva in dreapta, in susul paginii:
http://www.littlebloomers.com.au/node/1

Altul (de care stiu de la o fosta colega ,baietelul ei mergea aici):http://www.mulberrytree.com.au/what-we-offer.html

Si ultimul:http://www.aph.gov.au/library/Pubs/BN/2007-08/PreschoolEdAustralia.htm#_Toc198010805


Daca te intereseaza mai departe,odata ce alegeti statul in care va veti muta,un site pt scoli:Australian Curriculum, Assessment and Reporting Authority (ACARA)http://www.myschool.edu.au/.

Pt preschool si scoala primara-depinde de zona de circumscriptie,scoala,director samd.La unele tb inscris copilul pana la 4 ani-unii tb inscrisi de cand s-au nascut.
Unii directori sunt mai flexibili si nu le pasa de zona de circumscriptie,altii sunt mai stricti si nu accepta sa traiesti la mare departare de scoala.

Cam cu atat te pot ajuta-poate celelalte fete cu copii te vor ajuta mai mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

multumesc mult firicel. daca m am intrebari revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Firicel, nu numai pe coasta de vest e cer albastru! Chiar admiram cerul zilele trecute si ma gandeam ca tot anul cat am trait in Bangkok nu am vazut cer ca asta. Acolo e gri..de la poluare.

Mathilda, family day care trebuie sa fie autorizate, nu isi face oricine, oricand, oriunde. La child care accepta copii mici de tot, pana pe la 4 ani cand pot merge la pre-school. Scoala incepe la 5 ani, desi (cel putin la mine aici) nu e obligatorie pana la 6. Daca nu beneficiezi de rebate, e foarte scump. Eu platesc pentru fetita 300$ pe saptamana; program lung (pana la 6), de luni pana vineri. Daca beneficiezi de rebate primesti o parte din bani inapoi, dar nu stiu cum se calculeaza.



I am alive and I am here forever
Michael Jackson

I won't be a rock star. I will be a legend
Freddie Mercury


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Alexia,
merci mult. aici sunt dayhome (oricine poate avea grija acasa de max 5-6 copii, in afara de proprii copii- nr depinde de provincie) si daycare(un fel de gradinite). Daycare sunt f murdare aici, copii mananca prost si personalul e nepregatit pt ca se castiga f putin pe ora. Copii se joaca, nu-i invata nimic. La dayhome- depinde daca ai noroc pt ca nu sunt controlate de nimeni, persoanele care isi dschid n-au pregatire, tb doar sa-si plateasca taxele. Un daycare aici e cam de la 800 cad/ luna in sus . Dayhome e putin m ieftin- 600-700.Vroiam sa stiu daca in australia sunt m calitative- adica daca se ocupa de copii, daca mananca sanatos,daca invata ceva.Si de asemenea exista maternity leave si cat timp beneficiezi?Cum e cu alocatia? Imi cer scuze daca te bombardez cu intrebari . merci inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

As vrea si eu sa emigrez in Australia.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Mathilda, cu alocatia si maternity leave nu stiu cum e, ca eu am venit cu copilul gata facut Am vazut si aici o gradinita care nu mi-a placut deloc si am avut noroc cat casa sa gasim aici unde e acum. Gradinitele bune au de obicei liste de asteptare si de un an de zile. Aici unde e acum ii place, au loc de joaca mare, ii mai invata una alta (dar eu vorbesc aici de child care, copii pana in 4 ani), mancarea buna. Pe Eileen o duce educatoarea ei aproape in fiecare zi la preschool, ca sunt in acelasi loc, sa manance cu copiii mai mari si sa studieze "experimentele stiintifice" de acolo , si cand se plictiseste o aduce inapoi la child care. Le incurajeaza independenta si ii lasa sa se joace cum vor, atata timp cat nu ii lovesc pe ceilalti sau pe ei insisi. In fiecare zi o iau ca un purcel - semn ca s-a simtit bine. Deci, depinde de gradinita, de politica lor, daca e publica sau privata etc. Dar personalul are pregatire in domeniu, inclusiv cursuri de prim ajutor.

Sunt fete pe forum care sunt in Aus de ani de zile si te pot ajuta cu mult mai multe informatii decat mine, dar in masura in care stiu, iti raspund la intrebari cu placere.


Mirela, hai vino, ca e soare si frumos, cer albastru, pasarele si oameni prietenosi.


I am alive and I am here forever
Michael Jackson

I won't be a rock star. I will be a legend
Freddie Mercury


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firicel spune:

Alexia bun venit!

Chiar ma gandeam ieri sa rog administratorul sa inchida subiectul din lipsa de activitate.Bine ca nu m-am grabit

Am prins cer frumos in Melbourne acum un an dar era un frig-a se citi dimineata nu puteam iesi fara jacheta si ieseau aburi cand respiram(la inceput de toamna).Nu stiu cate grade au fost dar m-am dezobisnuit.Oricum nu-mi vine a crede ca e deja toamna si vine iarna si vin ploile.
Melbourne e tare frumos si viata e mult mai ieftina ca pe coasta de vest.Dar tot ma bate gandul sa merg in NZ in iarna asta la ski ca n-am mai vazut zapada de 12 ani.Sper ca nu o caut cu lumanarea.

Weekendul trecut am mers la ocean trei zile la rand-si am gasit si niste plaje unde nu erau decat maxim 20 de oameni.Apa azurie,cer senin...ce mai paradis.De abia astept sa mergem din nou Duminica.Voi mergeti des la ocean?Tu din ce stat esti?Ai mai fost si-n alte state?

Desprecopii -te asteptam pe malul oceanului !Total de acord cu Alexia si vremea primavaratica de circa 70-80 la suta din an e un mare bonus pt activitatile in aer liber.

Mathilda,referitor la intrebarea ta am copiat ceva info pt tine-linkul e mai jos.

Maternity Leave Entitlements in Australia
Posted in: pregnancy, household & budget, jobs & careers
Digg this story
Email this article
Printer friendly page

Maternity Leave Entitlements in Australia are determined by Federal Government regulations. State Government laws and individual employer policies are also applicable and can vary widely so use this information as a starting point then ensure you confirm details for your specific situation.

Also visit our Maternity Leave Checklist for points to consider and questions to ask.

A summary of the main eligibility requirements and conditions, as set by the Federal Government, are:

* You must have worked continuously for employer for 12 months in full-time, part-time or in some cases casual employment
* You can begin leave within 6 weeks of expected birth of child (i.e. in week 34 of your pregnancy)
* You can take a maximum of 52 weeks of unpaid parental leave
* You must advise your employer in writing as soon as practical when you expect to take leave, and no later than 4 weeks before the commencement of leave.
* You must provide a medical certificate confirming your pregnancy no later than 10 weeks before the due date.
* You must also provide a statutory declaration stating you will be the primary care giver and that you will not do anything inconsistent with their employment contract while on leave.
* When returning to work you must give 4 weeks written notice (for leave longer than 4 weeks)
* You can generally return to the same position you held before you went on maternity leave, or are entitled to another position similar in status and pay



State governments must comply with Federal regulations, however also provide their own specific information and requirements including documents required and the application process. Some states have sites and information sheets dedicated to maternity leave and parental leave while others are more general employment sites and often refer back to federal law in regards to maternity leave. For more information regarding the regulations in your state, click on the links below:

* NSW
* NT
* QLD
* SA
* TAS
* VIC
* WA


Employers must stick to federal and state government regulations but beyond this have their own policies in regard to maternity and paternity leave. These can vary widely with some employers much more generous than others.


Uite si linkul daca vrei sa aprofundezi:
http://www.bubhub.com.au/info/articles/pregnancy/maternity_leave_entitlements_in_australia_parental_leave.shtml.

In genere astea sunt regulile de baza dar depinde de locul de munca si de contract.

Pe curand si la cat mai multi participanti la acest subiect!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Firicel, eu nu ma ambitionez sa ajung in NZ la iarna, dar as vrea sa o duc pe fetita la munte in Victoria, ca de un an ma bate la cap ca ea vrea la zapada. E prea mica pentru schiuri, si pentru un om de zapada si o bataie cu bulgari nu ma deplasez pana in NZ. Sper numai sa am timp.
Ai sa razi, dar pana acum nu am ajuns deloc la ocean. Bine, nici nu e de mirare, eu nu sunt de mult timp aici (SA) si oricum, locuiesc inspre dealuri, nu aproape de ocean. Dar mi-am pus in plan o croaziera in Antarctica si una sa vedem Marele Alb. De pe vas, evident . Timp sa am, ca le facem noi pe toate incet-incet.

I am alive and I am here forever
Michael Jackson

I won't be a rock star. I will be a legend
Freddie Mercury


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firicel spune:


Alexia n-am sa rad ca n-ai fost inca la ocean.Eu sunt unul din specimenele rarisime carora nu le prea place apa.Mi-au trebuit 12 ani sa descopar o plaja anume-unde valurile nu sunt mari si nici prea multa lume nu vine.Bine ca nu m-am indragostit de ocean la pensie

Pai la voi ar fi ushor de mers in Victoria -fie cu avionul fie cu masina daca va incumetati.Biletele sunt ieftine-cam 80 cu Virgin Blue(plus Jetstar s-ar putea sa aiba bilete mai ieftine).
Pentru noi e mai greu ca biletele sunt scumpe-nu asha de scumpe ca pt NZ dar din cate am inteles de la prieteni care au fost in Vic la ski i-a costat de i-a uscat.Bine ca ei au facut si snowboarding si ski.Abonamentele pt ski si cazarea asta-i buba.Dar asha pt un om de zapada si o imbulgareala pe cinste merita:)Si nu va trebui sa gasiti cazare in varf de munte daca nu mergeti la ski.Apropos de Melbourne-am fost la un mic restaurant-Cokkie Bar uite un link aici:http://www.cookie.net.au/
Acolo am mancat un super curry(Thai) vegetarian cu vreo cinci feluri de ciupercute...delicios:)

Apropos de Antarctica am auzit de la niste colegi de calatoria cu avionul:detalii aici:http://www.antarcticaflights.com.au/.Dar cred ca zborul e mult prea costisitor si nici macar sa nu ai privilegiul sa mirosi aerul din Antarctica?Sa platesti doar pt poze facute din avion?Croaziera merita cu varf si indesat-parerea mea.Tu ce zici?

Am prieteni si familie care a fost in NZ si Japonia la ski.Si prieteni care au fost in Vic dupa cum am spus anterior.Dar in afara de biletele de avion catre Japonia-care sunt ff scumpe-am inteles ca infrastructura,totul este atat de bine pus la punct si pe alocuri mai ieftin decat in NZ si chiar si Victoria.BIneinteles ca sunt restaurante si cazare si la 5 stele ca peste tot-acum depinde de tine ce vrei.

Cam atat pt moment.

Pe curand



Mergi la inceput