Burgeri de casa

Burgeri de casa | Autor: nikole

Link direct la acest mesaj

M-ar interesa cateva retete, daca cineva obisnuieste sa faca in casa...
mai ales pentru copii, deci combinatii"blande".
Eu i-am facut lui Kevin zilele astea, din carne de vita , dar au iesit cam seci, insa le-a papat alaturi de salata de rosii, si...au mers se pare.

Nu stiu cum sa i le mai fac, ce combinatii merg,(la cele de carne+legume ma refer) si mai ales cum se congeleaza corect, as vrea sa fac mai multe sa le pastrez la congelator, ptr momentele de criza, dar cum ce-i facut in casa e lipsit de conservanti, oare ...tin, fie si la congelator?

Se congeleaza individul, de ex. merg pungutele cu zipper?
sau cum altfel, sa nu ma trezesc ca imi imbolnavesc copilul?

Multumesc



Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 34+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Nikole, eu Asa fac hamburgerii si pentru cand ii pun la congelator ii pun in pungulite de unica folosinta(pe fiecare separat) ii aplatizez si-i pastrez pentru cazul de urgenta

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Monica , multumesc

Dupa ce am deschis topicul, am vazut ca mai era unul asemanator, de unde m-am mai inspirat, f interesante combinatii...

Am sa-i fac lui Kevin ptr. maine, burger din naut dupa reteta ta, sa vad daca ii place, el mananca f bine humus cu salata de rosii, sunt curioasa daca agreeaza nautul si in alte combinatii.

Apropo, tu ai incercat nautul la conserva?recomanzi o anumita marca?
Eu nu reusesc sa-l manevrez pe cel fiert, desi fierb la el de mi se lungesc urechile, tot tare ramane bobul, pana acum am aruncat de doua ori nautul semi-fiert, asadar am ramas la conserve, dar aici nu stiu ce anume sa cumpar...

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 34+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

nikole, pana acum fierbeam la naut pana zapaceam dar de la un timp am cumparat de la Quero ...uite poti vedea cutia cu grao de bico in reteta asta ca sa sti dupa ce sa te uiti Aici normal ca nu e chiar la fel ca cel facut in casa...dar merge f bine mai ales pentru salate...ca se prepara super rapid
dar vezi ca pentru chifteaua aia de la falafel(si respectiv hamburger din naut) trebuie doar nautul inmuiat nu si fiert, apoi il dai prin masina de tocat sau la robot

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica-elizabet

nikole, pana acum fierbeam la naut pana zapaceam dar de la un timp am cumparat de la Quero ...uite poti vedea cutia cu grao de bico in reteta asta ca sa sti dupa ce sa te uiti Aici normal ca nu e chiar la fel ca cel facut in casa...dar merge f bine mai ales pentru salate...ca se prepara super rapid
dar vezi ca pentru chifteaua aia de la falafel(si respectiv hamburger din naut) trebuie doar nautul inmuiat nu si fiert, apoi il dai prin masina de tocat sau la robot

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete




Da, ptr reteta ta trebuie doar inmuiat, am scris mesajul cu gandul la humus, ca acolo trebuie bobul moaaaale!
Multumesc, merg acusica la cumparaturi...as incerca sa-l fierb in oala de fiert sub presiune, am o punga in casa, parca l-as face cumva, e blasfemie, eu stau cu nautul in casa, si cumpar conserve...

interesanta salata, pacat ca-i slab calorica...totusi o idee buna pentru cina

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 34+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

dupa ce-l inmuiam si eu il fierb in oala sub presiune...da nu-sh ce-am ca m-a apucat iar frica de ea desi e o oala super buna...dar nah...mai citesti ca a patit-o cineva...iar te-apuca

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput