Cum preparam ouale de prepelita?

Cum preparam ouale de prepelita? | Autor: carmen77

Link direct la acest mesaj

Dupa ce am citit despre beneficiile oualor de prepelita am hotarat sa le dau baietilor mei. Intrebarea mea e: se prepara ca si ouala de gaina? Adica se fierb, se fac omleta? Daca da, cate minute le fierbeti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Uite Carmen aici cate ceva:
http://www.freewebs.com/ouadeprepelita/retetecuoua.htm

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Multam Iasmin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ouale de prepelita pentru a beneficia de avantajul lor se consuma proaspete dimineata pe stomacul gol. Numarul lor difera in functie de varsta.
Uite cateva informatii la mine pe site:
http://www.romleas.ro/prepelite/Cura%20cu%20oua%20de%20prepelita.pdf
http://www.romleas.ro/prepelite/medicina%20naturista.pdf
http://www.romleas.ro/prepelite/oua%20de%20prepelita.pdf



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Marius, am citit si eu pdf-urile date de tine mai sus, insa mai am si eu cateva intrebari daca stii tot tu sa raspunzi...

de ce in curele cu oua de prepelita acestea se servesc crude?
in mod normal, ele pot fi consumate fierte sau ochiuri etc... prin procesarea termica acestea nu isi mai pastreaza proprietatile/elementele/compusii? nu ma pricep deloc la "chimie"

si daca continuam sa le consumam preparate cumva, nu crude, cate beneficii mai aduc organismului? elementele acelea A, B, E, Mg, Ca, Fe (de 7 ori mai mult decat intr-un ou de gaina) etc... se mai regasesc in aceleasi proportii si in oul fiert de exemplu? noi de exemplu papam cate 1-2 oua mici de prepelita pe zi, le fierb tare si le servim ca atare, pe langa o salata, o felie de branza, o rosie etc... ne prinde bine sa mancam si asa oul de prepelita ori ba?



astept raspunsurile si multumesc!




karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Eu Lui Kevin i le dau fierte ca atare, sau in ciorba(il distreaza sa le vaneze si asa papa si el ciorba) ori in salata orientala,ori ii fac 2 oua in apa si le asez peste spanac.

Crud i-am dat o singura data si a varsat in doua minute tot, de atunci mi-e frica sa-i mai dau.

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 34+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci prin fierbere sau mai rau prin prajire se pierd foarte multe elemente bio. Desigur decat nimic e Ok si fiert insa ideal este sa fie consumat proaspat. Acum metode se gasesc de la frecat galbenusul cu.... miere, lapte, biscuiti, branza proaspata, zahar....
Nimeni nu a spus ca trebuie dat pe gat. Majoritatea adultilor insa asa fac. La copii...insa

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

multumesc Marius, am inteles; o sa incercam si noi sa le consumam crude daca tot cumparam oua de prepelita; imi suna ok galbenus+branza+miere, or cu lapte, etc...

inca un detaliu daca se poate... ce poti spune despre riscurile consumului de oua crude? la copii, la adulti... exista riscul de salmonella de exemplu? sau altele? citisem undeva ca e bine sa speli ouale pentru ca salmonella daca exista se transmite de pe coaja pe continutul oului in momentul spargerii, astfel incat este indicat ca acestea sa fie intai spalate; dar cum, cu apa rece/calda? ce e bine sa nu facem luand in calcul ouale de prepelita?

sa nu le mancam fierte/prajite ar fi excelent, sa nu mancam in exces este logic... si care ar fi numarul de oua de prepelita catalogat drept exces? alte precautii cunosti?



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In mod teoretic ( si de ce nu si practic) riscul de salmonella poate sa apara. La mine de exemplu, desi pasarile sunt intrun mediu extrem de controlat ca si acces/igiena/temperatura tot trimit periodic probe la laboratorul veterinar.
Da, ouale trebuiesc in prealabil spalate cu apa rece/calduta... nu conteaza dar se spala.
Despre consum sunt singurele oua dietetice ca sa le numesc asa, fiind perfect si integral asimilabile de corpul uman. Oorice exces ramane un exces, consumul este in functie de varsta. La adulti este suficient daca se ajunge la 5 oua proaspete/zi dimineata.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Multumesc Marius . Suna tare bine reteta cu miere, branza si ou ... merg maine sa dau o raita prin Auchan sa vad daca gasesc oua de prepe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Si mie tot de salmonella mi-a fost frica, de aceea nici nu am insistat sa i le mai dau crude, e drept combinatii se gasesc pana la urma...eu atunci i l-am dat pur



Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 34+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput