EXCEL...cine stie

EXCEL...cine stie | Autor: MIRCLAU

Link direct la acest mesaj

va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine,am de facut niste liste de preturi in excel si sunt vreo 600 pozitii si sa nu mai stau sa calculez cu calculatorul daca stie cineva cum sa calculez de exemplu coloana D sa ii adaug 30%

exista asa ceva sau vreau prea mult ??????
ca am facut vreo 150 si sunt cheauna deja am inceput sa le ametec

va multumesc muuuult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Pt orice fel de calcul matematic, se procedeaza astfel :
dai clic in casuta, apoi clic pe semnul "=", apoi clic pe suma pe care vrei sa o calculezi, apoi clic pe semnul + - * / % ( ce operatie matematica vrei sa faci ), apoi apesi pe Enter.

Daca ti se pare prea complicat, voi explica altfel : orice operatie se calculeaza la fel ca pe un mini calculator, numai ca inainte de a realiza operatia matematica, pui semnul egal.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si, dupa ce reusesti sa scrii in prima casuta a coloanei rezultat formula corecta (asa cum a explicat allinta pui = apoi click pe casuta care trebuie inmultita apoi * 1,3 de exemplu sau *130/100) verifici daca rezultatul e cel dorit de tine. Apoi selectezi casuta respectiva si, cu shift+sageti sau cu mouse-ul, coloana de dedesubt pana unde se termina calculele tale, si mergi la edit, fill down, formula va fi copiata pana in josul tabelului.
Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

multumesc mult sper sa ma descurc pt ca sunt incepatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Sau pur si simplu tragi de prima casuta in jos cu mouse dreapta, prinzand coltul dreapta jos al primei casute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui MIRCLAU

va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine,am de facut niste liste de preturi in excel si sunt vreo 600 pozitii si sa nu mai stau sa calculez cu calculatorul daca stie cineva cum sa calculez de exemplu coloana D sa ii adaug 30%

exista asa ceva sau vreau prea mult ??????
ca am facut vreo 150 si sunt cheauna deja am inceput sa le ametec

va multumesc muuuult

MIRELA mami de andreas nazdravan 10.09.2005 si de maria-lavinia 14.08.2009

D1 este casuta 1 (linia 1) al coloanei D
D2 este casuta 2 (linia 2) al coloanei D
.....
D600 este casuta 600 (linia 600) al coloanei D
------------------------------------------------

pentru a adauga 30% la valoarea casutei D1 te pozitionezi pe D1 apesi tasta F2 mergi in fata valorii inscrise in casuta D1, introduci semnul = apoi mergi in capat dupa valoarea din casuta D1 introduci semnul * si 1,3 apoi dai enter.
Exemplu
D1 are valoarea 50
F2 pe D1 si vei avea =50*1,3 enter
in loc de valoarea 50 va apare valoarea 65
------------------------------------------------
eu in locul tau as proceda altfel
daca ai libera coloana E as merge la E1 si as scrie:

=D1*1,3
in coloana D1 apare 50
in coloana E1 va apare 65 pentru ca i-am comunicat calculatorului ca in casuta E1 sa introduca rezultatul operatiei matematice obtinuta prin inmultirea valorii din casuta E1 (50 in cazul de fata) cu 1,3.
Odata stabilit acest algoritm ma pozitionez pe casuta E1 tin apasata tasta CTRL de pe tastatura si apas tasta C. Casuta E1 o sa apara cu o linie tremuranda. Acest lucru inseamna ca i-am comunicat calculatorului sa tina minte operatia matematica care se gaseste inregistrata in casuta E1.
Ma pozitionez pe casuta E2 tin apasata tasta SHIFT si apasa tasta sageata in jos de atatea ori cate casute doresc sa selectez. Acestea vor incepe sa aiba o culoare albastra. Cand am terminat de selectat atatea casute cate doresc las tasta SHIFT libera apas tasta CTRL si tinand apasata aceasta tasta apas tasta V. In acel moment comunica calculatorului ca doresc sa inregistreze in toate casutele selectate de mine (si care au culoarea defond albastra) ceea ce i-am spus sa tina minte (acel CTRL si C). In mod automat va copia in casutele selectate formula de calcul dar adaptand-o la litera si linia corespunzatoare casutei respective. Astfel selectand 600 de linii pe coloana E vei obtine 600 de valori majorate cu 30% fata de cele inscrise in coloana D.
Desigur in viitor poti sa-i ceri calculatorului sa faca orice operatie matematica ca un rezultat al oricarei combinatii al oricarei casute cu singura mentiune sa stii "cum se scrie" ceea ce doresti astfel incat sa obtii rezultatele scontate.


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui MIRCLAU

multumesc mult sper sa ma descurc pt ca sunt incepatoare

MIRELA mami de andreas nazdravan 10.09.2005 si de maria-lavinia 14.08.2009

Cand vei descoperi cate poate sa faca Excel-ul te va ajuta fff mult. Eu il folosesc la lucru pt orice presupune tabele, calcule, grafice etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

va multumesc din suflet

am facut cursurile de excel acum vreo 10 ani dar de atunci nu l-am mai folosit asa ca am ramas in urma,acum am de lucru pe el si sper sa ma experimentez

tuturor

Mergi la inceput