Cum a venit pe lume pustiu`

Cum a venit pe lume pustiu` | Autor: evyme

Link direct la acest mesaj

"A fost..."

Povestea mea incepe acum multi ani, in 1997, cand m-am indragostit de un coleg de clasa generala - relatie tipica de adolescenti cu despartiri si impacari. Pana la urma, n-a fost sa fie, dar el mi-a daruit ce am eu mai scump acum: sotul meu si Rapidul. El mi-a injectat rapidismul in vene, si de aceasta boala sufar si acum. Am inceput sa merg la meciuri, pe Giulesti, iar acolo, in peluza a II a l-am intalnit in 2001 pe Danny. Fiind vecini de cartier, am decis sa mergem impreuna la meciuri. Apropierea a fost inevitabila, iar pe 6 mai 2002 am ajuns la concluzia ca ar trebui sa fim mai mult decat doi amici. Anii au trecut, iar in 2007 am facut si nunta. Tot in mai, dar pe 5 (ca 6 pica duminica).
Povestea noastra a curs firesc, totul a venit de la sine, fara prea multe planificari. Stiam ca vrem si un bebe, un pui de om, dar pentru ca nu aveam casuta noastra am tot amanat. Pana in ianuarie 2009, cand am zis ca timpul nu sta in loc pentru noi si ar cam fi cazul... Am fost la doctori sa facem toate analizele necesare, iar pe 4 mai (!!!) am primit liber la facut bebe, asa ca ne-am pus pe treaba. Care treaba a mers surprinzator de bine...

"... o data..."

Pe la inceputul lui iunie vorbeam cu sora mea despre burta mea care nu vrea sa dea inapoi sub nici o forma (mergeam impreuna la sala pentru a ne pune in forma). I-am zis ca macar de-as fi gravida, sa stiu o treaba, ca e umflata cu folos...
Pe 10 iunie am luat un test de sarcina (imi ramasese in minte conversatia) si... dupa o liniuta roz vad ca se mai contureaza, firav, inca una... Mai stau trei zile, repet testul si... acelasi rezultat!
Programare la doctor, iar pe 16 iunie am confirmarea ecografului: in burtica mea palpaia de zor un punctulet de 5 saptamani! Fericire mare, imprastiere veste la toata lumea si... Nu stiu cand au zburat lunile, n-am avut nici un simptom de sarcina, am fost "ca o floare" cum spune doctora mea. Am fost lunar la controale si ecografii (de cele mai multe ori si cu tati). La 12 saptamani l-am vazut prima oara in toata splendoarea lui cum facea tumbe la mine in burtica si am primit verdictul: 75% baiat! Si asa a ramas pana la ultima eco...

"... ca niciodata"


Pe 10 februarie doctora m-a chemat la spital pentru control, dupa care ma anunta: col permeabil la index, mergi la internari ca azi nasti!!! am inceput sa plang; nu ma simteam pregatita sa nasc atunci, in ziua aia, desi stiam ca e posibil sa ma opreasca... M-am internat la ora 8.30, la ora 9.00 mi-au facut o injectie cu calciu, contractiile au inceput de pe la ora 10.00, dar totul era ok. Ma plimbam pe scari pentru dilatatie, vorbeam la telefon cu prietenii, cu sotul ca a trebuit sa se duca la serviciu, cu mama, cu sora... La 14.20 mi s-a rupt apa si atunci au inceput durerile... Din ce in ce mai insuportabile, asa ca am cerut anestezie peridurala (stiu, am fost lasa, dar nu ma simteam in stare sa rezist la dureri si mai mari decat erau in acel moment). N-am mai simtit nici o durere, nici macar cand gogosica mea a scos capul la lumina... La 18.45 mi-am vazut puiul prima oara fata in fata. Mi l-au pus pe piept si am incremenit. Ma uitam hipnotizata la el, nu stiam ce sa fac... Am inceput sa plang; pur si simplu nu-mi venea sa cred ca in sfarsit minunea mea este in bratele mele... Nu s-au inventat cuvinte care sa exprime ce am simtit in acele momente... Un val de caldura mi-a inundat corpul, nu puteam decat sa soptesc "puiul meu, puiul meu frumos"...
Au urmat doua zile de spitalizare, apoi acasa...
Acum... ne adaptam... noi la el si el la noi. Mai mult noi la el, ca el e seful casei! Din fericire este cuminte, papa bine tzitzi de la mami, doarme noaptea si inca nu are colici.

fericita de Sebastian Mihai
poze gravi
trusou bebe
revelion de gravi
www.youtube.com/watch?v=mQ9r6or5YfY" target="_blank">bebe danseaza


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

Frumos! sa va traiasca minunea si sa va aduca numai bucurii!

din 02.02.10 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Felicitari! Sa aibe parte de noroc si sanatate!



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena
amr tot 7 kile (din 23.5)............Target: 7+11(dinainte de II)=18 kg + nshpe mii de vergeturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

f frumos!!

_
Lorex - Pufuletus Dependentus de 38+ ....cu Bobitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

superba poveste!!! felicitari!!

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

felicitari!


cornelia,mami de Radu Andrei(30.07.2000) si Alexander Gabriel
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Foarte frumos! Sa va traiasca si sa va bucurati de el!

Si sa fie rapidist, evident!!!!

Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Mergi la inceput