mananca prea mult?

mananca prea mult? | Autor: patrisuca

Link direct la acest mesaj

la 5 luni am inceput sa-i dau patriciei suc de morcov pe care nu l-a acceptat, apoi am incercat cu pere,i-am dat timp de 2 sapt pulpita de para si mar.ieri nu a mai acceptat deloc cred ca s-a saturat si ea, desi mi-a mancat ft bine( jumatate de para la o masa/ pe zi). azi i-am facut supica din morcov, radacina de patrunjel, telina. am pus-o la masuta si ce credeti? imi tragea lingurita din mana, era disperata sa manance noua ei papica. a mancat 15 lingurite de zeama si 6 de piure de legume. cred ca e prea mult nu? dar nu stiam ce sa-i fac..plangea daca nu vroiam sa-i mai dau. stiu ca si mancarea asta se introduce treptat, cate o lingurita -2 apoi incet incet se mareste portia.i-am dat cam mult nu? am mai mancat si de la san apoi.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

da-i fetei sa manance cat vrea ea, nu pateste nimic. poti chiar sa te bucuri ca ii place mancarea

cum au zis si alte fete la celalalt subiect - de ce nu mergi la clubul scutecelor, sa vorbesti cu alte fete care au bebei de varsta fetitei tale? ar fi mai util pt tine cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

da-i sa manance cat vrea. chiar bucura-te ca ai gasit ceva la care sa nu faca mofturi.

baiatului meu, in a patra zi de diversificare i-am dat o piersica si o jumatare de mar. dupa ce le-a mancat a inceput sa urle si sa bata in masa. i-am mai dat inca o piersica cu cealalta jumatate de mar. abia dupa ce a terminat si portia asta a zambit satisfacut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ellia25 spune:

buna..
posibil sa nu il accepte sucul de morcov,fiimea are 7 luni si nici azi nu am reusit sa ii dau,nu vrea si pace..las-o cateva zile si incearca iar ,poate poate..eu nu am reusit nici macar combinat..in rest ce ii place da-i cu incredere dc cere ...cand e deajuns te refuza ea stai linistita..succes..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

mie sucul de morcov mi l-a acceptat doar combinat cu mar si putina portocala dar pe la 7-8luni cred...mai devreme nu a vrut

da-i sa pape,david la prima masa de supa nici nu a vrut zeama a papat doar piureul dar nu mai stiu cat,oricum nu putin

side David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Daca tot ai inca san eu cred ca ar fi fost bine sa o alaptezi exclusiv pana la sase luni si apoi sa incepi diversificarea. La sase luni sistemul lor digestiv e destul de matur pentru diversificare.
Acum daca ai inceput bineinteles continua si bucura-te ca ai un copil care accepta asa de usor si de bine diversificarea.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

In primul rand, asa este, daca alaptezi, ar fi fost de preferat sa nu te grabesti, laptele este de baza pana la un an si daca e lapte de mama cu atat mai bine, daca alaptezi atat cat doreste copilul chiar si pana la 2 ani este nemaipomenit de bine pentru copil. Nu conteaza ce spune lumea, prejudecati sunt multe insa primeaza binele copilului si nu gura lumii.Apoi, daca ai inceput diversificarea, o idee buna este sa variezi meniul, evident dupa ce ai respectat regula de baza si anume sa ii dai un singur aliment timp de 2-3 zile pentru a urmari aparitia eventualelor reactii. Dupa ce ai introdus destul de multe alimente incat sa poti incepe variatia, ideal este sa nu ii daimai mult de 2 zile acelasi aliment. In felul acesta copilul se invata cu multe gusturi si texturi de alimente.De exemplu azi ii poti da cartof cu dovlecel, maine ii poti da mar copt cu morcov, apoi in ziua urmatoare, conopida, apoi brocoli si avocado, in alta zi cartof dulce cu mar copt, in alta zi cartof alb cu pastarnac, in alta ardei rosu cu dovlecel si morcov, in alta zi dovleac. E de preferat sa le faci la abur, astfel isi pastreaza proprietatile.Greseala pe care am facut-o eu cu primul copil, a fost sa ii dau mereu aceleasi si aceleasi mancaruri, piure de cartof si morcov variind cu vesnica supa de legume care nu prea are un aport nutritiv deoarece prin fierbere legumele isi pierd vitaminele. Dupa cateva luni de rotit 2-3 feluri de piureuri cu vesnica supa de legume, copilul s-a saturat si nu a mai vrut sa manance, la fel cum ai patit tu cu marul si para. AStfel am acum un copil de 7 ani care e foarte dificil la mancare. Nu agreeaza fructele si legumele, si are foarte putine preferinte sanatoase.Cu cel mic, incerc sa ii dau mancare cat mai variata si sub texturi cat mai diferite. Sub forma de piureuri foarte fine, sau sub forma de piureuri doar pasate usor cu furculita, conopida i-o dau bucatele mici nepasate, morcov inmuiat la abur i-l dau in mana sa il manance.Dimineata ii dau tot soiul de fructe, nu ma rezum doar la vesnicul mar cu para si biscuite cu care am fost obisnuiti.Azi piersica cu afine, maine caisa cu mar, poimaine para si banana, apoi mango, pepene galben si tot asa. Seara variatie de cereale, azi un tip, maine alt tip etc.Si in final ca sa raspund la intrebare, copilul mananca atat cat are nevoie, nu trebuie fortat si nu trebuie sa i se taie din portie (atata timp cat mancarea e sanatoasa si copilul nu are probleme de nutritie). Deci da, mananca cat are nevoie, NU, NU MANANCA PREA MULT . Da-i sa manance mancare sanatoasa atat cat doreste.


un om are nevoie de sange
my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

am fost nevoita sa o bag pe diversificare pt ca din cauza laptelui meu care e prea consistent se constipa si nu iesea afara decat cu supozitor. acum de cand papa si altceva nu prea mai sunt probleme de genul asta. si chiar voi lua in consideratie sfaturile voastre si va multumesc. voi incerca sa-i dau cat mai variat, chiar nu am stiut ca am voie la 2-3 zile sa-i dau altceva. inca o intrebare mai am, am voie sa ii bag ceva nou in perioada vaccinarii? eu am inteles ca nu. luni facem al doilea vaccin . va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

ce inseamna " se constipa"? un copil de varsta ei poate sa iasa si la 3-4 zile, nu e anormal...Ai un pediatru competent? De ce nu discuti cu el toate framantarile si nelamuririle tale? poate el nu ti-ar fi indicat sa incepi diversificarea...e bine sa ne consultam cu medicul in problemele astea majore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
citat din mesajul lui patrisuca
inca o intrebare mai am, am voie sa ii bag ceva nou in perioada vaccinarii? eu am inteles ca nu. luni facem al doilea vaccin . va pupandreea mamicuta patriciei
Eu nu am auzit ca nu ai voie sa diversifici in perioada vaccinarii. Daca stau sa ma gandesc logic, singura problema ce poate sa apara ar fi o reactie la un aliment introdus in ziua vaccinarii, presupunand ca ar fi alergica la acel aliment, combinata cu reactia la vaccin - febra.
un om are nevoie de sange
my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Am asa, un feeling, ca urmatorul subiect se va intitula "bea prea multa apa!! vai mie, ce ma fac???"
Patrisuco, cauta niste SCUTECE de varsta fetitei tale. Vei fi surprinsa.

Lucia Mirela , foarte frumos ai explicat despre diversificare si in special despre alaptare.

Cristina si Razvan (31.01.2006)
(1),(2),(3),(4),(5),(6)
MY HERO

Mergi la inceput