Gravidute prin FIV (59)

Gravidute prin FIV (59) | Autor: GraviduteFIV

Link direct la acest mesaj

Acest capitol este dedicat viitoarelor mamici si proaspetelor mamici!




Aici ne-am continuat povestea de la aspirante:
cap.1; cap.2; cap.3; cap.4; cap.5; cap.6; cap.7;cap.8; cap.9; cap.10; cap.11;cap.12; cap.13; cap.14; cap.15; cap.16; cap.17; cap.18; cap.19; cap.20; cap.21; cap.22;cap.23; cap.24;cap.25; cap.26; cap.27; cap.28; cap.29; cap.30; cap.31; cap.32; cap.33; cap.34; cap.35; cap.36; cap.37; cap.38; cap.39; cap.40; cap.41; cap.42; cap.43; cap.44; cap.45;cap.46;cap.47;cap.48; cap.49; cap.50;cap.51; cap.52; cap.53;cap.54, cap.55; cap.56; cap.57; cap.58




Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

Acest nou subiect sa ne tina impreuna unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv

cele mai fericite!!!
cele ce am luptat si am invins!!!




Proaspete mamici 2010!!!


ELLANIK l-a nascut pe bebe GEORGE pe 7 martie, 4100GR,53CM, nota 10,cezariana



MIRUNA79 l-a nascut pe bebe DANIEL de Dragobete 3600g, 51cm, apgar 9


IANA a nascut la 12.01.2010 "LA 13:30 au sosit pe lume SOPHIA,2750gr, nota 9 si MARIO 3250gr, nota 10


HUSKI la data de 28.01.2010 La 11:14 . S-a nascut bebe RADU THODOR, 4240 GR.,54 CM.apgar=10


BLUEFLOWER[size=2] la data de 01.02.2010 s-a nascut bebe DANIEL!


BULINANICO[size=2] In data de 25.01.2010, la ora 10 fix, a venit pe lume FILIP, un baietel perfect de 3000g, 50cm si Apgar 10


KRY la data de 01.02.2010 a venit pe lume o fetita de 2400 g si 48 cm, Apgar 10


SIMONA la data de 16 feb a venit pe lume ANDREEA 3 kg si 50 cm, apgar 9.



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei
Doamne, cel care ai zis oamenilor :
" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci,
arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale,
si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca,
sanatate si putere.
Parinte Ceresc,
Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,
poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru
si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.


Viitoare mamici!!!



Goldi
FIV 2 Budapesta dr Kovacs


pyspisi
FIV 1 la Biogenesis cu dr.Diakoumakos, DPN 8.08.2010


Dragaica
Fiv1,infertilitate masculina,Fiv+Icsi la Centrul de cercetare McGill,Montreal-Quebec. Doctor.Ezgy Demirtas,ET cu 2 blasto z5, 5 Decembrie 2009, DPN 1.08.2010.


taty ana
ET: 06 septembrie 2009, dr Diakoumakos clinica Biogenesis, FIV1


sheritra
Fiv2 DPN 29.06.2010, prof Bogdan Marinescu , plus o fetita Alesia nascuta 30.10.2007


carmelly
ET: 23 august 2009, DPN: 22.04.2010 FIV 2


CastelanaC
ET: 15 iulie 2009, DPN: 8.04.2010, FIV 1



claudia_74
ET:22 iunie 2009, DPN: 13.03.2010, FIV 1 la Szeged, dr. Maria Kriszan,





[size=2]Linkuri utile:
Calculul datei nasterii,www.ivf.ca/calcu.htm" target="_blank">Calculator sarcina FIV,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere Calcul greutate fat dupa DBP si AC
www.obfocus.com/calculators/gender.htm" target="_blank">Ghiceste sexul dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei


adresa mail comuna: gravidute_fiv@yahoo.com
Pt. parola va rog sa dati un PM la miruna79


Nota:Parola de la adresa de mail o vor primi doar fetele din lista de pe prima pagina, atat cat si


CELULE STEM IN RO:

1.CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro


Diverse utile pt. gravide si bebelusi

www.anunt.net/anunt/vand infacol" target="_blank">INFACOL
www.tandres.ro/magazin/?p=productsList&iCategory=27&iPage=1" target="_blank">Lenjerie intima gravide
www.bebejunior.ro/" target="_blank">Lenjerii patut si mobiler bebe
www.magazine-online.ro/piticulvesel/" target="_blank">Diverse pt bebe
www.bebeplanet.ro/" target="_blank">Bebe planet
Bebelusul tau
www.drbrowns.ro/shop/catalog" target="_blank">Biberoane & stuff
[/quote]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Sa avem un capitol nororcos plin de gravidute si mamici fericite.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Miruna 37+ Daniel
AMR 2 saptamani (sau mai putin)
BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui miruna79

Sa avem un capitol nororcos plin de gravidute si mamici fericite.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Miruna 37+ Daniel
AMR 2 saptamani (sau mai putin)
BEBE



multumim de capitol nou si sa-l umplem de vesti bune!

castelana fericita 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona2 spune:

Miruna, ar fi bine sa-ti iei un rand de majorete si sa treci langa mine..prea ma simt stinghera cocotata acolo

38+ Andreea, AMR aprox. 1 saptamana

http://www.flickr.com/photos/luckylucky2010/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Neata gravidute.

Noi ieri am fost la control, am facut testele pentru trisomie 21, 13, 18 si masuratoarea pliului nucal.
Toate au fost bune, pentru trisomie 21/sindrom Down a fost 1:850, sunt in grafic, pentru 30 de ani este 1:900, asta a fost dat de calculator in fuctie varsta mea, de varsta sarcii, etc.....din cate am inteles eu sunt numai niste staticstici.
Apoi mi-a mai dat rezultatul pentru fiecare fat, 1:2500 si 1:2950, a zis ca e foarte bine.
Mi-a expplicat ca mai e un test de sange pentru sindromul Down, l-am intrebat daca sa-l fac si mi-a zis ca e doar alegerea mea pentru ca analizele sunt bune dar el e obligat sa-mi ofere toate posibilitatile.
La pliul nucal a iesit 1,9mm, eu a facut ochii mari, pentru ca auzisem pe forum de valori mai mici dar doctorul mi-a zis ca e foarte bine, atat timp cat e sunb 3.00mm e totul ok, abia de la 2,5mm isi pun intrebari si te trimit la amnio, la noi a zis ca e bine.
Osul nazal prezent, din cate am vazut unu are nasul mai mare , seamana cu mine, celalalt isi tine manutele in fata fetei da pana la urma i-am fazut nasucul.
Dimensiuni: bebe1 6.00cm, bebe2 6.8 cmm, sper sa recupereze si celalalt pe drum.
A verificat apoi, abdomenul, vezica, diametrul cutiei craniene, stomacul si pozitia cordonului obilical.
L-am cam disperat pe doctor ieri , l-am intrebat de 3 ori daca e totul ok si o data sotu mi-a zis sa nu mai fiu atat de panicoasa ca nu-i bine.
Mi-a tinut o prelegere despre respectul fata de fat, cum tre sa ne respecta copii inca din pantec, ca nu realizam cat sunt de inteligenti si de simtitori inca de mici
Cam atat despre noi acum ne-a mai chemat pe 10 martie, i-a zis ca nu mai am nevoie de trataentul hormonal, totul se eprezinta OK.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita de 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Fetelor daca stiti ce spaima am tras, nu stiu de ce mi-a ramas in cap ca e maxim 2.00mm, si-l intreb pe doctor; Sunteti sigur????
Mai avea putin doctorul si-mi spunea:"Cucoana stii tu mai bine ca mine?", cand am venit acasa am inceput sa citesc si-am vazut ca limita e de 3.00mm , ce sa-i faci v-am zis ca-s paranoica.
Aaaa.....o faza tare....se uita doc. la bebe1: il asoara din toate pozitiile verifica organele, apoi zice mai mult pentru el:" Nasul mare, asta e bine", eu ma uit la el: "Cum nene nasul mare".
La care el rade si-mi explica, e bine ca poate vedea osul nazal perfect ca e proeminent,ca nu e nimic personal, incepuse sa se balbaie si se inrosise, am sa incerc sa pun filmuletul sa auziti conversati am ras pe burta.
Sotu mai smecher cica: Asta-i caracteristica familiei sotiei
La bebe2 il intreb unde-i nasu, daca-i la fel de mare mi-a zis ca e mai micut, a zis clar e fata, asta e unu cu nasul meu unu cu nasul sotului, asta e domnule .....DIVERSITATE.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita de 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Buna fetele fivoasele!
Dragelor am fost azi la fom, pardon la eco!
Bebe creste, cresc si eu, deci impreuna facem o echipa buna.
Pana acum eu raportez 16-17 kg, in ultimile 2 saptamani am mai adaugat unul, nu stiu din ce ca am inceput sa nu am apepiti decat de meniu fructos si salatos. Daca nu e racoros, nu ma intereseaza!

Bebe creste manca-l-ar mama pe el are dupa estimari femuril de 7 cm deci calculand 7x7 ar iesi estimat acum de 49 cm, lungan ca mama lui.
Fiind un bebe cu greutate tot din calculele astea aproximative iese de 2,5 kg, deci a mai pus si el juma de kil in 2 saptamani.

Eu sunt bine, ma misc greu si dorm putin, ca oamenii inteligenti, dar mi-a zis sotul ca e de la bebe ca seamana cu el destept si sa nu-mi fac iluzii. Dar adevarul e ca m-am facut mare amatoate de vazut seriale 3-4 pe seara pana amortesc pe toate partile ca ma plictisesc la un moment dat si merg la culcare la patucul meu de Sheherezada plin de pernite de toate marimile si grasimile.
Obosesc si asta ma cam enerveaza, azi numai ce am golit sifonierul ce va fi al lui bebe si zici ca as fi mutat muntii din loc, in plus mos de caldddddddddddddddddddd, dar nu ma plang, doar raportez sa stiti, ca asa asteptam eu sa mor de cald cu rost, adica asa burtoasa, de credeam ca nu-mi mai vine randul si mie...
In rest m-a chemat dr peste 2 saptamani, mi-a recomandat sa renunt la verigheta, ca cica pot ajunge sa o taie ei acolo, cum asa ceva? Deci de maine domnisoara ma fac, cu silueta asa de speriat balonoasa dar fara angajamente degetoase.

Cam atat am avut eu la raportul de azi.

va pup si sper sa fiti si voi bine, bebicii la fel, mamicile cu lapte rauri rauri, copii cuminti, caca la olita si sa se lege singuri la sireturi!

Pentru ca acasa e o vreme sa nu comentam, vreau sa v-o colorez cu ceva floriceleee




castelana fericita 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Dragaico, felicitari si nu mai fi strasata (cine vb)
Sunt sigura ca asa va merge pana la termen, esti tanara, svelta si ai sa vezi ce frumusete de bebelusi sanatosi ai sa faci!
Bafta in continuare.
Cum te simti?
acum e perioada cea mai flexibila, ai posibilitatea sa te misti, sa te plimbi, sarcina este mai stabila, bucurati-va de perioada asta!
pup mamica de gemenusi!

Miruna, ce faci? cum se prezinta situatia? te pup si AMR usor!

castelana fericita 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui castelanaC

Dragaico, felicitari si nu mai fi strasata (cine vb)
Sunt sigura ca asa va merge pana la termen, esti tanara, svelta si ai sa vezi ce frumusete de bebelusi sanatosi ai sa faci!
Bafta in continuare.
Cum te simti?
acum e perioada cea mai flexibila, ai posibilitatea sa te misti, sa te plimbi, sarcina este mai stabila, bucurati-va de perioada asta!
pup mamica de gemenusi!


castelana fericita 32+


Ma simt bine, mai dureri ueori cand ma ridica sau ma asez pe canapea, mi-au spus ca e normal, se intind ligamentele, in schimb totul e ok.
Tre sa am grija sa pap des daca nu devin tafnoasa si agitata, ametesc, etc.
Ma mananc palmele sa cumpar niste hainute pentru bebei , voi cand ati inceput????

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita de 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kry spune:

Felicitari proaspetelor mamici, venim si noi cu o veste , am nascut in 01.02.2010 o fetita de 2400 g si 48 cm, Apgar 10. S-a grabit sa vina pe lume mai repede dar important e ca pana la urma totul a fost ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Buna fete dragi


Kry felicitari, sa fiti sanatoase amandoua.

Castelana noi suntem bine de cand a coborat burta ma simt mai bine nu mai am pirozis si respir un pic mai bine dar tot ca si tine insomniile ma omoara ,peste o saptamana avem eco si atunci stabilim data exacta a cezarienei, felicitari pt rezultatele bune la eco , am avut o zi agitata m-am trezit pe la 5 sa descopar ca ma ploua in casa , noi am inchis balconul si l-am desfintat sa marim sufrageria dar vecina de deasupra noastra e singura din bloc care mai are balconul deschis, si cum a plouat azi noaptea a inceput zapada de pe balconu ei sa se topeasca si s-a infiltrat pana la noi, mi s-a facut rau cand am vazut.. da sterge ,astepata ora 8 s ma duc la ea, si am rugat-o frumos sa si curete balconul ca mi cade tavanu in cap...oufffff o zi foarte grea am avut ...

Simona Ticaie ceasul... lasa majoretele acu le am scos special ptr tine, sa te simti tu mai speciala eu mai am pana in saptamana 22-26 atunci voi sa scoateti agitatele ptr mine ca sa nu mi agite bebele de acu.

Dragaica felicitari ptr vestile bune de la eco, sarcina usoara in continuare.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Miruna 37+ Daniel
AMR 2 saptamani (sau mai putin)
BEBE

Mergi la inceput