Aluat de pizza NECOPT tinut noaptea la frigider

Aluat de pizza NECOPT tinut noaptea la frigider | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Eu fac paine astfel, ma intereseaza daca iese si pizza, cum o intindeti (direct din frigider sau lasata din nou la dospit?), inclusiv ingrediente/cantitati.

Take joy! (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

Eu fac paine astfel, ma intereseaza daca iese si pizza, cum o intindeti (direct din frigider sau lasata din nou la dospit?), inclusiv ingrediente/cantitati.

Take joy! (poze)

Depinde.

Acum sa vorbesc serios : mie se intimpla sa framint aluat simplu, sa fac o placinta cu mere si apoi sa las o parte de facut pizza. Aluatul initial nu se framinta cu nimic dulce, decit virful de lingurita de zahar pentru drojdie, si nici cu unt sau lapte.
Cind scot aluatul lasat in frigider, il mai framint nitel (nu-l las neaparat sa se incalzeasca) si in functie de consistenta pun sau nu ulei de masline sau inca putina faina. Fara nici o prejudecata il intind rece si creste el cind se coace.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ML, nu e nicio problema sa il folosesti chiar din frigider. ca nici nu trebuie sa creasca prea mult aluatul de pizza. il intinzi si il pui la cuptor.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

ML e chiar indicat sa stea la frigider inainte de a-l coace, mi-a zis un bucatar din Italia si eu de atunci mereu fac asa, la pizza fac aluatul, il las la dospit o ora afara si apoi minim o ora la frigi devine cica matur si creste mai bine la copt, face bordura aceea frumoasa. Daca il lasi peste noapte acopera vasul cu un film transparent sa nu se usuce si a doua zi in intinzi si coci normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

habar n-aveam de chestia cu tinutul la frigider, multam de pont si

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

Sunt de acord cu Silvi.Si la clatite fac la felNumai sa fie de pe o zi pe alta ca daca trece mai mult timp nu mai e bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosminiq

Sunt de acord cu Silvi.Si la clatite fac la felNumai sa fie de pe o zi pe alta ca daca trece mai mult timp nu mai e bun.

Silvi, merci ptr idee.Am auzit si eu, dar inca nu am probat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc tuturor.

Da, Silvi, asta cautam! Deci, dospit, frigider, intins rece?

Eu fac painea intr-un mod asemanator, etapele sunt putin inversate: framantat, frigider (12 ore), dospit si copt. M-ar bucura sa-l pot intinde rece, direct din frigider, este mai usor de manevrat, imi dai voie ? Ma cam lupt cu painea cand o rastorn in tuci, e moale si lipicioasa.

Daca ai timp.. la ce temperatura il coci si unde (in tava, pergament sau direct pe piatra)?

Pe langa subiect... Cosmina, ce agent de crestere pui in clatite? Nimic, praf de copt sau drojdie (sunt unele clatite rusesti in care se pune drojdie, nu am incercat inca)?



Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Sa incercati sa faceti cu alutaul tinut la frigider sa vedeti ca este diferenta ma bcuur ca v-a fost de folos sfatul.
ML cred ca tu vb de painea aceea fara framantat cu aluatul tinut la frigi care este intr-adevar lipicioasa, aluatul de la pizza nu se face lipicios dar desigur ca poti sa il pastrezi intins, cand il scoti e bine sa mai stea vreo 10 min sa "respire" . Eu coc pizza intr-o tava speciala de piza rotunda si perforata toata. Eu pun grilajul si tava peste el pe treapta de jos a cuptorului si il las sau pe maxim 240 e la mine ( dar preincalzit bine inainte macar 10-15 minute ca sa nu mearga gazul chiar atuni cad pui pizza ca se arde ) coc cam 10-12 minute sau la 230 de grade tot asa 10-15 minute sa iasa blatul mai moale cum preferi Timpul poate varia in functie de cuptor zicea cineva aici o data ca a pus pe maxim si s-a carbonizat pizza...eu nu am patit niciodata deci trebuie testat .
La clatite eu reteta de la mama o am cu putin bicarbonat ca sa creasca si mai fac reteta asta http://bucataria-sylviei.ro/clatite-perfecte/ de care sunt indragostita, e fara nimic dar ies bestiale .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

faine clatitele silvi...imi place si cum le-ai decorat...merg cu sarbatoarea de se-apropie

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

eu fac aluatul de pizza asa: 300gr apa calduta dizolv un bob de drojdie bine cu o lg zahar si putina sare ,si 3-4 lg de ulei si faina cit cuprinde dar potrivita sa fie,o framint bine si o pun la frigi nu conteaza cit ,si iese f bun aluatul pufos, bun




Mergi la inceput