Litera R

Litera R | Autor: sorina0

Link direct la acest mesaj

buna si multumesc din suflet pentru sfaturile rapide pe care mi le-ati dat pana acum
mai am o problema cu baiaul cel mare 5 an si jumatate cu care nu reusesc sa ma descurc in privinta literei R
nu am posibilitatea sa ma duc la logoped din cauza distantei si a bebelusului dar poate ma poate sfatui cineva cum trebuie sa-i explic ; am incercat cu creionul in gurita dar nu merge; nu stiu cum reuseste dar il spune perfect dar din gat, eu u reusesc fara sa misc limba ca el dar el nu o misca deloc. pe deasupra nu pot sa-l motivez cu nimic am incercat sa-i tai biletul de la calculator si televizor dar tot nu are vointa sa repete, asa face cam cu toate se lasa repede pagubas, doar la jocurile pe calculator nu renunta. MULTUMESC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Iti voi scrie cateva exercitii pentru emiterea sunetelor cu ajutorul onomatopeelor.
motocicleta: brrr – brrr
pocnetul lemnelor: prrr – prrr
ursul: morrr–morrr
fusur: sfrrr – sfrrr
ceasul: trrr – trrr
1.Apexul ascutit al limbii atinge succesiv alveolele incisivilor superiori
2.Buzele au comisurile trase in parti
3.Dintii sunt indepartati




Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya_m spune:

si noi am avut aceeasi problema si cu R [ era L] si cu C [era T- de la tarus]..de problema cu R am scapat destul de usor prin muulte repetari si exercitii in genul celor prezentate de AYLA.. dar am avut mult de furca cu C si oricate repetari faceam era inutil..pana ce am gasit pe un site exercitii facute in fata oglinzii...copilul sa-si urmareasca miscarea limbii oglinda...asta dupa ce-ti urmareste tie limba cum se misca in gura...trebuie sa pronunti cuvintele astfel incat sa-ti poate vedea si el miscarea limbii...si el o sa te imite pe tine in oglinda...nu-i deloc greu

la al meu a fost suficient sa-i spun ca daca nu o sa vorbeasca corect o sa rada toti prietenii de el si s-a mobilizat rapid..in doua saptamani am scapat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si noi avem problema asta ( 5 ani si aproape 2 luni), deci astept sugestii...

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana11 spune:

Si noi avem aceeasi problema. Cand o corectez zice ca R nu vrea sa iasa din gat sau ca nu poate pronunta corect.

Voi face exercitii in oglinda asa cum zicea maya_m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Noi avem in schimb alta problema; incercand sa il pronuntam corect pe R, am reusit "performanta" sa il pronunte si atunci cand nu trebuie (in loc de L, spre exemplu). Aveti cumva idee cum putem remedia problema?

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Oare ptr litera h si s si f si v si z ce exercitii este nevoie sa fac cu copilul. Ma exaspereaza uneori ca nu il inteleg ce spune. Din cauza polipilor vorbeste oricum nazonat si nu prea pricep ce spune, iar literele astea ii dau mare bataie de cap. Eu il pun mereu sa repete anumite cuvinte, el se forteaza sa spuna corect, dar pur si simplu nu ii iese.

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

tanima,
inteleg ca rares nu este la scoala inca?
se va corecta cel mai bine in cls I.
pentru diferentierea F si V, e bine sa-i arati in oglinda cum pronunti tu, adica cum tii buzele can le pronunti si sa ai niste cuvinte care incep cu F (foc) si V (vulpe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

mamici, aici e un site interesant cu exercitii de pronuntie pt diverse sunete, sper sa va fie de folos.
http://www.logopedics.info/exercitii-de-logopedie.php


Monica, Eduard (05.04.04) si Theodor (22.08.08)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criadi spune:

Pt. Adriana mica...si noi am avut problema asta imediat dupa ce a inceput sa-l pronunte pe R, se remediaza in timp scurt, pt. a reusi logopedul o punea sa repete de mai multe ori cuvinte apropiate: lege-rege, rama-lama, lac-rac, lasa-rasa, samd. ca sa simta diferenta. Oricum..ce-a fost greu a trecut...la noi abia dupa 3 luni de logopedie aproape de 6 ani a reusit sa-l spuna pe R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Eu totusi cred ca e nevoie de un logoped, una este sa gasesti exercitii pe net, si alta este sa il ajute cineva care se ocupa cu asta.
Si baiatul meu dupa 6-7 luni de logopedie a inceput sa pronunte R, si era tare mandru ca a reusit in sfarsit, a avut si cateva neintelegeri in privinta R sau L, dar tot cu ajutorul logopedului au rezolvat-o. Exercitile acelea postate mai sus, le practicam acasa, intre sedintele de specialitate. Si inca ceva, una este sa nu pronunte R la 3 ani, cand copilul abia atunci isi perfectioneaza vorbirea, si alta este la 5 ani-5 ani si..La gradinita, chiar eu auzeam pe alti copii cum se radeau de al meu, ca "in loc de gradinita, spune gadinita"

Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput