Temperaturi Barcelona martie

Temperaturi Barcelona martie | Autor: Jeff

Link direct la acest mesaj

salutare,

o intrebare pentru cei care stau in Barcelona sau pe langa: o sa fiu acolo intr-un we prelungit chiar la inceput de martie. Cam care sunt temperaturile in primele zile din martie ? e timp ploios sau mai degraba e soare la inceput de primavara ?
Pur si simplu nu stiu cum sa ne imbracam/incaltam.
Am vzt azi la stiri ca in Barcelona earu 14 grade, in conditiile ijn care la noi e ca in Siberia

Multumesc inainte,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Intre Craciun si Revelion au fost 18 grade, soare si s-a umblat in tricou, in cond. in care la Frankfurt (de unde plecasem noi) erau temp negative.Ne-am intors in 2 ianurie de la 14 grade la - 11:-(((

Parerea mea e sa-tzi iei si ceva mai subtire la tine, dar, daca esti mai friguroasa eu asa sunt) cismele/ ghetele si o geaca mai groasa nu strica. De plouat atunci a plouat in 2 seri. Oricum, temperaturile de la ei nu se compara cu cele de la noi sau, si mai rau, cu cele din tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jeff spune:

Multumesc frumos de raspuns.

Nici o fata din Barcelona ???

mai astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Noi am vizitat Barcelona pe la mijlocul lui martie (in 2007).Vremea a fost ceva mai calda decat aici, dar totusi mult mai rece decat m-as fi asteptat.Au fost cam 12-14 grade si un vant puternic.Intr-una din zile a plouat torential.Eu zic sa fi pregatita pentru orice vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia1112 spune:

Nici eu nu stau in Barcelona, dar site-urile cu/despre vreme dau ca temperatura medie pentru luna martie 13 grade. Sa-ti faci o idee:

http://weather.msn.com/daily_averages.aspx?&wealocations=wc%3aROXX0003&weai=3&q=Bucharest%2c ROU&setunit=C
vs.
http://weather.msn.com/daily_averages.aspx?wealocations=wc:SPXX0015&q=Barcelona%2c ESP forecast:averagesd&weai=3

Bucuresti:
Averages for March °C

Mar 1 Avg low: -2° Avg hi: 8°
Mar 2 Avg low: -2° Avg hi: 8°
Mar 3 Avg low: -2° Avg hi: 8°
Mar 4 Avg low: -2° Avg hi: 8°
Mar 5 Avg low: -1° Avg hi: 9°
Mar 6 Avg low: -1° Avg hi: 9°
Mar 7 Avg low: -1° Avg hi: 9°
Mar 8 Avg low: -1° Avg hi: 9°
Mar 9 Avg low: -1° Avg hi: 10°
Mar 10 Avg low: -1° Avg hi: 10°
Mar 11 Avg low: 0° Avg hi: 10°
Mar 12 Avg low: 0° Avg hi: 10°
Mar 13 Avg low: 0° Avg hi: 10°
Mar 14 Avg low: 0° Avg hi: 11°

versus Barcelona:
Averages for March °C

Mar 1 Avg low: 7° Avg hi: 15°
Mar 2 Avg low: 7° Avg hi: 15°
Mar 3 Avg low: 7° Avg hi: 15°
Mar 4 Avg low: 7° Avg hi: 15°
Mar 5 Avg low: 7° Avg hi: 16°
Mar 6 Avg low: 7° Avg hi: 16°
Mar 7 Avg low: 7° Avg hi: 16°
Mar 8 Avg low: 7° Avg hi: 16°
Mar 9 Avg low: 7° Avg hi: 16°
Mar 10 Avg low: 7° Avg hi: 16°
Mar 11 Avg low: 7° Avg hi: 16°
Mar 12 Avg low: 8° Avg hi: 16°
Mar 13 Avg low: 8° Avg hi: 16°
Mar 14 Avg low: 8° Avg hi: 16°

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jeff spune:

Multumesc tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Jeff, pe www.eltiempo.es poti vedea cam cu 2 sapt. inainte vremea, de obicei prezic bine.
Vacanta placuta!

Mami de pereche: Cristian & Amélie
---------------------------------------------
Spuneti "prezenta la umanitare!" ***Curiosi?*** Fotografii ***De pretutindeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jeff spune:

Multumesc tare Irinusha ! vad ca din 4 zile vreo 2 ploua ...

Nu stiu ce o sa fac cu copilul pe ploaie, probabil un CosmoCaixa sau acvariul, si eu voiam zoo si parcuri...

Nu stiu nici sa ma imbrac, geaca ca de ski un pic mai groasa cu gluga de ploaie sau o geaca mai subtire de fas de vant cu ceva gros pe dedesubt ?... cizme de ploaie, adidasi ??!!

Multumesc tuturor inainte !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Jeff, cit de mare e copilul tau? Fata mea are 10 ani si am fost de Craciun acolo. Am mers si la ZOO (e dragutz, ei i-a placut, eu pot spune ca am vazut si alte ZOO mai dragute ca asta, plus ca e destul de scumpa intrarea - vezi ca au 2 spectacole pe zi la 12.30 (parca) si la 15 cu delfini. Noi am intrat dupa ora 13 si nu am prins decat al doilea spectacol).

Am fost la Acvariu si ne-a placut mult. Merita vazut, zic eu.

Poti sa mai urci cu telecabina sus pe munte, e si un fel de parc de distractie acolo, dar scump rau pt cele 3-4 chestii care le ofera. Insa se merge cu un tramvai vechi pina la teleferic si e dragutz.

Am mai mers la stadionul Olimpic si vis-a-vis e si gradina botanica, dar acolo nu am ajuns, dupa cum si o piscina, la care iar nu am fost. Dragutz pt ea a fost si la Cetate, dar sis us pe Sagrada Familia.......Un tur al orasului cu busele turistice, pt 2 zile, se merita din plin. Vezi ce e mai important de vazut si daca ploua! Apoi, potzi cobori unde vrei, vezi ce vrei si mergi mai departe. Primesti odata cu biletele si un carnetel cu fel si fel de reduceri (la ZOO, la Acvariu, la Sagrada Falimia si pe la diverse muzeez, reduceri la Mc Donald, KFC, tramvaiul albatru, telecabina........chiar si la parcul ala de distractii, dar zau ca acolo nu se merita intrat. Insa, biserica de linga parc e ff frumoasa).

Daca aveti timp si interese, mergeti in Parcul Citadelei (din el intrati in ZOO) si va vedea portocale in portocali:-))) sau la Muzeul Egiptean si cel de Ciocolata. Noi, desi am stat o saptamina, n-am avut timp sa ajungem.

O sa ma uit pe pozele mele si, daca imi mai amintesc cite ceva interesant pt copii, itzi zic.

Cred ca o geaca de ploaie si ceva gros pe dedesubt e ok.......la fel si o pereche de cismulite/ghetute sau adidasi. Eu in decembrie nu am avut nevoie de cisme, asa ca m-as mira ca tu in martie sa ai nevoie de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Mi-am mai amintit ceva: neaparat sa mergeti sa vedetzi fintinile. Iarna sunt de joi pina duminica de la 19 la 21 deschise......in Piata d´Espania. E minunat! Si-i va placea si copilului!

Si in Parc Guell neaparat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jeff spune:

Fetelor, multumesc tare mult.

Noi 2 (sotul si cu mine) am mai fost acum 10 ani in Barcelona (cu bb la bord) si am vazut toate aceste lucuri: fantanile, Sagrada, casele Gaudi, parcul , acvariul, am mers cu cele 2 busuri etc.

ce n-am vazut ca nu avea sens a fost zoo si cosmocaixa, problema noastra este ca mergem intr-o perioada ploioasa.

Multumesc,
M

Mergi la inceput