ciroza hepatica si varice esofagiene

ciroza hepatica si varice esofagiene | Autor: bobocel_07

Link direct la acest mesaj

Tatal meu a fost diagnosticat cu ciroza hepatica si varice esofagiene acum cateva luni dupa ce a fost internat cu hemoragie digestiva.Hemoragia a aparut in urma unui ulcer dar i s-au descoperit si varicele esofagiene de gradul 2.De atunci are dureri de burta aproape mereu iar doctorul care s-a ocupat de el a spus ca sunt normale de la cat sange a pierdut iar tatal meu are incredere in acest mnedic si refuza sa mearga la un ecograf sau sa ceara parerea altui medic.Intrebarea mea este daca aceste dureri sunt de la pierderea de sange sau nu?Mentionez ca ciroza este intr-un stadiu incipient.

alexia_07

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Daca au aparut varice nu este in stadiu incipient ciroza.
Durerile sunt de la ulcer , depinde ce i-au facut in momentul interventiei.
La eco nu se vede ulcerul , doar ficatul . Prin gastroscopie se poate vedea stomacul.



***Fur is for petting**

[url=http:/www.4animals.ro/ajuta.html/]Ajutati animalutele[/url]


[url=http:/http://www.adoptiicaini.ro]Adoptii catei[/url]
[url=http:/http://www.adoptiipisici.ro]adoptii pisici[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Deja a facut o gastroscopie, eu credeam ca de la ficat sunt durerile de-aia ma gandeam ca e bine sa mai faca o ecografie si un set de analize.Oricum multumesc de raspuns.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Ii trebuie un doctor competent, internist sau gastroenterolog, care sa se ocupe de cazul lui, sa-l urmareasca regulat , sa-l monitorizeze (tot ce presupune urmarirea in acest caz) regulat adica macar la 6 luni si la nevoie, in caz ca intervine ceva. Trebuie sa rezolve cu problema ulcerului ( presupun ca urmeaza tratament), sa urmeze niste recomandari igienodietetice si despre regimul de viata pe care trebuie sa-l aibe de acum incolo.
Faptul ca are deja varice..cum a zis si Xio..nu e chiar la inceput ciroza.Durerile pot fi si de la stomac din cauza ulcerului, dar pot fi si in cadrul cirozei. Cand a fost atunci internat nu i sa facut si ecografie? Ar fi fost obligatoriu de facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Nu , nu i s-a facut nici o ecografie dar am reusit sa-l conving pana la urma sa mearga la un medic.Sa vedem ce i se spune.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Pana sa mearga la un internist tatal meu a fost internat pentru ca acuza dureri in spate si in piept la respiratie.Maine este programat la un internist pentru ca de cateva zile are diaree si de aseara este foarte ametit, nu mai are pofta de nimic si nu mai are nici pofta de mancare.Intrebarea mea este a mai trecut cineva prin asa ceva si cat poate trai un om cu un asa diagnostic?Si mai ales ametelile si diareea pe care o are sunt de la ciroza?

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:


iti spun eu, din pacate tatal meu a murit in septembrie de asa ceva.
2 ani a trait tatal meu cu ciroza (de la hepatita c). am facut toate eforturile sa ii facem viata mai usoara, a avut o alimentatie ca la carte, medicamentele cele mai bune... din pacate, la un moment dat a cedat o varica si a facut hemoragie si gata.

da, ametelile sunt de la inceputul de encefalopatie ... care merge spre confuzie ... este un simptom ca ficatul nu mai face fata cu eliminarea toxinelor care merg spre creier...
Cand incepeau durerile de cap, era semnalul ca urmeaza o criza cu convulsii si coma.
iti urez multa putere si multa sanatate tatalui tau. stiu prin ce treci.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

De encefalopatie mi-este teama, sa vedem ce ii spune medicul maine desi din ce am citit are cam mult simptome de encefalopatie.
Multumesc de raspuns.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Asa s-a intamplat si mamei mele, a facut hemoragie in decembrie s-a rupt o varica, a pierdut foarte mult sange si totul s-a sfarsit
Pt varice se poate face o operatie, adica se pun niste inele care sa protejeze varicele
Singura cale de vindecare pt aceasta boala este transplantul; din pacate ciroza este o boala cu un prognostic rezervat..mama a trait 17 ani cu boala asta..prin repaus, regim corespunzator si medicatie adecvata se va simti mult mai bine
Diareea si ameteala de la ficat vin, dar diareea ar putea fi si de la ulcer
Sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Tata tine regim, nu mai merge la munca si ia si tratament iar maine merge pentru inca un set de analize. Stiu ca este o boala cu pronostic rezervat insa sper ca o sa fie bine un timp indelungat de acum incolo.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Acum cateva zile a fost la medic pentru analize si ecografie.
Diagnosticul pus a fost
-ciroza hepatica decompensata parenchimatos si vascular
-trombocitomie prin hipersplenism
Iar la ecografie i-a iesit ficat marit cu ecostructura de tip penodular, ficat cu marginea anterioara ascutita, dura, palpabila la 4 cm sub rebord costal.Doctorul la care a fost nu i-a dat prea multe explicatii.Va rog sa-mi spuneti ce inseamna ceea ce am scris mai sus.

alexia_07

Mergi la inceput