Mituirea copiilor ?!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _cris83 spune:

Parerea mea este ca exista o diferenta semnificativa intre mita si recompensa. Ca sa fiu cat se poate de clara as vrea sa va dau definitiile pe care le-am gasit in dex:
mita= dar in bani sau alte valori materiale, dat cuiva sau primit de cineva, in schimbul unui serviciu ilegal
recompensa = apreciere, rasplata a rezultatelor muncii, a unor merite sau realizari
In mod teoretic exista diferenta intre cele doua, dar daca stau si ma gandesc la contextul in care ati pus acesti termeni, intradevar e greu de stabilit o diferenta deoarece copii nu fac un lucru ilegal, sau ma rog,nu ar tb sa fac macar cat sunt mici. Totusi, eu cred ca in acest context diferenta intre cele doua consta in faptul ca mita se ofera inainte de rezultate, insa recompensa vine ca o rasplata oferita copilului care ti-a ascultat sfaturile.Daca vei preciza regulile „jocului”, copilul va sti ca, daca nu se comporta asa cum trebuie, nu va primi nicio recompensa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Eu il rasplatesc pe baietelul meu (clasa 1)de cate ori primeste la test 100% cu o bomboana Milky way. Pentru el nu conteaza valoarea..conteaza sa primeasca acea bomboana.
Chiar daca in cursul saptamanii maninca prajituri,sneaks...etc, el vrea la sfirsitul saptamanii aceea bombonica. Cand primeste la test 96% stie ca nu o va primi.
In rest pentru merite deosebite mai primeste o ora in plus pe game, sau la tv...sau sa joace tabinet cu mami, sau sa facem o prajitura impreuna.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Eu il rasplatesc pe baietelul meu (clasa 1)de cate ori primeste la test 100% cu o bomboana Milky way. Pentru el nu conteaza valoarea..conteaza sa primeasca acea bomboana.
Chiar daca in cursul saptamanii maninca prajituri,sneaks...etc, el vrea la sfirsitul saptamanii aceea bombonica. Cand primeste la test 96% stie ca nu o va primi.
In rest pentru merite deosebite mai primeste o ora in plus pe game, sau la tv...sau sa joace tabinet cu mami, sau sa facem o prajitura impreuna.

michelle


Il duceti si la circ?

Michelle, tu cum te-ai simti daca sotul te-ar rasplati cu o bucatica din desertul tau preferat de fiecare data cand ar fi satisfacut de serviciile tale? Desert care, in restul timpului, ar sta inchis bine sub cheie, pentru ca tu sa nu ai acces?


"Rasplata" pentru 100% la test ar trebui sa fie de alta natura si sa constea intr-o imagine mai buna despre sine, aprecierea colegilor, placerea de a cunoaste mai mult samd. Ce faci tu se cheama dresaj, nu educatie. Pentru Dumnezeu, cainii sunt rasplatiti cu zahar cubic atunci cand isi multumesc stapanii!!! E umilitor pentru copil sa fie tratat asa, deci te rog frumos, inceteaza!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Michelle, nu sunt psiholog, dar nu cred ca este o idee buna sa-i dai o ciocolatica puiului tau atunci cand face un test 100%. Asta il invata ca trebuie sa fie cam perfect in ceea ce face. Se va zbate sa obtina rezultate perfecte, ceea ce nu este ok. Anca a spus bine, este un fel de dresaj ce faci tu. Mai intereseaza-te si vezi daca metoda ta este buna....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Zina

Michelle, nu sunt psiholog, dar nu cred ca este o idee buna sa-i dai o ciocolatica puiului tau atunci cand face un test 100%. Asta il invata ca trebuie sa fie cam perfect in ceea ce face. Se va zbate sa obtina rezultate perfecte, ceea ce nu este ok. Anca a spus bine, este un fel de dresaj ce faci tu. Mai intereseaza-te si vezi daca metoda ta este buna....


m-am abtinut sa raspund la mesajul jignitor de mai sus al lui anca-a....considerind ca, cu asa persoane nu prea ai ce discuta.
dar pentru cei care au inteles gresit mesajul meu, incerc sa clarific.

stiu ca nimeni nu poate fi perfect...nici eu, nici copilul meu, nimeni. deci nu voi incerca asta, niciodata.
dar de la rsplata pana la ideea de :dresaj...e chiar jignitor...

Deci ati inteles gresit, pentru ca nu-l cunoasteti si nu cunoasteti situatia!Nici prin cap nu mi-a trecut ca va fi interpretat asa de "pe dos" .

Clarific: ideea cu ciocolata milky way chiar el mi-a dat-o.
desi zilnic are desert ceva dulce...vinerea mi-a spus ca sa-i dau aceasta ciocolata daca el face 100% test...
E genul care se ambitioneaza pentru el, nu sa ma multumeasca pe mine...cred ca habar nu are de acest concept.

eu imi cunosc f. bine copilul fiind o mama care a stat acasa de cand s-a nascut si acum cand are 7 ani.

copilul meu este genul,care ii place sa fie rasplatit si laudat pentru eforturile speciale.

Nu consider nimic rau in a rasplati un copil pentru eforturi deosebite depuse.
Fiind in clasa 1 pentru el a invata e o joaca.

mai recent a invatat toata tabla inmultirii-( la 7 ani), dar el a vrut (plus ca a venit cu un sistem de a invata, personal, care lui i-a facut sens, si a invatat-o f. rapid).

isi face fara greseala toate temele pe toata saptamana.

face teste adititonale decat cele cerute de scoala.

nu face nici o greseala la toate testele de la clasa din saptamana respectiva.

Desigur ca merita o jucarie, merita ceva pentru un efort in plus.
cum as putea sa nu-l complimentez?

aici si la scoala copiii sunt rasplatiti pentru eforturi deosebite depuse-asta ne fiind considerat detrimental pentru copii.
Ex: stickere, jucarii, medalii, premii...toate astea sunt date de scoala celor care depun eforturi speciale.

nu stiu de unde aceasta idee ca daca il rasplatesti pentru eforturi deosebite...gata il vrei perfect?

rasplata care eu o folosesc este:
ca vede un film de desene
game-uri pt copii pe net (unele cu operatii aritmetice, stiinta etc., dar foarte distractive)
jucam carti, jocuri
dulciuri preferate(dar nu in exces)
merge la o petrecere de copii
mergem la bibloteca si isi alege cartile dorite
primeste jucarii lego, masinute etc
daca isi face singur curat in camera, o noapte pe saptamana dorm cu el in camera.
...si multe altele care pentru noi sunt eficiente si pline de fun.

ce e rau in toate astea???

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzuran spune:

si eu il `mituiesc` pe copilul meu de 2 ani. Uneori in sens pozitiv, promitandu-i ceva ce ii place, alteori in sens negativ, promitandu-i ca ii fac ceva ce nu ii place...
Stiu si eu teoria si faptul ca nu e bine sa controlezi copilul dar uneori cedez si nu vad cum altfel as putea sa il controlez, mai ales acum, cand nu exista posibilitatea unui dialog real...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Michelle draga, asa cum ai descris acum, am inteles, nu e nimic rau in ceea ce faci. Si eu imi doresc ca baietelul meu sa fie printre copiii care invata singuri si-si doresc sa o faca, fara sa fie impinsi de la spate. Si eu l-as rasplati cu ceva, fii sigura, daca ar avea asa rezultate. Bravo lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Michelle, stai linistita, nu e nimic rau in ceea ce faci
Ai o relatie buna cu fiul tau, si asta e un lucru minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Hahaha, Mishel, ai pacalit-o pe Zina cu explicatiile suplimentare :))))


Citat:
rasplata care eu o folosesc este:
ca vede un film de desene
game-uri pt copii pe net (unele cu operatii aritmetice, stiinta etc., dar foarte distractive)
jucam carti, jocuri
dulciuri preferate(dar nu in exces)
merge la o petrecere de copii
mergem la bibloteca si isi alege cartile dorite
primeste jucarii lego, masinute etc
daca isi face singur curat in camera, o noapte pe saptamana dorm cu el in camera.
...si multe altele care pentru noi sunt eficiente si pline de fun.

ce e rau in toate astea???



Pai e rau, pentru ca toate cele enumerate de tine ar trebui sa le primeasca indiferent de rezultatele scolare iar "recompensa" pentru eforturile deosebite ar trebui sa fie ca:

- el si numai el are de castigat prin faptul ca STIE mai multe;
- stima de sine ii creste prin faptul ca se considera mai destept (decat ar fi fost daca nu ar fi invatat suplimentar);
- face o impresie buna si e respectat de catre colegi;
- isi antreneaza mintea;
- avand rezultate scolare deosebite, are acces la universitatea pe care si-o doreste, samd.


Deci, mesajul corect pe care ar trebui sa i-l transmiti, draga Mishel, este ca nu invata nici pentru tine, nici pentru ciocolatica aia de 2 bani, invata pentru el.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_a

Deci, mesajul corect pe care ar trebui sa i-l transmiti, draga Mishel, este ca nu invata nici pentru tine, nici pentru ciocolatica aia de 2 bani, invata pentru el.


www.youtube.com/watch?v=Efc0p0GASFY" target="_blank"> Children see




Atunci de ce nu ii convine nimanui daca seful la sfarsitul lunii ar spune: 'felictiari! ai facut treaba buna! Ai muncit bine si frumos, dar nu ai muncit nici pt mine nici pt salar, ci pt tine. Asa ca ia-ti satisfactia personala si mergi de cumpara paine cu ea, ca eu nu iti dau salar, ca doar nu pt asta ai muncit!?!" E o extrapolare, desigur. Dar nu inteleg de ce la copii ar trebui sa mearga DOAR cu 'inveti/muncesti pt multumirea ta sufleteasca", iar la adulti nu merge decat pe "cat imi dai salar?"



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput