Noi inventii si impactul social

Noi inventii si impactul social | Autor: fecian

Link direct la acest mesaj

Vreau sa deschid un subiect care intr-adevar trateaza despre stiinta si despre cercetare.
Adica, ce vreau sa se discute..

Despre ce noi inventii ati mai auzit?

Ce mari descoperiri(din punctul vostru de vedere) s-au mai facut in ultimul timp? Si unde credeti voi ca vor ajunge?

Ce contributii a avut stiinta in societate? Ce v-ar interesa pe voi sa faca stiinta pentru voi?

Cat de cunoscut va e ceea ce fac cercetatorii (chimie, fizica, biologie, astronomie, medicina, farmaceutica, etc, etc)?


Eu cred ca astfel de lucruri ar trebui sa se discute aici.


De exemplu, un mare trend in stiintza de azi este studierea si aplicarea nanotehnologiilor. De fapt cuvantul nano este foarte actual, foarte bine utilizat si vandut de multe companii (Ex. mashina Nano sau Ipod Nano)... Evident nici unul din exemplele de mai jos nu reprezinta nanotehnologie, insa reprezinta doar cateva exemple cat de vandut e acest cuvant.
Totusi daca stai sa te gandesti cate lucruri se fac acum utilizand nanotehnologiile (Ex. hard discurile, flash-uri, testele de sarcina (un exemplu extraordinar de simplu de nanotehnologie aplicata), agentii de contrast din imagistica medicala)...

Aici am insiruit numai o mica parte din ceea ce EU consider stiintza si cercetare.

Cand intru aici , astfel de subiecte m-ar interesa pe mine sa vad.

De exemplu, AICI aveti prima imagine a unei molecule realizate cu un aparat ce nu implica raze X. ..Atat de departe s-a ajuns ..E extraordinar ce se face in lumea asta


Sper sa mai gasesc persoane entuziasmate de astfel de subiecte... As discuta cu mare placere

________________________

Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_________________________

Fericirea e o alegere!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Stiinta nu inseamna doar tehnica. Si istoria, geografia, biologia sunt stiinte . Daca nu te intereseaza despre asa ceva, pur si simplu nu intra la subiectele in cauza..



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Stiinta nu inseamna doar tehnica. Si istoria, geografia, biologia sunt stiinte . Daca nu te intereseaza despre asa ceva, pur si simplu nu intra la subiectele in cauza..



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Adevar graiesti...numai in parte.

Pentru ca eu cand intru pe un subforum numit exact "stiinta si cercetare" ma cam gandesc ca si o parte din subiectele ce le-am enumerat mai sus vor fi tratate.

P.S. Iar acest subiect nu se refera numai la nanotehnologie (era doar un singur exemplu)...puteam foarte frumos sa spun despre calatoria in spatiu sau in timp...




Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_

Fericirea e o alegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Acest sub-forum abia a fost creat. Spor la deschis /participat la discutii interesante pe orice tema de stiinta/cercetare iti place



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

fecian: Te rog sa (re)citesti regulamentul de utilizare al acestui forum in special punctul 02.
http://forum.desprecopii.com/forum/rules.asp#rulesid15
Multumesc pentru intelegere.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

fecian: Te rog sa (re)citesti regulamentul de utilizare al acestui forum in special punctul 02.
http://forum.desprecopii.com/forum/rules.asp#rulesid15
Multumesc pentru intelegere.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Se pare ca am deranjat undeva, pe cineva pe acest forum... Intentia mea, cu sigurantza nu a fost asta.

Pur si simplu, chiar ma interesa sa aflu ce ar asteapta cineva de la stiinta, ce cred ei ca le-ar trebui. Ce chestii interesante a mai vazut fiecare pe la tv sau stiu eu unde...


Daca chiar deranjeaza acest subiect, inchideti-l si gata! Ca doar voi stiti ce e mai instructiv si informativ pe acest forum...

Sanatate!



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_

Fericirea e o alegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Pur si simplu, chiar ma interesa sa aflu ce ar asteapta cineva de la stiinta, ce cred ei ca le-ar trebui. Ce chestii interesante a mai vazut fiecare pe la tv sau stiu eu unde...


Daca chiar deranjeaza acest subiect, inchideti-l si gata! Ca doar voi stiti ce e mai instructiv si informativ pe acest forum...

Sanatate!


ce sananate fecian...trebuie sa te ardem pe rug ca discuti de diavol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Pur si simplu, chiar ma interesa sa aflu ce ar asteapta cineva de la stiinta, ce cred ei ca le-ar trebui. Ce chestii interesante a mai vazut fiecare pe la tv sau stiu eu unde...


Daca chiar deranjeaza acest subiect, inchideti-l si gata! Ca doar voi stiti ce e mai instructiv si informativ pe acest forum...

Sanatate!


ce sananate fecian...trebuie sa te ardem pe rug ca discuti de diavol.





Saru'mana Gestus de luminare



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_

Fericirea e o alegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

fecian, nu ai deranjat pe nimeni, marius s-a referit la faptul ca ti-a schimbat numele subiectului pt a fi mai sugestiv (conform regulamentului). Daca nu vrei sa fie vorba aici doar de nanotehnologie, ci de tot ce inseamna 'ultimele descoperiri' pune titlul de ex."Inventii - noutati de ultima ora" sau nu stiu .. dar ceva din care sa reiasa mai clar ce ai vrea sa discuti.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si design-ul conteaza
http://www.work-killer.com/2010/01/awesome-usb-drive-designs/






Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Si design-ul conteaza
http://www.work-killer.com/2010/01/awesome-usb-drive-designs/






Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Foarte mare adevar in ce spui.

De exemplu pentru a face un pat pentru operatii, se fac studii, cercetari minutioase asupra designului. Eu stiu pe cineva care a studiat timp de 4 ani pentru a face un pat de spital, eficient, ergonomic, rezistent... Plus studiul de piata care analizeaza daca produsul respectiv are sanse reale de a fi vandut

E foarte importanta parerea tuturor cetatenilor (viitori consumatori)despre un produs nou, caci da un feedback asupra cercetarii in cauza putand chiar sa intrerupa cercetarea respectiva.


Ati auzit de proiectul Natal?? E desideratul tuturor gamerilor de a fi controler-free Sa poata sa joace si bunica.



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_

Fericirea e o alegere!

Mergi la inceput