steriletul

steriletul | Autor: unombun

Link direct la acest mesaj

datorita unor hemoragii siciitoare,intre menstre,cu uter fibromatos doctorita mi-a propus steriletul mirena.acesta ar avea un hormon,conform prospectului,care,5 ani m-ar ajuta sa nu mai am acele hemoragii.De fapt sa scap de anemii si operatie.abia mi-a oprit hemoragiile luuuuuuuuuuuuuuungi cu duphaston ,am facut tratam.ca sa scap de inflamatii,conditie esentiala ptr.sterilet si miine la sterilet.
intrebari-voi,cele care purtati sterilet la montare ati fost pe ciclu?eu am intrerupt medicatia ca sa-mi vina ciclul sa puna steriletul dar inca nu mi-a venit,na,taman acum cind aveam nevoie de asa ceva-mentionez ca toate dereglarile de am de 3 luni,dupa nastere inainte venea la 26 zile,lunar si chiar fara dureri.mi s-a spus ca e bine sa fiu pe ciclu ca sa nu deschida colul,ar fi durere suplimentara.

apoi-vineri la control eu am sustinut sa il puna pe loc.doctorita a refuzat pe motiv ca daca ceva nu e in regula ajung in week-end la maternitata esa-l scoata.mi-a spus ceva de peritonita ...nu stiu cum,un termen medical.pai eu dau bani si pe urma sa-l scoata????
am inteles ca se poate face puroi daca exista inflamatii inca.
mai vorbeau de spasm de col ca perico in momentul introducerii.

la voi au fost complicatii??ma costa si 5mil 500 steriletul si introducerea bani separat.nu am dorinta de a-l scoate daca il pun.

la mine ar fi pentru tratam.hormonal,nu neaparat contraceptiv,asta cu contraceptia o mai rezolvam,ma intereseaza disparita hemoragiilor masive intre cicluri.

dupa insertia lui,doctorita,care are si ea asa ceva mi-a spus ca a avut 1 luna singerari continuu pina s-a gindit,s-a sucit si a luat singura nu stiu ce pastile hormonale,pina s-a obisnuit organismul.Era noun in Romania si a invatat singura ce sa faca.mie mi-a zis ca imi da acel tratam.Voi ati avut asa ceva ca sa nu stati cu singerari datorate insertiei steriletului?/

pentru cele care imi ofera solutia studiului pe internet le spun ca am studiat teroria legata de steriletul mirena,de el e vorba,am vazut imagini pe internet de la insertie,in engleza,dar teoria e frumoasa,in schimb practica,din alte postari arata urita sau mai neplacuta.si din discutiile cu ginecologa.iar eu alta solutie nu prea,decit operatie de scoatere a uterului,asta in conditiile in care uterul meu e mic,fara noduli mari,dar acestia singereaza.

multumesc de rabdare si as vrea,daca se poate idei si raspunsuri de la persoane care au asa ceva nu de cele care au auzit,au citit,etc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Fiecare organism reactioneaza in felul sau... daca celalata varianta ar fi operatia de care spui, clar as incerca mirena chiar si daca l-as scoate dupa o luna... indiferent cat ma costa toata povestea. Eu l-am scos dupa 6 luni..

Am avut mirena, pt. contraceptie, insa nu aveam nevoie obligatoriu... adica puteam sa-mi pun orice sterilet... Dar am vrut mirena pt. ca are dubla actiune contraceptiva... datorita hormonilor eliberati local... si in plus actiunea obisnuita a steriletului clasic.

Dar se pare ca de la o vreme eu si hormonii nu ne impacam... pana am ramas graida cu mandra, am folosit anticonceptionale 5 ani si erau toate bune si frumoase... dupa ce am nascut si baietii, n-am mai vrut pastile, pt. ca imi era frica sa nu uit sa le iau... Asa ca vaianta cea mai buna mi s-a parut Mirena.
Dar din cauza hormonilor m-am dereglat f. tare... am facut un chist de 7 cm, in 2 luni ... am scapat ca prin urechile acului de operatie... s-a spart pana sa ajung sa ma operez... Apoi am luat din nou pastile anticonceptionale (3 feluri si degeaba)... dereglari, menstruatia la 15 zile, la 40 de zile... Concluzia dr. ca sunt caz special ... ca n-a mai patit chiar asa cu nicio pacienta.

Deci intamplarea mea cu Mirena si dereglarile probabil sunt o exceptie... insa despre chist cu Mirena, am citit ca se intampla la aprox. 10% din cazuri (cam mult totusi) ... insa chisturi mai mari, f. rar... in majoritatea cazurilor sunt f. mici si se retrag singure... Asta am citit intr-un studiu facut chiar de ei...

Perioada de sangerare dupa insertia steriletului... la mine a tinut vreo 4 luni... menstruatia era cam la 28-30 de zile, dar intre mai sangeram mai mult sau mai putin sau deloc. In prospect scrie ca e posibil sa dureze si pana la 6 luni. Daca doar asta ar fi fost problema mea cu mirena, nu renuntam la el...

Despre cand se insereaza... stiu ca imediat dupa menstruatie (sunt dr. care-l insereaza si la finalul mestruatiei)... citisem ca se procedeaza asa deoarece colul este deschis si e mai simplu si mai putin dureros de introdus... si pentru a fi sigura ca nu esti gravida... N-am avut probleme/cine stie ce dureri nici cand l-a inserat, nici la extractie... Iar despre complicatii (perforarea uterului sau vreo infectie)... probabil se refera la cazuri extrem de rare... dr. ta a vrut sa fie precauta si sa astepte pana cand stie ca poate veni la spital daca este vreo urgenta...

Parerea mea in situatia data, l-as incerca si daca ar fi nevoie sa-l scot dupa o luna... nimeni nu iti poate spune cat, cum, va fi la tine... ramane sa afli daca e metoda cea mai buna "pe incercate"



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput