cereale la 3 luni jumate

cereale la 3 luni jumate | Autor: micha29

Link direct la acest mesaj

as vrea sa incep sa ii dau puiului meu de 3 luni jumate cereale.papa nan 1 si ma gindeam sa ii iau cereale de la nestle burtica sanatoasa si sa ii dau inainte de culcare.
voi ati dat asa devreme cereale la bebelusi?
sa mai astept?
are 6 kg 200

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

e cam devreme mai asteapta cateva saptamni - o luna. chiar daca este hranit cu formula tot e prea devreme sa incepi diversificarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

parerea mea este ca bebelusul tau este cam mititel pt cereale....si baietulul meu a mancat formula dar am inceput diversificarea la 6 luni

acum fiecare face cum doreste


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

De ce te grabesti? Aveti, si el si tu, o viata inainte sa manance de toate inclusiv cereale.
Diversificarea se face in jur de 6 luni fara sa uiti ca alimentul de baza al copilului pana la 1 an ramane laptele.

Cristina +27 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
"Uita raul, iarta mult si rabda mult." Arhm. Mina Dobzeu

http://bucuriaarteisauartizanuldebucurii.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha29 spune:

multumesc de raspunsuri cred ca o sa astept pina la 4 uni jumate cinci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Nu are nici un sens sa te grabesti.Nici un pediatru de bun simt nu o sa te sfatuiasca altfel.Toate lucrurile se fac la timpul lor, mai ales sa bebe e bine dezvoltat. Alimentatia copilului pana la 1 an se bazeaza mult pe lapte, care ii aduce tot ce-i trebuie. Daca-l alaptezi exclusiv la san diversificarea se incepe dupa 6 luni, dacal alaptezi mixt sau doar formula , dupa 4 luni-4 luni jumate.Cauta-ti un pediatru bun, el te poate sfatui corespunzator .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Micha, parerea mea este sa astepti pana la 6 luni ca sa incepi diverisifcarea. Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda inceperea diversificarii la 6 luni, inclusiv pt copiii hraniti cu lapte praf. Fetita mea face acum 5 luni si inca nu am inceput diversificarea. La 6 luni fix voi incepe.

Mergi la inceput