Cum tai parul corect unei fetite (par mai lung)?

Cum tai parul corect unei fetite (par mai lung)? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Eu ii tund acasa pe copii, cu baiatul ma descurc, cu fata iese si nu prea. In special la breton. Am incercat sa gasesc un video tutorial si n-am avut noroc (deci mi-ar folosi si asa ceva, eventual poze, pas cu pas, daca exista).
Si ma mai intereseaza cum il taiati la spate (este putin trecut de umeri si rotunjesc oarecum linia).

As vrea sa intreb mai multe, astept insa sa povestiti voi intai.



Take joy! (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Fii-mea e mititica, asa ca o tund fara sa stie . Adica ea se uita hipnotizata la desene (ca avem program strict, si orice abatere de la el e fascinanta) iar eu ii tund parul. Si ea are parul lungut, doar ca nu i-am lasat breton. Doar o tund drept la spate. Pentru a-mi fi mai usor si a nu gresi (si pentru a termina cat mai repede), ii ud un pic varfurile. Ea e obisnuita ca eu sa ma tot joc in parul ei (ii place sa ii fac codite si experimente de impletituri) asa ca nu imi da atentie.
Deci, iti sugerez, daca il tai doar drept (adica nu vrei o frizura anume), sa il uzi putin si dupa aia sa il piepteni cu un pieptan mai des. Poti sa ii uzi si doar varfurile, adica cu doar putin mai mult decat vrei sa tai.
Cat despre taiat, eu tai ca pe hartie, adica in linie dreapta pe spatele ei. Dupa care mai pieptan si mai revin cu foarfeca pe unde mai e nevoie.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

Eu ii tund acasa pe copii, cu baiatul ma descurc, cu fata iese si nu prea. In special la breton. Am incercat sa gasesc un video tutorial si n-am avut noroc (deci mi-ar folosi si asa ceva, eventual poze, pas cu pas, daca exista).
Si ma mai intereseaza cum il taiati la spate (este putin trecut de umeri si rotunjesc oarecum linia).

As vrea sa intreb mai multe, astept insa sa povestiti voi intai.



Take joy! (poze)


ML, eu am privit atenta ce face tanti frizerita la parul meu si-am imitat acasa pe sonia. ai nevoie de-un pieptene, o foarfeca si niste clame de par. imparti fruntea in doua, faci carare orizontala la mijloc, iei smocul de par din partea de jos ramasa a fruntii si-l piepteni inspre crestet. opresti la un deget distanta de varf si tai pe linia pieptenelui ca un fel de diagonala, in sus, nu drept. ca sa dea bretonului volum, altfel sta pleostit. dupa aia dai drumul din clema si restului de breton si repeti operatiunea. eu am tuns-o bob pe sonia, adica foarte putin filat la varfuri, sa zic un centimetru jumate poate.

ca sa-l tai rotunjit la spate, e deajuns sa aduci tot parul (si din parti) tot pe spate si sa tai drept cum este. dupa aia il imparti in trei (laterale si spate), il rotunjesti frumos la urechi si voila.

parul e obligatoriu ud, altfel iese ciumpavit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Tisina, Conchita, multumesc!

Fata sta cuminte, este destul de mare (8 ani), si ii ud parul.
Acum, uneori, daca il tai drept la spate, ma trezesc ca iese un al doilea rand de par de dedesubt. Nu stiu cum sa explic, nu numai varfuri mititele... Sa-i spun cumva sa tina barba-n piept la sfarsit?

Conchita, pentru breton... Sa inteleg ca ii tii bretonul ridicat intre degetul aratator si mijlociu si-l tai, in diagonala, pana la jumatate, apoi repeti cu cealalta jumatate?
Eu fac ce fac si de fiecare data intru mai mult decat ar trebui in parti, in "plete". Nu ma hotarasc unde sa ma opresc si-apoi cand topaie si se ciufuleste o vad cu suvite de toate lungimile (sosite de nustiuunde) peste fata.
Sa i-l prind intai intr-o codita? Exista un punct "standard" la care te opresti cu bretonul (coada sparancenelor?! )? Si daca are carare intr-o parte cum il socotesc pe cel din parti?

Cam multe intrebari, daca ai timp, mi-ar folosi....

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

dap, asa i-am tuns bretonul. daca il vrei cu freza pe-o parte, cred ca schimbi directia de taiat, adica nu duci parul spre spate, ci spre dreapta/stanga.

la spate, sa fie drept, din ce-am vazut la coafeze, ele nu rasucesc parul pe degete inspre ele, ci inspre ceafa copilului. nush cum sa explic. deci prinzi parul intre degete si-l fixezi cu pieptenele sa stea drept. ei, il rasucesti pe deget inspre ceafa, asa incat la final sa nu ai "scari" datorate volumului.

sunt o gramada de tutoriale pe net, mai ales pe youtube, tu zici ca n-ai gasit? uite aici unul cu diferite tehnici si daca te uiti in casuta din dreapta, e o lista intreaga. sau da tu la cautare specific ce stil de tunsoare vrei.

http://www.youtube.com/watch?v=h0hY_ERYoZo&feature=related


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Conchita, multe multumiripentru explicatii si filme; am gasit cateva pe plac, trebuie sa ma descurc pana la urma.


Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

ml
fii-mea cea mare are parul 'la moda' adica moale si drept-drept ...si lung asa ca orice greseala se vede .
eu is amatoare -experta asa incat ma tund si singura bine ca-i la moda frizura asimetrica

deci , ca sa-i dai forma dreapta la ceafa , trebiue sa tunzi treptat . adica ii umezesti tot parul ,piepteni si faci un traseu ca la 2 codite iar fecare parte o imparti din nou -de data asta transversal cam pe 3 nivele . incepi sa tunzi primele codite de la ceafa stanga si dreapta dar ,atentie nu-l strangi intr-un loc ci in modul natural cum l-ai pieptanat,vezi daca-i uniform dupa care lasi libere urmatoarele de deasupra si tai la nivelul stabilit de prima ..si tot asa.

sper ca ai inteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Am inteles, Alina, multumesc!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput