Peritol

Peritol | Autor: Veve

Link direct la acest mesaj

Autor: adita
Subiect: peritol?
Doctorita mi-a recomandat sa-i dau baiatului meu de doi ani, peritol pt pofta de mancare. Eu n-am auzit lucruri chiar asa de bune despre peritolul asta, asa ca nu stiu daca sa-i dau sau nu. Voi ce ziceti? Multumesc


Autor: cgabriela
Nu vreau sa te amagesc sau sa-i fac reclama dar la noi Peritolul a avut efect, Briana mea are 15 luni , am deschis mai multe subiecte legat de pofta ei de mancare , nu a pus nici in greutate la 1 an avea kg de la 9 luni. Noi (adica ea) am luat peritol 10 zile cate o lingurita seara (am ajuns la disperare). Dar s-a vazut efectul deja de prin a 6-7 zi. Somnolenta nu i-a provocat dar in schimb am inceput sa cerem "papa" ceea ce nu speram sa se intample. Parerire sunt impartite, dar nu i-am dat defcat 10 zile. Sa nu exagerezi. Creaza dependenta si poate produce si somnolenta dat peste zi . Va dorim succes si POFTA DE MANCARE.
Gabi si BRIANA


Autor: Oana
Noua ne-a prescris doctorita Peritol (de 3 ori pe zi 10 picaturi la 1 an si 3 luni), dar l-a descris ca pe un sirop pentru « linistea lui » , adica un sedativ, (ceea ce scrie si in prospect), pt. ca i-am zis ca este agitat noaptea si i-am mai zis ca nu are nici pofta de mincare. Acum nu stiu exact pentru ce este Peritolul asta , fiindca in prospect scrie o groaza de indicatii care mai de care mai diferite. Astept si eu alte pareri, pentru ce altceva ati mai dat chestia asta la copii si cit a durat tratamentul.


Autor: ruxi
Noi i-am dat Clarei cateva zile, cand a facut o alergie urata pe piele. Stiu ca nu este indicat decat in acest caz, de alergii, si nu ca sa creasca pofta de mancare. Clarei nu i-a afectat in nici un fel pofta de mancare, ea a mancat bine dintotdeauna, in schimb, era foarte somnoroasa si dormea mai mult.


Autor: ajax
Si in cazul nostru ne-a fost recomandat Peritolul de catre medicul pediatru ca un usor sedativ pentru baietelul nostru care nu doarme noaptea. Peritolul este de fapt un antihistaminic recomandat in special pentru probleme de alergii. Este adevarat ca datorita compusilor sai poate avea ca efect secundar cresterea poftei de mancare si producerea unei stari de somnolenta. Atentie asadar la dozaj. Noi ii administram Peritol doar seara inainte de culcare 6-7 ml la o greutate de 13Kg. Cred ca strict pentru cresterea poftei de mancare ai la indemana mult mai multe produse. Din experienta noastra iti recomand vitaminele de la HerbaLife care sunt si usor de administrat una dimineata una seara, au un gust foarte bun si forma de dinozauri, in asa fel incat copiii le indragesc si ar lua chiar mai multe decat le este prescris. Apropo vorbesc de baietelul meu care are aceiasi varsta (2 ani).


Autor: anda
Subiect: sa-i dau Peritol???
Am cam incurcat-o...
bb edi are rosu in git dupa care a facut si otita si nasul ii cam infundat. a primit initial urmatorul tratament:
- Ospamox
- Otocalm
- Propifenazona supozitoare
- Ser efedrinat pentru nasuc
ei bine, au trecut 2 zile si azi cind l-a vizitat pediatra a constat ca situatia e la fel si a zis sa continui tratamentul si i-a dat in plus Debridat pentru ca are colici groaznice si Peritol (am inteles ca pentru pofta de mancare si agitatia iesita din comun cu care ne zbatem de cam multa vreme).
Am citit prospectul de peritol unde scrie ca nu se administreaza bbilor sub 6 luni si edi are doar 1 luna jumate.
mie mi-e frica sa-i dau...ce sa fac???


Autor: angi_gemeni
Anda,
Eu am cumparat PERITOL pentru baietelul meu, la indicatia pediatrului. De ce? Nu avea, la un moment dat, pofta de mancare si mi l-a prescris pentru a-i stimula apetitul.
Cand am citit prospectul, am aruncat cat colo siropul!!! Ai vazut pe prospect ce efecte secundare pot aparea? Sunt o multime, dar ce m-au speriat pe mine au fost urmatoarele efecte: "confuzie mentala", "halucinatii vizuale" si "ataxie"(=tulburare a coordanarilor miscarilor voluntare din cauza lezarii unor cai nervoase si centri nervosi).
Si Andreiut a fost foarte racit la 2 luni si tot OSPAMOX(sau OSPEXIM, nu-mi mai amintesc bine)i-am dat.
Pentru colici, foloseste SAB SIMPLEX si ceai BABY CALM sau COLIMIX. Gasesti ceaiurile astea in orice farmacie.
Multa sanatate bebeului tau, Anda!
Si... da-l incolo de PERITOL!!!!!!!!!!!!


Autor: oanaesn
Saracul bebe atatea chimicale nu cred ca ii fac bine! Oricum chestia asta cu facut pofta de mancare rareori functioneaza. Eu nu i-as da!
Cat despre agitatie, daca nu se simte bine mi se pare normala!


Autor: mumulina
si mie mi-a prescris doctorul Peritol ptr cea mica (in ultima instanta ca eram distrusa de nesomn), tot ptr agitatia iesita din comun de care dadea dovada mai ales noaptea (si care se manifesta prin niste urlete care trezeau tot blocul). asta pe la 3,5 luni. dar i-a calculat doza pe kg/corp si mi-a recomandat sa-i dau mai putin si numai vreo doua zile, poate doarme ceva mai bine si eu pe langa ea. in prima noapte a fost ok, a dormit binisor, dar a doua noapte n-a mai avut nici un efect siropul, nu i-a mai provocat somnolenta si nici nu i-am mai dat.
eu zic sa nu-i dai ca e micut de tot. iar agitatia sa speram ca dispare in timp.
sanatate multa.


Autor: DADI
Eu zic sa consulti un alt pediatru!
Ospamox pentru rosu in gat si otita? Este o simpla amoxicilina!
Chiar daca este asa mititel trebuie sa i se prescrie antibioticul care ii face bine! Pentru rosu in gat si otita se administreaza de obicei eritromicina sau amoxicilina cu acid klavulanic!
Consulta alt pediatru pentru ca daca o mai lungesti asa s-ar putea sa ajungeti la injectii!
Cat despre Peritol....da-l incolo! Este folosit pentru a linisti copilul! Este un fel de somnifer (sa zicem) pentru copii!


Autor: danielac
sI eu cred ca e prea mic pentru Peritol. Eu i-am dat Dianei pentru bronsita ca avea o tuse alergica si nu mai dormea noaptea din cauza asta. Dar nu cred ca el trebuie s i-a daca scrie pe prospect ca este peste 6 luni.


Autor: danielac
Subiect: Peritol ati folosit?
Diana are o viroza de ceva timp si medicul a spus de cate ori ne-am dus la consult ca nu are nimic in afara nasului infundat. Dar ea tot tusea in somn (secretii) si stranuta. Ieri am fost din nou la medic si acum zice ca sa agravat are laringotraheita acuta. I-a dat Amoxicilina, Nurofen si Peritol. Voi ati folosit Peritol ca eu tot nu vad (am citit si prospectul) ce legatura are cu tusea ei?


Autor: Bobita
Si mie mi-a dat Peritol pentru Maria, prima data cica pentru pofta de mincare, iar a 2-a oara pentru urticare, dupa un tratament cu Claritine.
Eu i-am dat Mariutei dar cite putin. N-am vazut niciun efect


Autor: Raluca
Noua ni s-a dat peritol ptr. cresterea poftei de mancare insa vcitind prospencul am refuzat sa il dam .Se da si in stari de agitatie, copilul devenind somnoros....poate o fi crezut ca Diana e mai agitata...dar eu zic sa nu il dai, dupa cate m citit eu si m-am documentat la farmacisti eun "drog" usor ..ptr. bebeli.
Ar fi bine sa o duci la un ORL-ist , noi am patit-o cu o laringita netratatat cum trebuie de medicul de familie si s-a complicat pana am ajuns la otita de atunci am hotarat sa o duc la ORL-ist ori de cate ori ne face probleme gatul. Sanatae Dianei si


Autor: diana904
Da, are legatura, n-as putea sa-ti explic exact eu nefiind medic, dar am intrebat si eu odata si mi s-a explicat ceva legat de nu stiu ce substrat alergic care favorizeaza tusea...ouff nu mai stiu exact. Ideea e ca si fetitei mele anul trecut cind a avut largingita i-a dat Peritol si n-a fost nici o problema.


Autor: danielac
Eu i-am dat Dianei aseara peritol si vreau sa va zic ca a dormit tun, ea care se trezea noaptea sa manance, a dormit neintoarsa... Nu are altceva, nici rosu in gat nici otota deci nu cred ca are rost sa o duc la ORL.


Autor: Raluca
Normal ca a dormit Dana ca doar e unul din efectele medicamentului insa nu cred ca e un lucru bun ...sa o "dopezi".
Eu iti sugeram controlul ORL caci asa a avut si Ilinca o laringita -vreo doua saptamani si apoi....OTITA.ORL-istul ne-a zis ca nu a fost tratata cum trebuie laringita.


Autor: danielac
Multumesc pentru sfaturi, eu stiu ca asta e efectul Peritolului si nu am sa ii dau decat maxim 3 zile. Oricum a dormit si ea noaptea ca era cam agitata, si de la dinti...
Cu privire la ORL ai dreptate si aici, am auzirt de cazuri netratate la timp si de diverse complicatii. Eu insa o am pe cumnata mea care este un medic foarte bun si care o vede pe Diana zilnic si de aia stau mai linistita, ca sare ea imediat cand vede ceva in neregula...
Multumesc inca odata!


Autor: miruna
Peritolul este pentru alergii , pentru pofta de mancare si este si sedativ.


Autor: maska
Buna!
Eu i-am dat fetitei mele cind era mica, tot contra tusei seci si uscate, care ar putea fi de "origine" alergica. Este un copil foarte agitat si nazdravan, iar Peritol-ul nu am observat nicidata sa aiba vreun efect asupra ei. In nici un caz nu o "droga". Doctorita cind mi l-a prescris mi-a zis sa-i dau inainte de culcare, pentru ca s-ar putea sa-i dea o stare de somnolenta, insa eu nu am observat nici la ea, nici la baiat.
Baiatului, care este nascut "alergic", mi-a prescris sa ii dau pentru tuse sau pentru urticarie si i-am dat de foarte multe ori.
Eu insa am observat ca la tuse au efecut cu mult mai bun Ketof-ul sau Romergan-ul.
In ceea ce priveste somnolenta, eu nu am avut astfel de cazuri, cum patesc de exemplu cind la dau Fenobarbital pastilute si dupa care in max 10 min adorm. In schimb, as putea spune ferm ca nu m-as risca sa nu le dau Fenobarbital numai pentru ca actioneaza ca un drog si sa-mi intre doamne-fereste in convulsii. Copiii mei au avut la anumite viroze sau boli ale copilariei episoade de febra extrem de violente, cind seara aveau 38 si in mijlocul noptii faceau intr-o ora 39 sau 40 sau peste 40 de grade. Cum ar fi fost atunci sa nu le protejez sistemul nervos prin fenobarbital pentru ca ii adormea?
Sincer, mie imi era frica. Dar asta este doar parerea mea, nu este nici macar un sfat. Doctorul decide, iar eu cred ca daca fiecare mamica are ceva dubii ar fi mai indicat sa consulte mai multi medici.
Multa sanatate!


Autor: diana904
Maska, te rog spune-mi si mie de ce se da fenobarbital atunci cind e posibil sa faca febra mare?? Eu, asa cum am mai spus nu am nici o legatura cu medicina, asa ca te intreb ca sa am si eu o idee, avind 2 copii mici acasa nu-i rau sa stiu. Pina acum n-am avut episoade cu febra atit de mare, dar Doamne fereste....Multumesc


Autor: Ana71
Baietelului meu, cand a facut laringita acuta, pe langa antibiotic (Ospamox) in primele 2 zile i-au fost administrate 2 injectii cu hemisuccinat pentru ca pediatrul a spus ca este mai sigur asa decat sa-i dea tablete de Prednisor. Laringita cred ca facut-o pentru ca a alergat cu gurita deschisa si afara era destul de frig (era pe la sfarsitul lunii februarie) si, in acelasi timp cu tusea ii curgea si nasul si era ragusit.
Apoi urmatoarele 2 zile i-a recomandat Romergan pentru copii (nu retin exact doza) si Clorocalcin si apoi inca o saptamana Claritine sau Peritol (1 lingurita/zi) si gluconat de calciu.
Mi-a explicat ca, deoarece laringitele pot aparea pe fond alergic, in cazuri acute trebuie administrat un antihistaminic, la inceput Romergan (mai puternic) si apoi Claritine sau Peritol (mai slabe)si calciu.
Eu am optat, pur si simplu la intamplare, pentru Claritine.
Romerganul i-a produs somn dar Claritine-ul nu.
Cred ca nu este cazul sa te ingrijoreze administrarea acestui medicament pentru ca am auzit foarte multe cazuri in care pediatrii il recomanda (si este justificat in cazuri de laringita).
Multa sanatate Dianei.


Autor: Ana71
Din cate mi-a spus pediatrul baietelului meu, in anumite cazuri, cand febra copilului creste foarte rapid pentru a nu fi afectat creierul copilului, pe langa antitermicele aferente (algocalmin sau panadol sau nurofen,etc in doze adaptate varstei) este indicat sa se administereze si medicamente impotriva convulsiilor febrile (fenobarbital sau desitine - un fel de diazepam administrat rectal). Din cate stiu eu fenobarbitalul se administreaza copiilor foarte mici, sugari, preventiv in cazul febrei mari, sau ca tratament de durata pentru copii care au facut deja convulsii febrile pentru evitarea altor episoade de acelasi gen.
Desitine-ul se da copiilor un pic mai mari, peste un an.
Eu i-am dat baietelului meu, care acum are 2 ani si 9 luni,(de fapt i-am pus in fundulet), acest supozitor cu Desitine (de fapt cate 1 /zi timp de 2 zile) in cazul unei viroze (sau nici macar nu stiu ce a fost) cand pe langa faptul ca ii crestea febra brusc (pana la 39.6 luata in fundulet)si nu prea ii scadea nici cu Panadol si nici cu algocalmin, alte simptome nu avea. La inceput am crezut ca este din cauza gatului foarte rosu, dar peste vreo 2 zile a facut si diaree acuta. Cred ca febra s-a datorat si gatului si diareei.
Oricum, desi am ezita mult pana sa-i pun acest desitine, vazand cat de repede ii crestea febra si fiindu-mi teama de convulsii, binenteles la recomandarea pediatrului , pana la urma i-am dat.
Si in afara de somn pana dimineata alte efecte secundare nu a avut.
Fenobarbital i-am dat cand avea o luna si medicului de familie i se parea ca inca nu i-a trecut icterul, oricum i-am dat cateva zile si nu mi s-a parut ca ar fi dormit mai mult sau mai putin decat de obicei.
La febra peste 39, in perioada de sugar, pediatrul imi recomanda, pe langa antitermice si fenobarbital. Din fericire nu prea a fost cazul de febra atat de mare.
Pediatrul copiilor tai ce spune despre aceste medicamente?
Multa sanatate si sa speram ca nu va fi cazul de asa ceva.


Autor: maska
Sunt de acord cu ce a scris Ana71, cu mentiunea ca pediatrul copiilor mei nu mi-a prescris niciodata Desitine. Din cite mi-a spus mie, Fenobarbitalul contribuie la scaderea febrei. Chiar si cind am fost cu fetita, la 4 ani, tot fenobarbital mi-a dat.
Multa sanatate!


Autor: danielac
Eu stiu ca fenobarbitalul se da la febra mare pentru ca aceasta sa nu afecteze creierasul copilasilor. Mai ales daca face si convulsii... Doamne fereste...
Eu i-am dat Dianei Peritolul si a dormit tun noaptea ea care se trezea de mai multe ori...
In privinta Diazepam Desitin am folosit deja, nu trebuie sa aiba bebe peste un an, ci se da in functie de greutatea lui. Este foarte bun, la febra foarte mare, peste 38.5 si scade febra in cateva minute.
Este un supozitor lichid.
Destul de scump insa.
Dar e bine sa-l avem in casa la nevoie.
Cand Diana a avut enterocolita si a avut febra mare, i-am facut Fenobarbital injectabil.


Autor: gabi25
De la ce varsta v-a fost recomandat Peritolul.......dar Claritin?
Am si eu pe bb Rares alergic, are doar 9 luni si nu stiu ce as putea sa ii dau.


Autor: gabid
Simonei doctorita i-a dar peritol pt pofta de mancare de la un an si 2 luni.Acum,dupa 2 sticlute papa bine.Chiar dupa cateva zile de peritol s-au vazut efectele.Iar claritin i-am dat de la 7 luni cand a facut rubeola,pt ca sa nu o manace prea tare cred.Acum de curand a facut o iritaie cu pete rosii pe corp de la mancare,un fel de alergie si i-a dat iar.


Autor: dana d
Peritolul este un antialergic si un calmant pentru copii. Daca copilul tuseste noaptea il ajuta sa adoarma, pe de alta parte, tusea si nasul infundat pot fi urmari ale unei alergii, acum primavara e mai mult praf...Ai grija sa nu abuzezi, s-ar putea sa dea dependenta.


Autor: angi_gemeni
Mie mi-a recomandat dr. pediatru PERITOL pentru Andrei , tot pentru stimularea apetitului. Citind prospectul am renuntat.
I-am dat Andreei ROMERGAN, dupa vaccinul de la 2 luni, pentru ca a fost mai agitata.
Pentru alergie, le-am dat la amandoi CLARITINE(au facut acum 2-3 saptamani alergie de la furazolidon)


Autor: carmenp
Si noi am luat peritol si in perioada aia a mincat si a dormit foarte bine. Cred ca pentru o urticarie i-a prescris medicul, din cite-mi amintesc.


Autor: mumulina
trebuie sa afli la ce e alergic. face des rinita alergica sau dermatita alergica? mai bine mergi la alergolog pentru niste teste in urma carora veti afla la ce anume face bb alergia, dupa care iti va prescrie tratamentul adecvat.


Autor: bebi
Subiect: PERITOL
Voi ati dat copiilor vostri Peritol?
Este adevarat ca ar crea dependenta?
Catalina are 6 luni si 3 sapt si nu prea doarme noaptea. I-am dat doua zile: a dormit bine si a reinceput sa manance la fel de bine ca inainte.
Stiu mai multi pediatri, dar fiecare are alta parere..... Din practica, voi ce stiti?


Autor: cl
Bebi, eu am folosit Peritol. Nu da dependenta decat daca ii dai copilului mai mult de 7 zile, iar daca ii dai doar seara, la culcare, o lingurita poti ajunge si la 14 zile. Cred ca depinde si de copil. Alex al meu este mai agitat si cand vad ca nu mai doarme bine noaptea ii dau cateva zile peritol inainte de culcare. Apoi pauza pana cand este din nou nevoie. Oricum, decat romergan sau altceva, cred ca peritolul este mai slab.
Claudia


Autor: oanaD
Si Ruty a luat Peritol.
I-am dat 7 zile cate o lingurita seara inainte de culcare.
Acum nu mai are probleme cu somnul si are si pofta de mancare
Oaana


Autor: dede
o singura data ... si a doua zi arata ca un drogat ;-).
indiferent de ce zic medicii, mai citeste odata prospectul. nu cred ca doreshti sa-tzi expui bb-ul asa numitelor "efecte secundare" numai pentru ca el sa doarma noaptea. alta pareri gaseshti la


Autor: cl
Dede, depinde de copil! La noi, in primele zile, n-a avut nici un efect. Ca un drogat n-a aratat niciodata, din contra! A doua zi era tot asa plin de energie si in continua miscare.
Claudia


Autor: dede
de acord! tocmai d'aia am zis efectele asupra copilului meu - cred ca in asta consta si intrebarea ;-)


Autor: angi_gemeni
Si eu i-am pus dr. pediatru aceeasi intrebare: daca dau dependenta PERITOL-ul sau ROMERGAN-ul. NU, nu dau dependenta, pentru ca nu le folosim mereu!!! Mie mi-a recomandat PERITOL, pentru Andrei, pentru stimularea apetitului. Dar, citind prospectul, am renuntat. In foarte scurt timp, si-a revenit, iar acum este foarte bine! Andreei i-am mai dat, ca sa o potolesc(si asta doar dupa vaccinuri, cand era mai agitata), ROMERGAN. Si la ROMERGAN, am citit prospectul si m-a apucat disperarea, dar dr. mi-a zis sa stau linistita ca nu se va intampla nimic. Si asa a fost, pentru ca ultima data i-am dat ROMERGAN, la vaccinul de la 6 luni. Acum au amandoi 1 an si 2 luni(pe 8 aprilie) si sunt foarte bine!!!


Autor: carmen
Subiect: Peritol, Lactuloza
As vrea sa va intreb care este parerea voastra vis a vis de aceste medicamente. Medicul pediatru mi le-a pescris pentru Ana (6 luni si 2 saptamani) din urmatoarle motive:
1. Peritol
A facut alergie la ceva mancare (banuiesc ca de la cerealele Nestle grau cu miere de albine) si i-au iesit bubite pe manuta, pe piciorus, pe gat, pe spate.
Aaaaa,
era sa uit
mi-a mai spus sa ii dau si calciu gluconic pentru ca are putin lipsa de Ca (fontanela cam mare, piele foarte uscata pe corp si carnita cam "moale"). Ati folosit?


Autor: roxanal
Buna, eu i-am dat Mariei(acum 2,4 ani) peritol per la varsta se 1 an si ceva ptr. alergie si ca sedativ, a fost bun dar nu exagera


Autor: dddd
despre peritol stiu ca este bun pentru alergii si e bine sa-i dai ca sa scape de alergie dar evita sa-i mai dai miere de albine pana nu implineste 1 an. se zice ca mierea sub un an nu e recomandata pentru ca poate produce botulism.


Autor: gabid
Peritoul este bun pt alergie.Mie dr mi-a dat claritin pt alergie.Eu stiu ca ele nu se dau la bb sub un an .Mie la 7 luni dr mi-a dat claritin cand Simona a facut rubeola.Cat peritol ii dai?


Autor: carmen
Peritol ii dau 1 + 1 + 1 ml (dim, pranz si seara). Pana acum i-am dat doar dim si seara.


Autor: mirela.mustaciosu
Peritolul e un antialergic de generatie mai veche care actioneaza pe sistem nervos (sedeaza) dar se pare ca administrat pe perioade scurte nu dauneaza. Un antialergic de generatie mai noua este Claritine-ul, dar nu stiu de la ce varsta se poate administra. Tot din generatie cu Peritol-ul dar cu posibilitatea sa-l folosesti pentru perioada mai mare fara intrerupere este Ketof-ul (cred ca asa se scrie). Nu stiu de celalalt medicament mare lucru (cel laxativ).
Calciu gluconic i-am dat si eu baietelului meu la greu, tot de la fontanela a ajuns medicul la concluzia ca are o deficienta de calciu, dar e bun si in alergii. Nu cred ca are cum sa dauneze. mi s-a spus sa-i dau mai multe lichide in perioadele cand ii dau calciu. Multa sanatate!


Autor: Mitra
Peritol este medicamentul de baza administrat de pediatri in Romania, este refugiul lor pentru alergii, cum este antibioticul pentru orice raceala sau "rosu in gat" cum il numesc.
Intr-adevar are o reactie alergica posibil de la miere de albine insa e bine ca o are asta inseamna ca organismul a reactionat si a inceput lupta. Felicitari ai un copil foarte sanatos.
Si mie mi-a prescris odata peritol si nu mi-a placut cand am citit prospectul, ca sa nu mai spun ca a gresit si doza.
Multe medicamente am cumparat si dat dupa citirea prospectului.
Nu uitati sa cititi prospectul, sunt multi doctori care dau medicamente insa mai incurca borcanele, e si normal atat de multe au aparut ca nu le mai stii numarul.
Nu orice bubita trebuie sa fie atacata cu medicamente. Oferiti-i organismului timpul necesar indepartarii unei indispozitii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: mama_lui_alex
Subiect: Peritol??!!
Dragele mele,
V-am povestit cum bb nu a mai vrut sa manance absolut nimic dupa vaccinul antipolio (pe cale bucala)de 6 luni pe care l-a facut acum o saptamana.
Ieri am fost la medic caci ma lasau nervii - ajunsese copilul sa urle numai cand vedea ca vin la el cu lingurita si castronasul cu mancare - ajunsesesm sa-i dau combinatie de supa (legume pasate+ piept piu/ficatel/ou) in biberonul cu lapte. Si asa abia-abia lua cate putin...Nu manca mai nimic toata ziua - vroia doar lapte (cat mai) curat.
Ei bine medicul i-a gasit o usoara faringita, dar, mi-a explicat ca intr-adevar a mai avut cazuri cu astfel de copii - care au reactionat dupa vacc. antipolio cu lipsa acuta a poftei de mancare. De asemenea mi-a spus sa nu mai fortez copilul sa manance caci putem da intr-o "anorexie psihogena" care se trateaza f.f. greu la sugari.
Prin urmare tratam usor faringita, dar ceea ce m-a facut sa postez acest mesaj, este faptul ca ne-a dat PERITOl pt. pofta de mancare. Aseara i-am dat siropelul (1/2 lingurita) cu o mare mare strangere de inima - eu nu sunt absolut deloc de acord cu asemenea medicatie - cea care are ca efect si sedarea bb-ului.
Am dat o cautare si am vazut multe discutii pe tema Peritolului - por&contra....
Voi ce altfel de siropele/pastilute ati primit pt. pofta de mancare a bb-ilor (caci tot nu vreau sa-i dau peritol)??- BB are 6 luni juma .


Autor: gabid
Si mie mi-a dat dr pt pofta de mancare a lui bb peritol si chiar i-a venit pofta de mancare.Eu ii dau doar 2 ml acum dar la inceput mi-a dat si mie 5 ml.Nu-ti face probleme pt ca peste cateva zile bb o sa pape bine!


Autor: ciufulici
Draga mama a lui alex. Nu te agita asa de tare cu peritolul. Pentru cata vreme ti-a prescris acest peritol? Are mare importanta ca daca trebuie sa ii dai de acum inaite vreo cateva luni e firesc sa te gandesti, dar daca copilul este prea agitat din o anume cauza si nenea dr. recomanda un astfel de siropel pentru cateva zile nu e o problema mare. Copilul trebuie ajutat putin in perioada de bola si cu anumite doftorii. El se va odihni mai bine si isi va intra in ritmul lui obisnuit dupa ce boala va fi doar un vis urat care a trecut. Din cate imi mai amintesc eu, acest sirop parca nu era recomandat copiilor pana la 2 ani. Ar trebui sa fie inscris pe prospect. (Cred ca e vorba de preparatul produs in Ungaria?) Dar cum medicina evolueaza nu se stie daca si cei din farmacologie nu au mai descoperit ceva noutati intre timp.
Asta vad ca te framanta pe tine cuvantul ala "sedativ". El are intrebuintari intre anumite limite. Acest siropel ajuta de altfel pe bebelusi sa isi recapete pofta de mancare. Sa inteleg ca bebe al tau manca bine pana la vaccin si la "usoara faringita"?! Ce pot eu sa iti zic, am suferit de o faringita care nu mi-a dat voie sa mananc cam 5 zile si nu am putut decat sa consum mancare lichida, iata ca si bebe alt tau voia numai "lapte curat", e foarte dureroasa si al naibi de lenta in vindecare cu tot cu tratament. Imi amintesc ca o facusem in sesiune si ....e mult de povestit oricum.
Nu il forta cu mancare, dai sa bea multe lichide si daca vrei sa ai ceva mai natural pt. pofta de mancare, atunci in ceiutul de dimieata sau la branzica de vaci cu bananuta sau pe unde crezi ca intra, dar zilnic pune cate 2-3 picaturi de lamaie. Am mai povestit si la subiectul cu "probleme cu mancarea" parca asa se numea, ora de masa pentru copii trebuie sa fie o adevarat placere pentru el, iar noi mamicile trebuie sa le demonstram ca putem sa le facem la ora de masa o bucurie. Deci ia-o usurel si nu te agita, trece si faringita.


Autor: danis
si noua ne-a fost recomandat, chiar l-am cumparat, dar nu am vrut sa-i dau; eu sunt cam anti medicamente si cata vreme nu sunt convinsa de absoluta lor necesitate si de lipsa efectelor negative, prefer sa nu le folosesc; am auzit si eu tot felul de pareri, dar asta e ceea ce cred
multa sanatate si pofta de mancare (cu sau fara peritol)!


Autor: raducu
Eu nu i-am dat Peritol. Pentru lipsa poftei de mancare ne-a dat PICOVIT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_gia spune:

Nici eu nu stiu ce sa fac cu Peritolul.Alex are acum 6 luni si jumatate.Pediatra lui a spus sa-i dau pentru pofta de mincare si pentru ca era f agitat (avea atunci 5 luni jumatate).La inceput n-am vrut, mai ales ca farmacista careia i-am cerut si stia ce virsta are Alex... s-a mirat f.tare ca i-a fost prescris.
M-am hotarit (cu greu) sa-i dau, dupa ce si doctorita la care mergem la control īn Timisoara i-a prescris pt pofta de mincare. Oricum ii dau doza mult mai mica decit mi-a spus, cam jumatate de lingurita seara.
Intr-adevar a inceput sa manince bine si sa doarma noaptea f.linistit.Dupa 10 zile, am hotarit sa intrerup... de la mine putere.Am facut oare bine? Dar imi este tare frica sa nu devina dependent daca ii tot dau.
salutari
MarGia

Mergi la inceput