Locuri din Romania unde sa va incarcati bateriile

Locuri din Romania unde sa va incarcati bateriile | Autor: elyda

Link direct la acest mesaj

Am facut in anii din urma calatorii prin toata tara. Am gasit din intamplare ( am trecut pur si simplu pe acolo pentru ca am gresit drumul) MANASTIREA BARSANA. Daca ati fost , stiti despre ce vorbesc, daca nu ati fost si vreti sa vedeti ce pot face o mana de maicute si natura, atunci TREBUIE SA VA DUCETI ACOLO. Din momentul cand urci spre manastire, ai impresia ca urci catre rai , caci manastirea este mai sus decat drumul . am fost acolo de doua ori si m-as mai duce de 200 de mii de ori. Am fost prima data vara...e ceva de vis, sunt zeci de soiuri de trandafiri, miroase dumnezeieste, curatenie luna, caprioareintr-un tarc, o biserica de lemn fff frumoasa, un muzeu unde ai impresia ca te intorci in timp cu cateva sute de ani.Am fost a II-a oara primavara trecuta...lalele de culori , marimi si forme pe care nu le-am mai vazut in viata mea, mirosul acela amarui de pomi infloriti si de iarba frageda, mirosul de lemn proaspat taiat amestecat cu mirosul de primavara...DACA EXISTA O BUCATICA DE RAI AICI PE PAMANT, ATUNCI RAIUL ESTE LA BARSANA.Am mai vazut locuri frumoase, dar unele m-au coplesit cu frumusetea lor,frumosul de la Baarsana te face sa-ti indrepti coloana vertebrala si sa respiri frumusete locurilor, sa-ti bucuri ochii si sufletul, la Barsana este acel frumos care-ti incarca sufletul , apoi ti-l imbraca intr-un strat de frumos care iti ajunge un an intreg. Cand ma copleseste uratul din jurul meu, ma gandesc la frumosul de acolo si imi revin.

Dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Am sa revin cu alte locuri din tara care m-au impresionat placut.


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emeralde spune:


interesant subiect! foarte frumoasa prima descriere - in care zona a Ro. e Barsana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Dana,f. frumos ai descris acel coltisor de rai,ar fi bine sa ne spui si unde se afla manastirea Barsana,in ce judet...?
Locuri deosebite unde sa merg cu placere caut si eu,chiar mi-am facut un folder unde am salvat cateva descrieri cu zonele frumoase din tara noastra...am deschis chiar si un subiect anul trecut unde sunt cateva postari interesante,ar fi bine sa fie grupate intr-un singur loc pt. a fi mai usor de gasit...ce ziceti, vreti sa continuam aici? http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144228

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui camelia72

Dana,f. frumos ai descris acel coltisor de rai,ar fi bine sa ne spui si unde se afla manastirea Barsana,in ce judet...?
Locuri deosebite unde sa merg cu placere caut si eu,chiar mi-am facut un folder unde am salvat cateva descrieri cu zonele frumoase din tara noastra...am deschis chiar si un subiect anul trecut unde sunt cateva postari interesante,ar fi bine sa fie grupate intr-un singur loc pt. a fi mai usor de gasit...ce ziceti, vreti sa continuam aici? http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144228

Camelia,mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)



Imi cer scuze, nu am vazut ca a fost cineva interesat de subiect. Barsana este in Maramures pe valea Izei Eu am gasit-o absolut intamplator cand ma duceam spre Sapanta. Daca o sa cautati pe harta o sa gasiti, amanunte il intreb pe sotul meu si vi le spun ca el este cu "hartile". Oricum este la drum principal si se vede pentru ca are in fata o parcare, iar in zona este foarte cunoscuta. Sunt absolut convinsa ca nu o sa va para rau ca ati fost. Daca va duceti in jur de 1 mai sunt lalelele inflorite ,o sa vedeti ce frumusete este acolo, ce liniste, este mai sus decat drumul si ai impresia ca nu ai legatura cu restul lumii ai impresia ca esti in rai..Iar vara este o gradina plina de trandafiri de sute de soiuri, se vede ca cineva de acolo este pasionat de flori. Au caprioare(in tarc) si mai au cateva animalute,spre bucuria copiilor(si a parintilor). Sunt flori oriunde privesti , cladirile care sunt acolo sunt acoperite de muscate curgatoare si alte flori de muuuulte culori . Eu am ramas cu niste impresii minunate si daca as putea m-as muta acolo.Este cel mai frumos loc pe care l-am vazut.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Dca vreti , va mai spun cateva locuri care mi-au placut si unde m-as duce oricand sa le revad.O sa ma gandesc si revin.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Inainte sa deschid sa vad ce ai scris, doar citind titlul m-am gindit ce loc din Romania "imi incarca bateriile" si m-am gindit imediat la Maramures, exact comuna Birsana (pentru ca acolo ne-am facut niste prieteni, prima data fiindu-le oaspeti/turisti si apoi mergind la ei ca in familie). Poate nu e locul cel mai frumos/spectaculos din Romania, dar e atit de liniste si de bine incit si miine m-as urca in masina si m-as duce spre ei. Din pacate, drumul e lung si absolut mizerabil, iar dupa iarna asta lunga probabil ca e si mai rau. Asta pe noi ne priveaza de a merge acolo de cite ori visam la citeva zile de pace...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Inainte sa deschid sa vad ce ai scris, doar citind titlul m-am gindit ce loc din Romania "imi incarca bateriile" si m-am gindit imediat la Maramures, exact comuna Birsana (pentru ca acolo ne-am facut niste prieteni, prima data fiindu-le oaspeti/turisti si apoi mergind la ei ca in familie). Poate nu e locul cel mai frumos/spectaculos din Romania, dar e atit de liniste si de bine incit si miine m-as urca in masina si m-as duce spre ei. Din pacate, drumul e lung si absolut mizerabil, iar dupa iarna asta lunga probabil ca e si mai rau. Asta pe noi ne priveaza de a merge acolo de cite ori visam la citeva zile de pace...

Ca sa te duci la Barsana trebuie sa iti faci un circuit, sa mai vizitezi si alte locuri. Eu de exemplu am plecat catre Corund, apoi catre nordul Moldovei, am stat 2-3 zile in zona, am mers catre Maramures am vizitat cateva obiective acolo(Sapanta) si am venit catre Sibiu,Praid . Nu te duci numai pentru un obiectiv ca nu se merita.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Si am mai fost la mina Cacica.Afost frumos, zona este frumoasa.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

niste colegi de-ai mei merg in Covasna la Clermont, se simt foarte bine acolo, in inima padurii

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
cum s-a nascut, site-ul
www.lilubiju.blogspot.com/" target="_blank">Lilu Biju

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

La Poiana Marului. Eu un sat aruncat pe dealurile de la poalele Pietrei Craiului. Locul de de vis, aerul foarte curat, peisajul fantastic. Ca sa nu mai zic ca acolo nici nu simt ca am copii...mananca si dorm foarte bine si alearga cat e ziulica de lunga.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput