Despre masini..

Despre masini.. | Autor: moonchild

Link direct la acest mesaj

Explicati-mi si mie va rog urmatorul fenomen: acum 12 ani cand am facut eu scoala de soferi (pe o vreme ca asta din Bucuresti de acum) am invatat ca in conditii de gheata/zapada nu se pune frana de picior ci frana de motor ..

De atunci am condus mai multe masini, olcit, nova, skoda si cele invatate au functionat..

Acum am o masina care are tractiune integrala, ABS si ESP, mult mai grea decat am condus pana acum, si am constatat ca derapeaza intr-o veselie atunci cand pun frana de motor si din contra, incetineste foarte frumos cand pun frana de mana ..

Poate cineva sa-mi explice de ce se intampla asa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui moonchild
incetineste foarte frumos cand pun frana de mana ..




De mana??? Pai, cu frana de mana faci cele mai misto derapaje!
Poate voiai sa spui cu frana de picior...aia da, ABS-ul impiedica derapajul.
Dar de ce derapeaza cu frana de motor...asta nu mai stiu, afara de cazul cand pui o frana brusca (sari doua trepte)...dar nici asa nu prea vad cum...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Da da, de picior vroiam sa zic, am gresit eu.

Intr-adevar derapajul la frana de motor se simtea mai bine cand saream 2 trepte...dar zici ca nici asa nu ar trebui sa derapeze...si asa ma gandeam si eu...dar totusi...

O sa mai fac "experimente" cat tine zapada...poate ma prind ce se intampla...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionitza spune:

eu zic ca te complici degeaba, daca tot ai ABS si EPS, bucura-te de ele, ca doar nu ai dat banii de pomana, nu?
eu la prima frina la care mi-a intrat ABS-ul m-am speriat rau de tot....nu stiam ce se-ntampla [:))))]
apoi....daca nu e sticla pe strada, caz in care te duci cu orice ai avea....cu astea doua si cauciucuri de iarna, esti ok.
soferita cu experienta si priceputa, zic eu.
(mi-au murit laudatorii)

Mergi la inceput