chist pe ficat si limfoadenita mezenterica

chist pe ficat si limfoadenita mezenterica | Autor: monalac

Link direct la acest mesaj

asta e diagnosticul pe care dr ecografist stamate i l a pus copilului meu de 5 ani.mi s a spus ca ,chistul poate fi un chist solitar sau un chist hidatic.
insa cel mai tare ma ingrijoreaza faptul ca ganglionii din burtica [limfoadenita mezenterica],constatati ecografic si in septembrie,cand am fost internati la budimex pt o infectie stomacala,nu s au desumflat nici acum.dr mi a spus ca poate a mai racit intre tp,dar n a mai racit.plus ca e f sensibil la stomac,acum de ex are diaree de ceva tp,iar diareea alterneaza cu constipatia.a mai trecut cineva prin asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Mona iti spun pe scurt despre chistul hidatic: e o infectie parazitara, transmisa in general fecal-oral, deci miini murdare, contact cu apa/alimente contaminate, sursa cea mai pr - ciini. e putin probabil la un copil de 5 ani sa apara, pt ca ele cresc f incet si in general chiar daca infectia s-a produs in copilarie se dezvolta si sunt descoperite la adultii tineri. se poate face un test serologic sa vezi daca are anticorpi contra Echinococcus, daca-s prezenti e posibil sa fie.
cel mai probabil e un chist simplu, care e o formatiune benigna, solitara sau multipla, un fel de punga cu lichid, fara nici o semnificatie patologica, si chiar f frecvent intilnita, in general in ficat si rinichi.
cit despre ganglioni, daca acum are diaree deci si vreun virus poate, e normal sa fie usor mariti. poate nu-i rau sa-i faci un examen copro.

Mami de doi mici

"If you believe everything that you read, better not read"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

multumesc,biri!
mai astept si alte pareri,chiar n a mai trecut nimeni prin asta?


Mergi la inceput