Calendarul gradinarului vesel (de) 10 :))

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

M-am dezmortit si eu azi putin prin gradina (se tasase rau pamantul din rocarie ai am completat serios, arata mult mai bine acum, insa trebuie sa ma gandesc la niste plantute cu radacini destul de superficiale dar care sa lege bine pamantul). Am constatat cu bucurie ca mi s-au prins toti butasii de trandafiri pe care i-am pus in noiembrie (!) cu sticle'n cap, iar acum am 12 bucati Trandafir Comtesa portocaliu (am si de dat, evident). Iubesc salciuta de mor la cat e de frumoasa, dar nu cred ca mai pot s-o tund acum, daca i-au plesnit mugurii, asa-i? Am dezvelit trandafirul 'mama', sper ca nu m-am grabit (eventual il imbrac acum cu folie, asa cum zice in ce am dat paste mai jos). Se pare ca s-au prins si coacazii, si Lonicera. Mai am de facut rost de Trompeta, Glicina ...si alte cateva mii de plante
Livina, hold your horses, pe browser-ul meu de vreme zice ca luni ninge, asa ca mai trebuie sa suportam babele si mosii si abia apoi sa zicem ca a venit primavara.

Mi-e ciuda de mor pt ca nu mai gasesc documentul pe care l-am salvat care era foarte stufos in informatiile privitoare la asocierea fericita dintre diferite plante, il voi gasi iar pe net (sper)
Insa am gasit un soi de program (nu am salvat si sursa) si iata ce mai zice de luna MARTIE
- incepe semanatul unor plante in rasadnite pentru obtinerea rasadurilor in camera;
- se continua butasitul unor plante care se inmultesc pe aceasta cale;
- daca timpul permite, incepe semanatul unor specii de flori pe camp; de asemenea, se poate incepe plantatul bulbilor de gladiole si tuberoze pentru obtinerea de flori timpurii;
- se monteaza adaposturi de polietilena la trandafiri, lalele, bujori, in vederea obtinerii unei infloriri timpurii;
- se despart rizomii de canna si se pun in ghivece;
- spre sfarsitul lunii, in sudul tarii, daca timpul permite, se incepe scoaterea afara a unor plante care au iernat in interior (agave, cactusi, lamai, etc.); atentie insa la eventualele pericole de ingheturi tarzii si brume;
- se tund gardurile vii.


mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica


Fetelor acum vorbesc serios:hai sa vanam site-uri ecologice si sa ne inarmam cu sfaturi si idei pt. gradini cu legume crescute in conditii ecologice.



La Bricostore au adus anul acesta seminte de legume din gama Bio. Au un stand aparte cu ele. Au rosii de mai multe feluri (niste specii cherry galbene de exemplu), dovleci deosebiti, plante aromatice si parca si fasole de pastai.

Eu am plantat pentru prima oara in viata crini, dalii, Phlox si Echinaceea. Toate in nunate de roz, mov si alb. Am petrecut cateva ore bune ieri in gradina. A fost o vreme de vis la Campina si pana ne iese autorizatia de constructie ca sa ne apucam de casa este inca liniste.

Ma lupt cu pisicile (o droaie) care-mi umplu gradina de rahati si din cand in cand mai si mananca cate un mugure de ceva. Pe bune, cartitele sunt mici copii pe langa pisici. Astea sar gardurile din toate partile si chiar nu ai ce sa le faci. Mi-a sugerat cineva sa-mi iau eu o pisica care sa devina teritoriala si sa le alunge pe tote celelalte. Dar daca este gazda buna si-si inviat suratele in vizita? Cum face Pufi, cainele de la firma care uneori, daca este poarta deschisa, isi primeste prietenii ? Ma intreb daca oamenii care au pisici pot declara cu mana pe inima "aceasta este pisica mea". Pentru ca pisica nu se tine legata si ea pleaca si vine cand are chef. Daca-i place mai mult la vecinul il frichine pe vecinul. Mai corect ar fi sa spui "Noi, cartierul avem 200 de pisici"!

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Da, eu am seminte dar ai planta in al 2-lea an se zice, eu am pierdut-o de aceea am comandat una in ghiveci.
De pe un site de stiinte am aflat ca se studiaza in UK efectul citoststic al acesteia.
Copiii mei adora prajitura cu rabarbar(reeteta ca aceea cu visine).


Stiu ca se creste destul de greu. Am vazut un articol intr-o revista in care puneau un fel de inel ceramic la baza frunzelor ca sa se faca rosii. Sau se ingroapa... Sunt foarte curioasa ce-ti iese. "Sa ai maini verzi!". Asa se zice printre gradinari in loc de "Bafta".

Legat de experimentele mele cu levantica. Din seminte nu a rasarit nimic. Dar surpriza. Varfurile de tulpini de circa 10cm infipti asta toamna in pamant se pare ca s-au prins in ciuda zapezii care a cazut peste ei.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice



>>>Continuare

Mergi la inceput