Calendarul gradinarului vesel (de) 10 :))

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Hai Simali ca m-ai scos din "meditatie" cu aricii tai!
Vreau si eu unul!
P.S.Nu ma mai bombardati cu cereri de poze ca sunt depasita de tiehnica!
Daca ma lamuriti voi ca un aparat foto primit moca de la Bakker cu ceva care poate sa descarce 1.3 Mega pixeli pe calculator(este atasat si un CD cu un program) poate sa mai faca fotografii si dupa ce se descarca prima transa va trimit cate vreti.Fir'ar el sa fie ca nu ma descurc si nici nu vreau sa ma rog de neamuri,.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Aricii sunt localnici. Nici noi nu am stiut de ei pana asta vara cand am ramas intr-o noapte mai tarziu sa ne uitam la stele si i-am auzit amusinand printre tufisuri. Mi-e frica cand vom construi casa sa nu-i deranjam. Isi fac un soi de cuib in pamant, la radacina copacilor, printre crengi si frunze. Nici eu nu stiu unde au cuibul.


"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Nu stiam despre cartite decit ca sunt distrugatoare...am inteles ca sunt si la noi in zona, o prietena mi-a spus ca i-au facut praf gazonul (si era din ala rulou...o gramada de bani...). Oricum am vzzut ca exista niste dispozitive cu ultrasunete (care se incarca solar) - unul din asta acopera circa 800 mp de gradina. Au si la sieberz, costa cam 150 ron.
Simali - Tare frumosi aricii!!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Simali, poate au cuibul chiar la voi in gradina sau in vecini pe-o propietate mai linistita, poate tot nelocuita cum a fost si a voastra...
Bnica, atehnica sunt si eu. Aici zic ca-i varsta de vina si nenumaratele dati cand am auzit in copilarie "nu pune mana ca se strica si costa bani" ... Pe mine ma descurca feciorul, ca nu stiu cum se face ca el se prinde din prima la tot ce e legat de calculator.
Tu nu stii cum sa cuplezi aparatul la computer ca sa descarci pozele?
Sau te-ai blocat la pasii urmatori?


Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Am primit saptamana trecuta din Ungaria o gramada de bulbi de lalele de toate culorile si speciile. Desteapta de mine le-a pus in camara, la mine e racoroasa si intunecoasa. Nu am vrut sa ii pun inca in pamant ca sigur pana la plantare ieseau si dadeau si flori in conditiile in care in casa e cald.
Am fost la cumparaturi am cumparat niste banane si ciorchinul l-am pus in camara. Vreau sa va spun ca mi-au inghetat bananele in camara cu frigul asta. Bulbii erau si ei acolo, oare mai sunt buni? Mi-ar parea foarte rau de ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

canuta - bulbii erau macar intr-o cutie ceva, ca sa fi fost mai protejati? Erau in punga de plastic? Oricum macar acum i-ai si protejeaza-i! Poti sa iei unul in casa si sa-l pui in pamint si sa vezi daca incolteste...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Erau in pachetelele alea de punga gaurita si toti intr-o alta punga, nu prea erau ei protejati.:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004

Oricum am vzzut ca exista niste dispozitive cu ultrasunete (care se incarca solar) - unul din asta acopera circa 800 mp de gradina. Au si la sieberz, costa cam 150 ron.



Si-a luat asociatul meu si zice ca n-a facut doi bani. El a mai incercat fara rezultat si:
- bagat furtunul pe gaura si inundat in disperare
- pus niste pastile fumigene la gaura

Bunicul meu pandea la musuroiul proaspat sapat si cand misca pamantul "harst" cu sapa si o scoatea afara. Am vazut multe cartite prinse astfel... Dar mi-ar fi mila de ele sa le omor dupa aceea.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Simali, sunt grozavi! Huacin parca-si dorea unul...

Hai ca deja se teme pentru felul in care au trecut aricii iarna. Hmm, deci... cand i-ai vazut ultima oara?



Pene colorate... cate putin din toate!


Spune-i ca ei iarna hiberneaza in vizuina sapata in pamant, sub frunze, intr-o zona salbatica a gradinii unde cresc multi pomi, tufisuri si iarba nu este taiata decat foarte rar. Sunt precis "cazati" la noi in gradina pentru ca terenul nostru este inconjurat numai de curti locuite, la noi fiind ultimul loc nelocuit.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Ramona, da am rezolvat cu vecinii, a disparut orice motiv de cearta si intre timp am imprejmuit complet terenul pe care e casa, am pus lacat pe poarta si gata, s-ar parea ca au inteles ca totusi sintem proprietari acolo si nu doar niste sperie-ciori.

Iar pe fiul meu...oho, abia astept sa-l dedulcesc la gradinarit.

Imi pare rau ca n-am putut sa merg in toamna sa mai fac fotografii ca intre timp a mai aparut si o groapa cu nisip pentru joaca si un cochet cotet de gaini, deci ceva noutati ar mai fi fost de spus.

Aici : http://family.webshots.com/album/576532201RqdNxW ... am mai pus niste poze in album ( le-am descoperit intimplator intr-un fisier, ratacite) dar nu mai stiu daca le mai pusesem sau nu. Poate ca le-ati vazut, astea-s ultimele din anul trecut.
Tatal meu n-a vrut sa pozeze nimic, ii era frica sa nu strice aparatul. Daca eram eu pe acolo pozam si productia recoltata in saci ( inca mai avem ceapa, morcov si varza intr-un beci, bine acoperite cu nisip si paturi dar tot cred ca au inghetat, plus fasole in saculeti, in balconul de la apartament si pozam si terenul sapat si pregatit pentru primavara asta ( mare harnicie pe "gradinarul" nostru..cred ca vrea un premiu ceva:))).




“If you have to say you are, you aren’t” –Margaret Thatcher

Mergi la inceput