Mi-e dor de tatal meu

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Marilena multumesc si tie asemenea, multa, multa putere.
Si eu am in gradina si in sufragerie cite un loc facut in memoria tatei unde aprind foarte des luminari caci, ca si tine, sunt departe si nu pot merge cit as vrea de des la cimitir.

Mcrmiki putere multa iti doresc.

Off, e atit de greu fara tata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Imi e atit de dor de tata......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellymer spune:

Ma alatur si eu voua....
In septembrie l-am pierdut si eu pe tata....si de atunci parca nu mai sunt om, totul, dar absolut totul s-a schimbat radical, nimic nu mai e cum ar trebui sa fie...
Avea 56 de ani, a mers in oras sa-si plateasca factura la tel...dar n-a mai apucat ...a cazut acolo in fata magazinului...si gata,acolo s-a sfarsit totul.Stiu asta de la politie,cu cateva ore inainte vorbisem cu el si era ok...Nu pot uita acel telefon, eu stau in alt oras, am venit cat de repede am putut.L-am gasit la morga spitalului unde l-au dus( el locuia singur), aruncat efectiv pe o masa mizerabila de piatra, D-ne nu pot uita asta, imaginea asta o am pe retina tot timpul, ca un caine aruncat pe marginea santului, de ce...?
Nu pot sterge numele din memoria telefonului, desi am desfiintat abonamentul lui,ma trezesc formand numarul desi stiu ca nu=mi mai raspunde nimeni, as vrea macar o data sa-mi mai scrie Tata pe ecran...o data....
Ne vedeam o data la 6 sapt , dar vorbeam zilnic....doamne, cat de mult imi lipseste ....eu nu am frati si aveam o relatie deosebita...mi-e greu si sa folosesc timpul trecut, el mi-a zis intotdeauna ca va trai cel putin 75 de ani, nu stiu de ce intotdeauna facea referire la cifra asta; nu sunt capabila sa-i citesc numele pe cruce, nu pot....
Si nu i-am spus niciodata ''te iubesc'', nu asa, direct.....cat de rau imi pare....acum e prea tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Tata sau cum iti spuneam Bicule imi e dor de tine enorm.Toate ma dor dar sufletul numai poate de durere nici macar nu stiu ce sa mai fac.Incerc sa raman pe linia de plutire dar imi e asa greu.Acusi se fac 40 de zile ,mama vineri o sa iti faca pomana(alt cuvant care nu imi place) iar eu nu am sa fiu acolo.Bicule cum iti e acolo? te-am rugat sa vii in vis dar nu ai venit.Da-mi un semn .

Bicule imi e dor nebun de tine.

elly multa putere.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:


Ellymer nu pot sa-ti spun decat ca te inteleg, stiu cum este, nu stiu daca va trece vre-odata, nu cred ca te vei mai simti la fel niciodata, cred ca este o parte din noi pe care nu o vom recupera niciodata. Este trist, mai ales cand am avut o legatura mai speciala, dar asta le-a fost soarta, din pacate. In legatura cu imaginea ce ti-a ramas in minte, legat de felul in care l-ai vazut la morga, cu timpul se va sterge si vor ramane amintirile frumoase. Am avut si eu multe luni probleme cu asta, mai ales seara cand ma puneam in pat imi aduceam aminte cum s-a intamplat, pt. ca atunci cand s-a intamplat era seara si eu ma pregateam sa ma culc, mi-am schimbat soneria telefonului, cand suna ma cutremuram. Nici acum nu pot accepta moartea lui, imi lipseste enorm si asa cum ai zis nimic nu este ca inainte si pribabil nici nu va mai fi. Nici eu nu i-am zis niciodata direct ca il iubesc(probabil cand eram mica), dar cred ca stia.
Gusta iti doresc si tie multa putere!
Ce am observat eu, seara ma pun in pat si ma rog, si ma rog si pentru sufletul lui tata si apoi ma rog cu ardoare la Dumnezeu sa-l visez, ca mi-e dor de el si sa stiti ca il visez cateodata.
MI-E ASA DE DOR DE TINE INCAT MA DOARE SUFLETUL, TATAL MEU DRAG!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellymer spune:

Miha, Gusta va multumesc pentru incurajari...
Parca ma simt un pic mai bine ca am putut sa scriu aici despre asta, suntem mai multe in aceeasi situatie si intotdeauna aceia te inteleg cel mai bine care au trecut prin asa ceva...
Mihaela (...asa o cheama si pe fetita mea) sper sa nu mai am imaginea aceea asa cum spui,dar m-a marcat fff rau, nu e normal, mi se pare inuman sa se poarte asa cu un om, un animal nu l-as arunca asa....
In orice caz..anul trecut, 2010 a fost ptr mine unul execrabil....l-am pierdut pe tata, la fix 7 zile dupa a murit si bunicul meu, a fost crunt...am simtit ca nu mai pot suporta durerea, necazul, neputinta....dupa nici 2 luni mi-am pierdut si serviciul...dezastru...Scuzati-ma , va rog, ca mi-am golit aici sacul cu nenorocirio sa-mi revin pentru ca nu-mi pot permite sa cad total,am un copil de crescut, desi...parca simt ca e prea mult rau
ma tot astept sa se mai intample ceva si mai rau
Va pup si sa avem puterea sa acceptam ce nu se mai poate schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Ellymer multa putere si numai bine iti doresc!


Mcrmiki multumesc ca scrii si sa stii ca iti urmez exemplul si ma rog si eu seara sa il visez pe tata de care imi e asa te dor.

Gusta putere, multa tarie si pentru tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Ellymer imi pare rau sa aud ca ai trecut prin atatea greutati, dar eu spun ca trebuie sa gandesti pozitiv, nu ti se mai poate intampla nimic rau, acolo sus este cineva care te iubeste si te vegheaza. Trebuie sa fii puternica pentru familia si fetita ta. Nu ezita sa vorbesti despre problemele tale atunci cand simti nevoia, te va ajuta tare mult.
Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe toti parintii care nu mai sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Bicule 40 de zile de dor , de jale, de suferinta de tot ce vrei tu ca eu una incerc sa invat sa traiesc cu durerea da nu se poate e prea greu si dorul ma macina.Tare as vrea sa stiu ca iti e bine ca mie bine nu imi e.
Tata simt ca ma prabusesc si stiu ca nu ti-ai dori asta ,ti-ai dori sa fiu tare sa trec peste toate sa merg mai departe dar uneori simt ca ma duc jos si ma gandesc la tine si ma intreb cum iti e.Stiu ca nu ti-ar place sa ma vezi asa da am sufletul rupt in mii de bucati.Singurl lucru care ma tine pe linia e plutire e Mara ,restul nu conteaza.

Am sa sun sa iti aud slujba ,iarta-ma ca nu am putut merge acolo.Si o singura data ti-am zis ca te iubesc si poate trebuia de mai multe ori dar tu stii ca eu sunt baiatul tau.

Azi am sa iti pun muzica pe care ti-am cantat-o cand ai trecut in lumea cealalta.Nu am sa pot uita cum radeai asa linistit de masa, tu radeai iar eu as fi urlat din tot interiorul meu.Vreau sa tip ca poate ma auzi .

Tati te iubesc enorm si imi e dor de tine.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Este greu, foarte greu si parca durerea se adanceste tot mai tare.
Sa va povestesc cum a fost la mine: luni de zile eram ca drogata, eu cum locuiam in aceeasi curte cu el, cand veneam acasa ma uitam dupa el in poarta... si nu era, intram in casa si asteptam sa ma intampine ... si nu era ... luni de zile intram la el in camera in speranta ca poate il gasesc acolo ... dar nu era. Luni de zile ma culcam seara si ma rugam sa ma trezesc dimineata si sa-mi dau seama ca a fost un cosmar, dar ... din pacate nu s-a intamplat asa. Il asteptam sa vina sa se joace cu copii ... dar n-a mai venit. Si acum ma gandesc ca as vrea sa stam la povesti, cate as avea sa-i spun ... Mi-e asa de dor de el. In ultimul timp il visez destul de des, probabil ma gandesc profund la el si seara ma rog sa-l visez.
TE IUBESC MULT TATAL MEU SI MI-E TARE DOR DE TINE!

Mergi la inceput