voi mai suportati kk de catel pe strazi?

voi mai suportati kk de catel pe strazi? | Autor: mama_ani

Link direct la acest mesaj

eu una nu!
locuiesc in sectorul 5, strada mea e aproape o cocina.
nu mai vreau sa fac slalom cu copiii printre excrementele de caine.
si m-am hotarat sa fac ceva. am si un plan de bataie.

unde-s doi puterea creste! primul pas e sa facem un grup de discutie, o comunitate care-si propune ca scop sa convinga lumea sa pastreze strazile curate.
dati-mi un semn ca sustineti aceasta campanie si va voi spune ce stiu eu despre caile prin care putem atinge acest scop.

ma gandesc la un slogan al acestei campanii, inca nu m-am hotarat cum sa evit cuvantul urat dar sa-l sugerez totusi.
pe curand!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Degeaba discuti cu noi aici, daca nu faci reclamatie scrisa la primaria de sector. Eventual, avand semnaturile mai multor persoane.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

eu strang dupa catelul meu pe strada si greblez zona verde de cel putin cateva ori pe an desi avem om de serviciu si recunosc ca stramb din nas cand vad flegme si alte excremente umane la fel de tare ca la cele de animale.
sunt, teoretic legi si amenzi pt asa ceva, la noi in Cluj am vazut gardienii publici cum se interesau la stapanii de caini daca au la ei pungi pt ca sa stranga excrementele. Tine de educatia de acasa, din scoli si din media. Romanii merg la gratare la iarba verde si lasa cocina dupa ei, scuipa pe jos si strang in gat flegma sonor dupa care o expulzeaza sonor in fata altor oameni pe strada, mananca samanta si o scuipa pe jos la plimbare a de duminica cand isi plimba copii in parc... mai avem vreo 50 de ani pana o sa avem o tara curata.

Mult succes in campania pe care doresti sa o initiezi, incerca sa pui afise la bloc, incerca sa vorbesti la gradinita sau scoala sa faca o campanie...


devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

putere...pentru cine crede ca nu mai poate!
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

stai un pic

tu te referi la kk-teii cainilor de companie, pe care unii proprietari ii lasa sa-si faca nevoile peste tot sau la cei facuti de cainii si pisicile fara stapan ?

pentru ca, in mod normal, proprietarul care isi lasa catelul sa faca kk si nu strange in urma lui, poate fi amendat, mai ales daca este "surprins in flagrant".

pe cand animalutele fara stapan...fac si ele unde nimeresc...

sa-ti dau un exemplu :locul de joaca al copiilor, aflat in imediata vecinatate a blocului meu, este si locul preferat al cainilor comunitari (de primavara pana toamna) - stau tolaniti sub bancute sau pe cele cateva petice de iarba, isi fac nevoile pe langa gardul viu sau in nisipul de la groapa unde ar trebui sa se joace copii...nu mai spun ca asta-vara erau cel putin doi caini care aveau rana vie pe corp din cauza raiei, nu mai aveau blana si pielea era scarpinata/roasa pana la sange...ei bine, acei caini lipsiti de putere stateau mai mereu sub bancutele ce marginesc locul de joaca al copiilor...au venit hingherii, i-au ridicat pe toti (si pe cei bolnavi si pe cei aparent sanatosi), i-au dus la adapost; peste cateva zile cainii au fost adusi inapoi (deoarece nu mai sunt locuri), aveau un clips prins pe o ureche, nu stiu daca li s-a administrat vreun tratament sau vaccin la adapostul pentru caini comunitari.

evident ca acesti caini (si pisici, dar ele prefera sa stea la distanta si de oameni, si de caini, le vezi mai degraba prin gradini, in subsolurile blocurilor sau pe la containerele de gunoi) sunt purtatori de paraziti externi si interni, pe care ii raspandesc peste tot...asta-vara nu era zi in care sa nu fiu ciupita de purici, dupa ce ma plimbam pe afara cu fetita...si ea a fost ciupita de purici, desigur...in conditiile in care, evident, NU o duceam in parculetul respectiv, doar ieseam la plimbare pe la umbra, pe aleile dintre blocuri, ca sa evitam masinile. nu mai zic de concertele de latraturi din timpul noptii, le auzi si prin termopane, oricat de sus ar fi etajul la care stai...iar despre atacurile asupra oamenilor, s-a scris, spus si prezentat la TV destul...

dar, oricum ar fi, aceste fecale, alaturi de gunoaiele si mizeriile de pe strazi, ne pun sanatatea in pericol.

azi-dimineata, in fata blocului meu se stransese o haita de 7-8 caini, care latra la o alta haita (doar 5 caini) aflata pe trotuarul de vis-a-vis...i-am numarat doar din curiozitate, in timp ce asteptam troleibuzul...noroc ca erau atat de ocupati sa latre unii la altii incat am putut sa ma strecor pe langa ei...dar daca era seara/noapte, nu as fi avut acelasi curaj, cu siguranta as fi facut cale intoarsa sau as fi luat-o pe alt traseu...

ce-i de facut ? clar, mai trebuie "lucrat" la capitolul educatie si simt civic...printre altele...si desigur infiintarea unor noi adaposturi pentru cainii comunitari...


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:


Eu tot in sectorul 5 stau..si trebuie sa recunosc ca este cel mai mizerabil sector din Bucuresti, orice campanie e binevenita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirchea spune:

Si eu strang dupa cainele meu, doar cateodata cand nu ma vede nimeni, sar un pic peste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

asta mi-a adus aminte de un episod care m-a enervat peste culme ... stateam, intr-un bloc in care unii proprietari avea caini, iar acesti caini aveau o placere deosebita de a-si face nevoile la mine la usa...faceam crize zilnic, se scurgea urina pe sub usa de la intrare in apartament si gaseam si in casa ca naiba....pe langa ce era la usa....eram gravida, nu stiam care din ei este cel care isi lasa catelu sa faca asta, dar zilnic spalam scara si dezinfectam cu clor....noroc ca ne-am mutat repede !
Deci eu am vazut si la usa si in casa, nu numai pe strazi!

"Un parinte nu este cineva pe care sa tesprijini, ci cineva care te scapa de tendinta de a te sprijini !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

asta mi-a adus aminte de un episod care m-a enervat peste culme ... stateam, intr-un bloc in care unii proprietari avea caini, iar acesti caini aveau o placere deosebita de a-si face nevoile la mine la usa...faceam crize zilnic, se scurgea urina pe sub usa de la intrare in apartament si gaseam si in casa ca naiba....pe langa ce era la usa....eram gravida, nu stiam care din ei este cel care isi lasa catelu sa faca asta, dar zilnic spalam scara si dezinfectam cu clor....noroc ca ne-am mutat repede !
Deci eu am vazut si la usa si in casa, nu numai pe strazi!

"Un parinte nu este cineva pe care sa tesprijini, ci cineva care te scapa de tendinta de a te sprijini !"

Asta chiar e culmea nesimtirii din partea proprietarilor sa lase cainii sa-si faca nevoile pe usile vecinilor.Cred cc ca stateam o zi intreaga pe vizor sa vad care caine face si sa vezi scandal pe urma..

Cait
Home is where heart is...
http://picasaweb.google.com/caitlin83490/HainuteInscriptionate#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Dar e vreun sector in care strazile si trotuarele sa nu fie pline de rahati ???

In sectorul 6 e la fel de murdar peste tot. Cand ies dimineata cu copilul la gradinita ma intalnesc cu toti vecinii care ies cu cainii la toaleta in parculetul de langa bloc sau pe trotuar, pe unde-l taie pe animalut...daca ar fi sa fac observatie...cred ca nu m-ar mai saluta vreunul...

Cu maidanezii ce sa mai zic ??!!! Am facut nu stiu cate sesizari la Asociatia Cainilor fara Stapan, Primarie si...degeaba...
Si totul ar fi asa simplu daca s-ar da 2-3 amenzi...dar, cine stie, poate peste inca 20 de ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_ani spune:

Va multumesc pt raspunsuri

Cunosc problema cainilor comunitari, si noi ne lovim de ea. Dar pe aleea din fata blocului nostru e plin de excremente de la cainii cu stapan. Avem un singur caine pripasit care din cate am vazut se duce in spatiul verde din fata blocului, nu face in mijlocul trotuarului.
Pana sa rezolvam problema grea a cainilor fara stapan, hai sa convingem omul sa faca ce ii sta in putere, sa stranga dupa propriul catel.

Ma asteptam ca citind mesajul meu sa va aduceti aminte de toate ofurile (legate de gunoaie) care ne apasa inimile. Nu putem rezolva totul dintr-o data. Dar putem incepe. Altfel nici peste cei 50 de ani mentionati nu se va schimba nimic.

Strategia pe care o propun este gandita pt Bucuresti, si probabil va trebui sa o aplicam separat pe sectoare.(Eu voi actiona pt sect. 5) dar reteta poate fi aplicata oriunde in Romania.

Exista hotararea 243 din 20/10/2005 a Consiliului Municipiului Bucuresti:
http://www.aspa.ro/asa/hcgmb_243.php
Ea s-a aplicat in sect. 1. Am auzit ca acolo au fost montati si stalpisori cu pungute de strans dupa caine.
In sect 5 nu stie nimeni de ea.
Vom face o petitie online si vom strange cel putin 1000 de semnaturi. Apoi vom adresa o scrisoare catre primaria de sector prin care vom solicita aplicarea acestei hotarari. Nu misca nimic primaria, atunci iesim in presa si... presam :-).
Ideea e ca primaria ar trebui sa informeze mai intai populatia si apoi sa aplice sanctiuni.
Dar putem si noi sa informam. Ar trebui sa facem un blog al campaniei, sa compunem un afis (si cu adresa blogului) si sa-l lipim pe scarile de bloc.

Nu cred ca pot face singura toate astea. Mi-ar lua foarte mult timp.
Si am nevoie sa ma sfatuiesc cu cineva.

De ex. ce slogan pt campanie ar fi mai potrivit? E vorba de o formula care va aparea peste tot: blog, afise, petitie, articole presa.
Am cateva variante dar nu-s hotarata:
"Fara kk de catel pe strazi!" - as prefera ceva mai putin vulgar
"Las curat in urma mea!" - acesta nu are cuvintul cheie, se poate referi la mai multe
"Puneti-l la flori!"/"Ingrasamnat la flori nu mizerie pe strazi!"
"SOS nu mai am pe unde sa calc!"
"Iubesc cainii dar nu vreau sa vad excrementele lor"
"strada curata nu cocina/hazna de caini"
"kk-ania sau strada mea?"

Idei, pareri?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

mama_ani - si 6 e o cocina. Si-mi spunea cineva inainte de alegeri "il votez tot pe poteras (cu p mic) pt. ca a facut garduri la gradini. Aloooo, gardurile le-a pus ADP-ul

CorinaDani - cateii fara stapan isi fac nevoile in gradini, nu in drum. Mizeria este de la cei cu stapani. Vb. in cunostinta de cauza despre acest "fenomen" pt. ca si eu am catel si stiu...

Anul trecut am vazut pe Soseaua Kiseleff, la un interval de 50m, dispozitive speciale cu pungi pt. fecale. Mi-am zis:"incepem sa ne civilizam"... Desi consider ca din bun simt, tb. sa pleci cu punga dupa tine daca ai chef sa-ti plimbi patrupedul la sosea. E paradoxal cum tanjim dupa curatenia altor tari, dar nu suntem dispusi sa facem nimic sa fie si la noi asa.
Si nu e vb. doar despre kk. Putem sa vb si despre scuipat, pipi de om, ambalaje, mucuri de tigara, etc, s.a.m.d. ...

Deus - si eu greblam in jurul blocului, pana acum cativa ani, cand din lipsa de timp, datorita faptului ca ne-am cumparat o casa la tara, nu am mai putut sa fac lucrul asta. Credet-ma ca de cand am greblat eu ultima oara, impreuna cu tata si cu o alta vecina, nimeni nu a mai facut curat. Mi-am propus ca in primavara asta sa-mi fac putin timp sa curat putin ca nu-mi place deloc cum arata.
Io cred ca nu o sa avem o tara curata niciodata. Nu vedeti ca e din ce in ce mai murdar ?

Allinta - cred ca nici asta nu va rezolva pb.

Eu am o parere din ce in ce mai proasta despre cetatenii care traiesc in Ro si stau sa ma intreb daca personajele glorioase despre care am invatat la istorie, au existat cu adevarat. Oare e posibil ca bietii oameni sa aibe asa urmasi?

In concluzie:nu e vb.doar despre kk ci despre aproape tot ce ne inconjoara. Nu suntem poluati doar cu excremente, hartii si flegme. Si poluarea cuvintelor, daca ma pot exprima asa, este maaare. Un anume cuvant care incepe cu "p" si se termina cu "a", la cat de des este folosit, va ajunge sa-l inlocuiasca pe "buna ziua"

Jesika

Mergi la inceput