Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Prima tunsoare ...

Citeste acest subiect pe forumul nou apasand aici
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 3

desprecopii

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator TeodoraDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator Maria Rubi

Netherlands
8061 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui desprecopii Adauga semn de carte la mesaj Trimite desprecopii un Mesaj Privat  Reply with Quote

Prima tunsoare ...

Imi aduc aminte ca la prima tunsoare a copilului meu l-am dus la o frizerie de bebelusi - cu scaun in forma de tractoras, etc... insa a plans de nu stiam cum sa plecam de acolo mai repede (mai ales ca erau si niste dudui care probabil nu stiau care e diferenta dintre o papusa si un copil si se uitau isterizate la noi)

Cum a fost prima tunsoare a copilasului/silor din dotare? Ce amintiri aveti?

Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

accept92

Romania, Bucuresti
2208 Mesaje
Trimis la: - 21/01/2010 :  19:30:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote

Al naibii de scumpa.

Am fost tot la o frizerie de bebelusi, fetita avea 1 an jumate, nu avea foarte mult par, mai degraba un puf lung care ii intra in ochi. S-a asezat intr-o masinuta, am facut si poze, a stat ca o printesa la spa. Pana la prima reclamatie sau pana cand situatia ma va depasi am sa o tund eu acasa si de 20ron ii cumpar o carticica.

Mergi la inceput

sdcristian

Donator Bazar, Caseta cu bijuterii
 Romania, alba iulia
2481 Mesaje
Trimis la: - 21/01/2010 :  19:36:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite sdcristian un Mesaj Privat  Reply with Quote
prima tunsoare am facut-o acasa

sotul meu il tinea de vorba sa stea (cat de cat) linistit

eu incercam sa fac ca la frizerie - sa iau uniform de peste tot

rezultatul a fost chiar multumitor, la frizerie nu cred ca ar fi stat, sau ca ar fi avut cineva rabdare sa il prinda intre cateva intoarceri de cap ca sa mai taie o suvita
Mergi la inceput
Donia
Donia

Donator desprecopii.comDonator pentru diana
 Canada,
6203 Mesaje
Trimis la: - 21/01/2010 :  19:47:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Donia un Mesaj Privat  Reply with Quote
Prima tunsoare la baietel a fost gratis, cadou din partea salonului
A primit si un certificat pe care scrie (in traducere) "Pentru ca a dat dovada de multa vitejie" si pe care este lipita o suvita de par.
Asa-i moda pe aici cand te duci la frizerie pentru prima tunsoare a copilului.

Si fetita a dat dovada de mare vitejie, eram in Ro la o coafeza care avea salon acasa, totul calm si relaxat. Nu ne-a luat bani pentru ea (ca tocmai ce imi luase mie), dar nu ne-a dat nici certificat

Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Editat de - Donia on 21/01/2010 19:48:58
Mergi la inceput

_Ralu_

Romania
2469 Mesaje
Trimis la: - 21/01/2010 :  20:03:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo lui_Ralu_ Adauga semn de carte la raspuns Trimite _Ralu_ un Mesaj Privat  Reply with Quote
Prima tunsoare a fost la 2 ani si cateva zile, la celebrul si singurul coafor pt copii din Bucuresti, Ciufolici.
Am mai povestit la cel putin 3 subiecte pana acum cum a decurs.
Initial am incercat s-o punem in masinuta, dar nu a vrut...asa ca domnisoara care o tundea, mi-a propus sa stau eu pe scaun si s-o tin in brate. Si a mers de minune. Nu a plans, dar nu prea statea. Asa ca vreo 3 dintre angajati au facut "figuratie"....Asa incat fii-mea a fost un spectator linistit, si nici nu si-a dat seama cand a fost tunsa....tipa care o tundea a stat mai mult cocotata pe masa sa o poata tunde...aaa, si f important, i-au dat drumul la chiuveta si niste jucarioare si s-a mai jucat si acolo....
Dupa aceasta experienta, eu una am dat nota 10 cu felicitari acelui coafor, atat pt tunsoare cat si pt profesionalism. Drept dovada ca numai acolo ne-am tuns de atunci.

raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)
Mergi la inceput

adra_bell

Romania, giurgiuGIURGIU
3931 Mesaje
Trimis la: - 21/01/2010 :  20:26:27 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui adra_bell Adauga semn de carte la raspuns Trimite adra_bell un Mesaj Privat  Reply with Quote
Fetita mea s-a nascut cu mult par, pana la un o ciumpaveam eu, dar in jurul varstei de un an am dus-o la o frizerie de bebelusi. Groaznic a fost cu tot scaunul in forma de masinuta, fetele cu foarte multa rabdare, una o tundea, alta ii aducea diferite jucarii, noi faceam pe clovnii si copila plangea neimpacata. La a doua tunsoare a fost si mai rau, la a treia de cateva ori mai rau, acum are nevoie de alta frizura si ne e groaza sa o mai ducem

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv

Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce
Mergi la inceput

membru veteran bb_yasmi

Romania
22234 Mesaje
Trimis la: - 21/01/2010 :  22:10:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite bb_yasmi un Mesaj Privat  Reply with Quote
la 2 anisori la coafor de domn'soare...
a stat linistita si i a iesit o tunsoare frantuzeasca de toata frumusetea... si o data cu tunsoarea a iesit la iveala o copila si a lasat in urma bebelusia.....

Mergi la inceput

marami

Donator Bazar, Caseta cu bijuterii
 Romania, petrosaniHUNEDOARA
1492 Mesaje
Trimis la: - 21/01/2010 :  22:48:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimarami Adauga semn de carte la raspuns Trimite marami un Mesaj Privat  Reply with Quote
prima tunsoare la coafor a fost un pic cam fortataVrand-nevrand, in timp ce eu aveam indeletniciri forumicesti dom`soara a pus mana pe foarfeca si a inceput sa se tunda cum s-a priceput ea mai bine

once again will be next to you sis

pozne-npoze

Before you judge me, try hard to love me. MJ
Mergi la inceput

anaemi

Donator Parohia GlodeanuDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  3 sate
 Romania, bucuresti
2433 Mesaje
Trimis la: - 21/01/2010 :  23:52:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anaemi un Mesaj Privat  Reply with Quote
prima tunsoare a lui Filip , a fost la 1 an si 2 luni si l-a tuns tati cu masina de tuns in cadita ...a fost fff cuminte (oricum in general este el cuminte)
pe Anastasia nu am tuns-o inca pt ca nu avem ce; abia acum incepe sa-i creasca si ei perisorul (in fata ca la spate are mai mult un pic )

Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

IMPLINIRE
Mergi la inceput

Lorikay

Romania, Bucuresti
860 Mesaje
Trimis la: - 22/01/2010 :  08:47:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lorikay un Mesaj Privat  Reply with Quote
Prima tunsoare a fost la 1 an, cand i-am luat turta. Pur si simplu m-am plimbat cu foarfeca dupa ea prin toata casa. Rezultatul a fost multumitor dar s-a impus o aspirare rapida deoarece erau "carari" de par prin toat camerele.
Mergi la inceput

lulu77

Donator Parohia GlodeanuDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, Constanta
5293 Mesaje
Trimis la: - 22/01/2010 :  09:02:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui lulu77  Trimite mesaj yahoo luilulu77 Adauga semn de carte la raspuns Trimite lulu77 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Prima tunsoare in jur de 9-10 luni, la o frizerie de copii.A fost ok atunci, era prea mic sa constientizeze ce se intampla, acum e teroare in schimb ,spune ca vrea sa mearga la tuns ,ajungem acolo,e cooperant dar cand se apropie frizerita de el incepe show-ul

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.picasaweb.google.com/comenzi.hainutze/
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"
Mergi la inceput
Pag. din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com