Fimoza vs circumcizie!

Fimoza vs circumcizie! | Autor: fllupsi

Link direct la acest mesaj

Sunt mamica de baietel 1an si 4 luni si ma confrunt cu un subiect foarte controversat, respectiv circumcizia. Se stie atatia doctori atatea pareri, iar informatiile de pe net sunt la fel de bagatoare in ceata. Baietelul meu are preputul mai lung decat in mod normal si un inel de fimoza care nu permite decalotarea. Deci pana in acest moment nu am reusit sa i decalotez putzica. Doctorul chirurg a fost foarte ferm: circumcizie. Bineinteles ca nu am ramas la parerea lui, un alt dr a spus la fel, altul a spus sa l lasam pana la un moment dat resp 3-4 ani sa mai vedem ce se intampla, altul a spus sa trag de pielicica cat pot de tare si sa tin 1min doua asa trasa si tot asa. Concluzia este ca pana acum nu s a decalotat deloc! Daca ati avut probleme de genul acesta astept sfaturi, poate o rezolvam fara operatie care implica evident anestezie generala.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Eu nu am experienta in acest domeniu (adica am baiat de aproape un an insa nu l-am decalotat niciodata ). Dar iti spun sa te hotarasti la o varsta cat mai mica daca totusi se impune circumcizia. Cu cat se va face mare, cu atat va tine minte durerea si va va fi tare greu cu el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Am baietel de 3 ani si habar n-am daca s-a decalotat sau nu. Aici parerea medicilor e clara: nimeni nu umbla acolo, orice incercare de decalotare predispune la fimoza. Copilul se va decalota singur la un moment dat si o va face mai bine decat oricine, pentru ca simte cat de tare poate sa traga de preput, in asa fel incat sa nu se raneasca.
In definitiv barbatii adulti din ziua de azi asa au crescut, pe vremuri nu exista moda asta cu decalotarea invaziva, si ma intreb daca mai exista vreunul nedecalotat in ziua de azi...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Am baietel de 3 ani si habar n-am daca s-a decalotat sau nu. Aici parerea medicilor e clara: nimeni nu umbla acolo, orice incercare de decalotare predispune la fimoza. Copilul se va decalota singur la un moment dat si o va face mai bine decat oricine, pentru ca simte cat de tare poate sa traga de preput, in asa fel incat sa nu se raneasca.
In definitiv barbatii adulti din ziua de azi asa au crescut, pe vremuri nu exista moda asta cu decalotarea invaziva, si ma intreb daca mai exista vreunul nedecalotat in ziua de azi...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Sunt total deacor!Nici io nu mi-am decalotat baiatul si are 3 ani in vara.Am discutat cu mai multi pediatrii care ,merg "afara" la congrese si sunt deacord ca decalotatul la baieti este acelasi lucru cu dezvirginatul la fetite.Fiecare mama face ce crede ca este mai bine,insa parerea mea este sa alegi tu nu altul in locul tau.

Daca era absolut necesara.........era alta discutie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Baietelul meu are 3 ani. Orificiul urinar nu era inchis, deci nu erau probleme caci facea pipi bine, insa mi-a facut infectii urinare foarte mult care nu treceau decat cu antibiotic si credeti-ma ca sunt urate tare. Nu puteam sa stau un min ca el saracutzu se plangea din cauza senzatiei de urinat si a usturimii pe care o avea. In schimb, cuculetul era mai umflat spre varf si se formau fel de fel de chestii albicioase de o parte si de alta a glandului, era ca un fel de smegma.

Pediatra a spus sa il las asa ca se rezolva si dupa vom vedea ce va zice chirurgul ca la 3 ani se face vizita chirurgica.

Dupa un alt episod de infectie urinara care trecuse cu chiu cu vai cu antibiotic, i-am zis dr sa imi dea trimitere la chirurg.

Baietelul intr-adevar avea un inceput de fimoza lejera, iar pielea incepea sa se desprinda incetisor asta si datorita faptului ca seara dupa baita mai decalotam eu putin. Pot spune ca dr intr-o secunda a tras restul pielicinei ramase de nici nu am avut timp sa imi dau seama ce vrea sa ii faca la baiat. Alex a plans un pic, dar s-a linistit imediat pt ca dr il daduse repede cu un gel analgezic si a avut efect juma de zi buna. In ziua respectiva l-am dat cu multa multa crema pe baza de antibiotic, gentamicina. Se vedea ca il deranja un pic, dar sincer nici nu se compara cu ce tragea cand facea acele infectii urinare. Acum avem 1 luna de la interventia respectiva si sincer sunt multumita. Cuculetul e deschis bine, eu pot sa i-l spal fara sa se mai acumuleze bilutele alea de grasime si ma bucur ca am scapat amandoi destul de usor.

Acum depinde de copil. Insa recomand sa fie lasat in pace daca baietelul nu se plange de nimic, daca nu il deranjeaza nimic in zona respectiva. Din cand in cand eu si inainte ii mai aplicam crema cu gentamicina. Acum facem inca tratament cu gentamicina, sapt asta terminam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fllupsi spune:

Baietelul meu in acest moment nu pare ca ar avea o problema pentru ca jetul este continuu si cocoselul lui pare ok. Insa pielicica nu se decaloteaza deloc, iar dr chirurg spune ca in acest fel se va acumula smegma si ca va ajunge la un moment dat, 3+4 ani, sa faca fimoza si atunci este mai rau. Sotul meu insista insa cu circumcizia pentru ca si el a avut o preblema de genul acesta la o varsta foarte frageda. Pareriel sunt atat de pro si contra incat nu sti care este solutia cea mai buna. Tind sa cred ca atat timp cat copilul nu are nici o problema trebuie lasat in pace. Dar daca se intampla o infectie iti faci mustrari de constiinta ca nu ai facut cum a zis dr la momentul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Daca jetul e continuu, nu are nici o problema. Nu e obligatoriu sa faca infectie. Este absolut normal la varsta asta sa nu fie decalotat. Sunt cazuri in care pielicica se desprinde total si la 6 ani.
Ai mei aveau la fel cum zici, pielicica lipita, pana aproape de varf. Abia se vedea orificiul, dar faceau pipi in jet continuu. Singura problema pe care au avut-o, a fost pe la 1,6 ani la cel mic si pe la 3 ani la ce mare...amandoi la fel...s-a acumulat putina smegma, s-a inrosit putin...dr. a zis ca nu intervine (el nu e adeptul decalotarii fortate si in generala a "umblatului la putza"). Am dat cu kanamicina unguent cateva zile dupa baie, si cu crema de galbenele. A trecut fara probleme...in cateva saptamani s-a mai desprins si pielicica si a iesit smegmam singura.
Sigur, la baie, trebuie curatat bine...adica sa dai la o parte pielicica, atat cat permite, fara sa fortezi si sa speli cu apa (nu cu sapun).
Chirurgul spune ca "taie"...ca asta e meseria lui.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

si noi avem aceeasi problema cu pungutzele de smegma
din cand in cand, dar rar, se mai "sparge" cate una si mai iese putina afara la baitza.
are insa o pungutza imensa in partea de jos, imi sta pe creier, cred ca are 3mm in diametru si nu cedeaza oricat si orice as face eu.
il toaletez la baitza cu apa si sapun.
partea naspa e ca se simt si alte pungutza pe sub piele, mult mai in jos fatza de ce e la vedere.
offff!
chirurgul mi-a spus ca el nu umbla la putza pana la 1 an!

====================
Nimeni nu te-a intrebat daca vrei sa te nasti.
Despre plecarea ta, tot altii vor decide.
Insa timpul dintre este in mainile tale. Nu-l irosi!

Bogdan Teodor Constantin - comoara noastra

http://bisisica.blogspot.com/
Mai multe poze pe blog! Va astept cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fllupsi

Baietelul meu in acest moment nu pare ca ar avea o problema pentru ca jetul este continuu si cocoselul lui pare ok. Insa pielicica nu se decaloteaza deloc, iar dr chirurg spune ca in acest fel se va acumula smegma si ca va ajunge la un moment dat, 3+4 ani, sa faca fimoza si atunci este mai rau. Sotul meu insista insa cu circumcizia pentru ca si el a avut o preblema de genul acesta la o varsta foarte frageda. Pareriel sunt atat de pro si contra incat nu sti care este solutia cea mai buna. Tind sa cred ca atat timp cat copilul nu are nici o problema trebuie lasat in pace. Dar daca se intampla o infectie iti faci mustrari de constiinta ca nu ai facut cum a zis dr la momentul respectiv.



Da, deci baiatelului meu i se forma smegma intr-o veselie. Pielea de pe gland mai era desprinsa si mai ieseau singurele alea care erau mai mici, dar avea si 2 mari si ma stresau cum le vedeam. Pe de alta parte, pielea desprinsa ii favoriza si formarea continua a acestor porcarii albe care se tot adunau de la mizerie sau de la urina. Oricum eu il spal de cate ori face kk, il sterg la pipi, iar seara baita e obligatoriu, daca nu tot corpul de la brau in jos. Si totusi uite ca se tot formau si il deranjau, plus ca facea infectii dese.

Insa daca tu vezi ca baietelul tau e ok si nu are nimic deocamdata, parerea mea, lasa-l in pace. Ce rost are sa te gandesti ca poate i se vor acumula si lui chestii de smegma? Urmareste-l, dar daca e ok eu zic sa nu insistati cu mersul la chirurg. Parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fllupsi

Baietelul meu in acest moment nu pare ca ar avea o problema pentru ca jetul este continuu si cocoselul lui pare ok. Insa pielicica nu se decaloteaza deloc, iar dr chirurg spune ca in acest fel se va acumula smegma si ca va ajunge la un moment dat, 3+4 ani, sa faca fimoza si atunci este mai rau. Sotul meu insista insa cu circumcizia pentru ca si el a avut o preblema de genul acesta la o varsta foarte frageda. Pareriel sunt atat de pro si contra incat nu sti care este solutia cea mai buna. Tind sa cred ca atat timp cat copilul nu are nici o problema trebuie lasat in pace. Dar daca se intampla o infectie iti faci mustrari de constiinta ca nu ai facut cum a zis dr la momentul respectiv.



Iar daca se intampla cum zici tu sa aiba vreo infectie asta nu e capat de tara si motiv sa ai mustrari de constiinta. O sa iti dai seama atunci ca da intr-adevar incepe sa aiba problemutze. Iar asta nu inseamna ca la prima infectie de acest gen gata dam fuguta la chirurg. Se prea poate sa isi puna si manutza murdara sau mai stiu eu ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui luhtien

si noi avem aceeasi problema cu pungutzele de smegma
din cand in cand, dar rar, se mai "sparge" cate una si mai iese putina afara la baitza.
are insa o pungutza imensa in partea de jos, imi sta pe creier, cred ca are 3mm in diametru si nu cedeaza oricat si orice as face eu.
il toaletez la baitza cu apa si sapun.
partea naspa e ca se simt si alte pungutza pe sub piele, mult mai in jos fatza de ce e la vedere.
offff!
chirurgul mi-a spus ca el nu umbla la putza pana la 1 an!

====================
Nimeni nu te-a intrebat daca vrei sa te nasti.
Despre plecarea ta, tot altii vor decide.
Insa timpul dintre este in mainile tale. Nu-l irosi!

Bogdan Teodor Constantin - comoara noastra

http://bisisica.blogspot.com/
Mai multe poze pe blog! Va astept cu drag!


La noi au trecut cu comprese cu rivanol (vata imbibata in rivanol pusa acolo la fiecare schimbat de pampers).

Mergi la inceput