Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

AEROSOLI CU ADRENALINA SI SERLA COPII MICI

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

nectarus
nectarus
nou venit

Romania
BUCURESTI

56 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 20/01/2010 :  21:18:42 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj  Reply with Quote

AEROSOLI CU ADRENALINA SI SERLA COPII MICI

BUNA,nu am mai intrat demult pe forum ptr ca nu prea am timp cu cei 3 muschetari din viata mea,dar acum am si eu o nelamurire.Am un baietel de 1an si 2 luni si decam de 2luni imi tot raceste in sensul ca face muci si tuseste foarte incarcat insotit de o haraiala insuportabilafarafebra.Am tot fost pe la dr, baca e o simpla raceala ba adenobronsite am urmat tratam cu augmentin,aerosoli cu acc si flixotide,ambroxol siketof dar......tusea nu acedat tot incarca tuste si ne-am ales cu o ciperca la putica.AM FOST aseara la dr stanciu a si mi-a pus diagn de bronsiolita cu urmat tratam;AEROSOLI CU ADRENALINA Si SER 1 CU 2 DE SER DE 3 ORI PE ZI 5 ZILE SI AM CAM RAMAS UIMITA...nu contestprofesionalismul dansului dar as vrea sa stiu dc a-ti fost si voi cu acest tratam sivreau pareri ca am tot citit sispune ca se fac sub supraveghere..asta inseamna ca nu pot face acasa...multimesc si astep[t pareri
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

SoriLea
Supermami de ingeras

Romania, Bucuresti
1845 Mesaje
23 Prieten(i)
Trimis la: - 20/01/2010 :  22:02:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSoriLea Adauga semn de carte la raspuns Trimite SoriLea un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am un baietel de 8.5 luni si doar ce am terminat cu aerosoli. Ne-au fost recomandate urmatoarele tratamente : ketof 2.5ml, iar pt nebulizator ACC 1 ml + adrenalina 0.5 ml + dexamethasone 1 ml + ser 2 ml, toate amestecate si in 4 zile am scapat. Si le-am facut acasa.
Sanatate multa.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
BraveGirl
BraveGirl
mami de 2 minuni

Donator  Mos Nicolae 2011
 Romania, Bucuresti
5422 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 20/01/2010 :  23:01:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui BraveGirl  Trimite mesaj yahoo luiBraveGirl Adauga semn de carte la raspuns Trimite BraveGirl un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si fetita mea a fost diagnosticata cu brosiolita si a facut aerosoli cu adrenalina si ser. Si-a reventi f repede.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
TOMALAVINIA
TOMALAVINIA
membru junior

Canada, KITCHENER
1119 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/01/2010 :  08:10:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiTOMALAVINIA Adauga semn de carte la raspuns Trimite TOMALAVINIA un Mesaj Privat  Reply with Quote
nectarus, e ff bun tratamentul, doar sa stea la aerosoli.
Ai sa vezi ca in 2-3 zile e mai bine.
Multa sanatate!

Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)
rivali
rivali
membru junior

Romania, Bucuresti
771 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 21/01/2010 :  08:56:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite rivali un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu i-am facut prima data aerosoli cu adrenalina cand baietelul meu avea 6 luni ( 1ml adrenalina+0,5 dexa+1 ser)

Vlad Andrei ( 4.01.2007) si Stefan Alexandru (17.03.2009)

ingridnen
membru senior

Romania, bucuresti
3207 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/01/2010 :  11:15:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingridnen un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am facut si noi aerosoli cu adrenalina cand Cristi avea 9 luni si avea laringita (ne-am internat la Budimex atunci).

Ingrid si Cristi 6 ani si 10 luni
katalyna
katalyna
membru junior

Romania, bucuresti
826 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 21/01/2010 :  17:26:27 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luikatalyna Adauga semn de carte la raspuns Trimite katalyna un Mesaj Privat  Reply with Quote
noi ne-am achizitionat un aparat pt aerosoli si astfel scapam foarte repede de bronsiolita. si noua tot adrenalina cu ser ne dau ca tratament

-------------------------------------------------------------
a inceput votarea, daca va place scrisoarea lui David adresata Mosului aici o puteti vedea si vota

k1.jpg

multumim!
deliafairais
deliafairais
membru junior

Romania, FAGARAS
725 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 23/01/2010 :  12:21:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luideliafairais Adauga semn de carte la raspuns Trimite deliafairais un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu ii fac aerosoli de cate ori e racit...asa am scapat de antibiotic f mult timp. i-am facut si cu adrenalina, si cu dexametazona, ventolin, acc..toate in 2ml de ser. deci stai linistita, le poti face acasa, nu se intampla nimic. si eu am fost putin speriata la inceput cand am citit despre adrenalina pe net, dar e ok.

mamica de pui zambaret david din 4 ian 2009
hadassa
hadassa
nou venit

Romania, satu mare
3 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 23/01/2010 :  20:39:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
si mie mi se pare un tratament bun acesta. si eu ii fac fetitei mele (1.4 ani) tratamente cu aerosili la raceala,cand ne prescrie pediatrul.asa cum se spunea mai sus, numai sa stea la aerosoli :)
Alex@Sara
Alex@Sara
membru matur

Donator  Mos Nicolae 2011Donator  Sange
 Romania, Voluntari
1545 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 24/01/2010 :  00:08:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Alex@Sara  Trimite mesaj yahoo luiAlex@Sara Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alex@Sara un Mesaj Privat  Reply with Quote
Noi am facut aerosoli cu adrenalina la 4 luni jumate,tot pt bronsiolita,tratament dat de un medic de la emilia irza.Si mai ales ca voua v-a recomandat stanciu...eu una nu as avea nicun dubiu la tratamentele date de el .sanatate multa si sa auzim numai de bine

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008

trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

alinuk
pur si simplu MAMA

Donator AndreiDonator  Sange
 Romania
5647 Mesaje
22 Prieten(i)
Trimis la: - 24/01/2010 :  00:17:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luialinuk Adauga semn de carte la raspuns Trimite alinuk un Mesaj Privat  Reply with Quote
baietelul meu cel mare are 3 ani si nu a primit pana acum vreun antibiotic!!!

de cate ori ne-am confruntat cu ceva gen laringita, bronsiolita tratamentul cu aerosoli (ser, adren, flixotide) a fost ft eficient!

Alinuk
mamik de Andu mik si Teo voinik

nasterea - ca un cadou
botez bb Andu
franturi de viata
....................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Editat de - alinuk on 24/01/2010 00:17:29
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com