Atinge o stea-Un echograf pt micutii de la FUNDENI

Atinge o stea-Un echograf pt micutii de la FUNDENI | Autor: alinuk

Link direct la acest mesaj

Multumesc celor care au facut posibila promovarea si aici a campaniei umanitare 'Atinge o stea'.
Sunt parte a comunitatii DC din 2005, am trait clipe minunate alaturi de oameni pe care i-am cunoscut initial doar virtual si stiu ca - printre voi, aici, in marea familie DC, apelul meu de a sprijini proiectul ce-l voi prezenta mai jos isi va gasi sustinatori.

Dumnezeu sa ne indrume pasii timizi.


2010, Proiectul „Atinge o Stea” continua


epilog 12 decembrie 2009


emotii mii, luminite vii,

sperante infinite pentru suflete de copii



...sunt doar cateva din cuvintele cu care s-ar creiona timid un epilog al debutului pentru campania Asociatiei MAME - 'Atinge o Stea'. O campanie de strangere a fondurilor pentru cumpararea unui echograf atat de necesar copilasilor aflati in lupta pentru viata si internati in Institutul Clinic Fundeni.

Cateva ore in care timpul si spatiul s-au contopit in regalul oferit de micutii veniti sa sprinjine proiectul indraznet al MAMElor. S-a dovedit o data in plus ca gesturile de bunatate sunt liantul care aduna omenirea laolalta, ca ele sunt cele care sterg lacrimile suferintei, si aduc lumina sperantei.

'Atinge o stea' a debutat in aceasta atmosfera de inceput de mare sarbatoare a Nasterii Domnului, de inceput de speranta pentru ceea ce aveam a ne propune pentru acest proiect.

Evenimentul care s-a bucurat de implicarea unor oameni cu suflet (amintim aici doar cativa: micii artisti, membri ai grupurilor Miracol si MondoDance, Daniel Iordachioaie, tenorul Vlad Mirita, inimoasa si talentata Nico, Nicu Alifantis , Mircea Vintila, scoala de salsa “A Lo Cubano Salsa School”, Mihaela Radulescu, Liviu Voinea, Dan Puric, Ana Maria Florea, Demetra Garbasevski, Alexandra Crisu, Cristina Milea) a deschis calea pentru toate eforturile pe care membrii si voluntarii Asociatiei MAME le vor face pentru a achizitiona ecograful atat de necesar medicilor ce trateaza copiii internati in spitalul Fundeni.


Pana acum s-au strans aproximativ 4.000 de euro.

Campania continua pana la atingerea scopului, speram noi ca, pana la finalul lunii martie a anului curent.

VARIANTE DE AJUTOR

pentru persoane juridice (si pentru mai multe detalii)

http://www.asociatiamame.com/ro/implica-te/persoana-juridica.html

pentru donatii prin PayPal: office@asociatiamame.com

pentru donatii direct in conturile Asociatiei:

Asociatia M.A.M.E - Cod de identificare fiscala: 25454339

Cont bancar deschis la Banca Transilvania SA, Sucursala Iancului
Cont RON: RO03BTRL04401205N75044XX
Cont EURO: R075BTRL04404205N75044XX

sau pt directionarea celor 2% din impozit (daca nu faceti voi alegerea, banii merg oricum la bugetul statului...cred ca stie toata lumea, dar subliniez totusi ca prin completarea formularului 230... nu dati niciun ban din salariul, buzunarul vostru, banii care se vireaza catre ONG sunt parte (2%) din impozitul pe care statul il percepe!
http://www.asociatiamame.com/ro/implica-te/persoana-fizica.html


xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

informatii suplimentare despre proiect
http://www.asociatiamame.com/ro/proiecte/proiecte-actuale.html

imagini de la licitatia/cocktail 'Atinge o stea' din 12 decembrie 2009

http://www.asociatiamame.com/ro/galerie-foto.html

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


de ce acest echograf?



In cadrul Institutului Clinic Fundeni, isi desfasoara activitatea sectia de Pediatrie (cea mai mare din tara) unde se trateaza copii diagnosticati cu leucemii, limfoame, copii care fac dializa, copii cu talasemie, copii cu hepatite cronice. Anual sunt inregistrate peste 5.000 de internari, iar aria de acoperire este toata suprafata Romaniei. Dupa fiecare cura citostatica, copiii fac aplazie medulara (starea de sanatate se inrautateste, ei fiind mai predispusi la infectii). Pentru a interveni prompt, medicii trebuie sa dispuna de logistica necesara. Un aparat echograf ar asigura o mai buna functionare a sectiei de Pediatrie unde sunt tratati copiii cu aceste afectiuni. Acest aparat este esential pentru decelarea modificarilor aparute la nivelul ficatului, rinichiului sau al altor organe importante. Daca aceste modificari nu sunt descoperite la timp, multe vieti sunt curmate.






Alinuk
mamik de Andu mik si Teo voinik

nasterea - ca un cadou
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">botez bb Andu
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
....................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:


Multumim ca ne impartasesti si noua proiectul pe care vil doresc implinit cat de curand!

Si eu ma voi alatura cauzei voastre si atat cat ma pricep veti primi suportul meu neconditionat.

Deocamdata va sut alaturi cu cei 2%, daca tot m-am intors in campul muncii am si eu cu ce cotiza

www.asociatiamame.com/ro/proiecte/proiecte-actuale/atinge-o-stea.html" target="_blank">atinge o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirandolina


Multumim ca ne impartasesti si noua proiectul pe care vil doresc implinit cat de curand!

Si eu ma voi alatura cauzei voastre si atat cat ma pricep veti primi suportul meu neconditionat.

Deocamdata va sut alaturi cu cei 2%, daca tot m-am intors in campul muncii am si eu cu ce cotiza

www.asociatiamame.com/ro/proiecte/proiecte-actuale/atinge-o-stea.html" target="_blank">atinge o stea



multumim Mira,

formularul 230 completat cu datele Asociatiei e aici

http://www.asociatiamame.com/ro/implica-te/persoana-fizica.html
(tb downloadat)

tb doar adaugate datele personale si trimis la administratia financiara





Alinuk
mamik de Andu mik si Teo voinik

nasterea - ca un cadou
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">botez bb Andu
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
....................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Felicitari ALINUK ! Felicitari M.A.M.E. ! Sa fie intr-un ceas bun!





8+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Felicitari ptr. initiativa!
Am trimis si eu ceva banuti prin paypal. Succes!

Mamica de Cristian - (fiul meu preferat) & Amélie - (fiica mea preferata)
--------------------------------------------------------
"Spuneti "prezenta la umanitare!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui Irinusha

Felicitari ptr. initiativa!
Am trimis si eu ceva banuti prin paypal. Succes!

Mamica de Cristian - (fiul meu preferat) & Amélie - (fiica mea preferata)
--------------------------------------------------------
"Spuneti "prezenta la umanitare!"


multumim Irinusha!

fetelor sa stiti ca acolo pe site intotdeauna la vedere vor fi intrarile cu banutzii

vrem ca totul sa fie cat mai transparent

De asemenea, daca cineva vrea sa faca vreo donatie catre vreun caz concret, va stam la dispozitie

putem redirectiona suma pe care o donati voi, trimitem extrax de cont pt virament/confirmare

sunt deja cazuri pentru care s-a apelat la varianta aceasta si pot confirma cei in cauza!

Alinuk
mamik de Andu mik si Teo voinik

nasterea - ca un cadou
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">botez bb Andu
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
....................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

alinuk, muuulta bafta
explica-mi cum este cu firmele care nu au virat impozitele mai pe larg, ca poate te ajuta sotzul meu

Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse.

http://picasaweb.google.com/cristea.claudia/CRACIUN2009#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

felicitari Alinuk pentru subiectul nou. cei din diaspora in afar de paypal,ce mai putem face pt a ajuta???
se poate completa formularul si de noi??

Ana in concurs!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui CADIA

alinuk, muuulta bafta
explica-mi cum este cu firmele care nu au virat impozitele mai pe larg, ca poate te ajuta sotzul meu

Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse.

http://picasaweb.google.com/cristea.claudia/CRACIUN2009#


Cadia,

Daca sunteti reprezentantul unei companii puteti sa ne contactati pentru a discuta incheierea unui contract de sponsorizare.
Firmele beneficiaza de reducerea impozitului pe profit datorat cu suma corespunzatoare cheltuielilor cu sponsorizarea (nedeductibile) in cuantum reprezentand cea mai mica valoare dintre:

- 0,3% din cifra de afaceri totala;

- 20% din impozitul datorat;

http://www.asociatiamame.com/ro/implica-te/persoana-juridica.html

mai pe romaneste, babeste cum am inteles si eu, ca procentul de mai sus din imp pe profit il dai la stat sau poti sa alegi tu ca firma sa-l donezi catre un ONG / Asoc Umanitara...facand acest contract de sponsorizare

e la link modelul de contract



Alinuk
mamik de Andu mik si Teo voinik

nasterea - ca un cadou
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">botez bb Andu
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
....................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

o sa vb cu sotul meu si cu contabila sa vedem dc putem sa va ajutam



Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse.

http://picasaweb.google.com/cristea.claudia/CRACIUN2009#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

buna la toata lumea

multumim administratorilor Desprecopii.com pentru faptul ca au permis sa fie creat acest subiect de campanie pentru cumpararea unui ecograf

multumim celor care deja au si scris la subiect

Marybell de Erik (23.12.2006) si Edy (22.06.1994)
www.flickr.com/photos/mamicile_ianfebr2007/713424899/in/set-72157600639165474/" target="_blank">poze bb
varsta lui Erik

Mergi la inceput