dureri de burtica la bebe!!!!

dureri de burtica la bebe!!!! | Autor: patrisuca

Link direct la acest mesaj

fetita mea are crunte dureri de burtica!! mi-am dat seama dupa felul in care plange, se strange, se arcuieste, iar cand da gaze plange ft tare. si cu scaunul iese ft greu, desi nu e constipata, iese numai cu supozitor. de 2 sapt aproape ii dau picaturi pt colici, desi ea are 4 luni si jumatate iar pediatra mi-a zis ca nu are cum sa aiba colici. chiar nu mai stiu ce are sincer dar cert e ca are dureri cumplite.ma poate ajuta cineva cu un sfat???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns T_Andreea spune:

Buna,
Si David al meu a avut asemnea probleme tot pe la 4 luni , mie pediatra mi-a spus ca sunt colicii tardivi, iar la noi se manifestau mai mult seara, i-am dat GRIPE WATER si i-a trecut, acum nu mai avem probleme...... am trecut la mancare adevarata .
Incearca cu GRIPE WATER, iar ptr caca tare dai putin cei de musetel indulcit, 2-3 lingurite, eu asa am procedat si iesea afara imediat si fara plansete.
Multat santate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

nu ai mentionat daca fetita ta este alaptata natural, cu lapte-formula sau mixt - e destul de important.

ai inceput diversificarea alimentatiei ? sper ca nu...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Fetita mea a avut colici pana pe la 4 luni jumate si a fost alaptata numai la san..A avut o saptamana in care am crezut ca au trecut dar au reaparut la loc, au mai tinut inca aproape 3 sapt apoi durerile de burtica au disparut. E posibil si la tine sa fie in ultima faza de colicii, apoi sa treaca. Ce fel de picaturi ii dai? O ajuta cat de cat? Printesa mea se linistea numai in pozitia medicala...o stii? La noi nu ajutau nici picaturile si nici un fel de ceai ptr colici...doar cu niste supozitoare trimise din Germania, am avut noroc si au ajutat-o pe fetita mea foarte mult.

Sper sa ii treaca durerile cat mai repede la fetita ta

Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra***** Stefi, mamitu' nostru***** Stefi...creste...***** Stefi, buburuza mica***** Primul Craciun*****Stefi, deja fetita mare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihnea_BB spune:

Buna, si bebelusul meu a iesit numai cu supozitor timp de o luna(pe la 3-4 luni). Se chinuia saracutul ca ii puneam si 2-3 spozitoare in unele zile. Pana cand i-am cumparat un siropel LASS BABY , iar dupa 2 doze mi-a facuty diaree.
dar de a doua zi copilul a iesit singur ca scaunul (acum in varsta de 7 luni), si e bine sanatos. De cand cu diversificarea imi face intre 2-4 scaune pe zi.Asa ca parerea mea e sa nu lasi copilul sa se chinuie.
Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihnea_BB spune:

Asa se manifesta si mititelul meu si nu era de la colici. De la faptul ca nu iesea cu scaunul Eu colicii i-am rezolvat cu INFACOL, care acu se gaseste din cate am inteles si in farmaciile din Romania, mai exact Sensiblu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

pot fi colici,care pot disparea si la 6 luni. incearca cu gripe water


Ana in concurs!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

multumesc frumos pt ajutor!!! i-am luat gripe water si cred ca incepe sa functioneze/ nu pot spune ca i-au trecut durerile de burtica dar oricum le-a mai ameliorat.va pot spune ca de cand ii dau gripe water doarme mult mai bine si doarme chiar si ziua cate 2-3 ore lucru care se intampla ftftftft rar. am incercat sa-i dau suc de morcov dar mi-l refuza total. oricum inca mai avem de munca... nu iese afara sub nici o forma fara supozitor..am lasat-o si 2 zile si..nimic. va pup si multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tcristy spune:

cu ceai de musetel pentru constipatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tcristy spune:

Sucul de morcov nici al meu nu il vroia dar cu timpul o sa il accepte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

ii dau ceai de musetel de 1 luna si tot nimic. cred ca voi trece la suc de pere.

Mergi la inceput