Cum reparam ficatul?

Cum reparam ficatul? | Autor: annajanette

Link direct la acest mesaj

ar fi bine sa postam cat mai multe legume, fructe, ceaiuri binefacatore pt ficat si lucruri interzise.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ceaiul de Boldo este f bun pentru ficat
are un miros cam aiurea...dar am inteles ca este f bun

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Am dat o cautare pe net si iata ce am gasit :

"""Remedii pentru ficat
- Suferinzilor de ficat li se recomanda suc de trei feluri de legume: morcov 210 g, telina 150g, patrunjel 120 g.

- Durerile de ficat dispar daca amestecam o jumatate de pahar de ulei vegetal de calitate cu o cantitate egala de suc de grapefruit si bem amestecul inainte de culcare, la doua ore dupa masa si dupa clisma evacuatoare. Apoi trebuie sa ne culcam si sa dormim pe partea dreapta. Dimineata, clisma se va repeta.

- De trei ori pe zi se bea un pahar cu zeama de varza murata si suc de tomate proaspete in cantitati egale.

Remediu trimis de Luminita Serban
sucurile de citrice, guliile folosite ca atare sau in salata alaturi de salata verde si ardei gras verde
un foarte bun remediu pentru ficat este ceaiul baut cat mai des si in cantitati considerabile - ajuta ficatul sa elimine toxinele

Remediu trimis de Dvs. Radu Florica
suc de sfecla rosie

Remediu trimis de POPESCU EMILIA
POLEN CU MIERE DE ALBINE

Remediu trimis de Mihalache Florin
Seara inainte de culcare se amestaca 100ml.ulei virgin de masline cu sucul obtinut dela o lamaie [cine nu suporta poate amesteca compozitia cu putina miere]si ne culcam pe partea dreapta .Dupa 1luna va garantez pancreas si ficat in dimensiuni normale si detoxifiat.Daca aveti pietre la vezica biliara la acest tratament luati si tamaie de brad neprelucrata de marimea unui bob de mazare si faceti tratamentul si dimineata si seara .Eu am tinut 2 luni tratamentul si am si ecografiile facute in acea perioada decind aveam pietre si pina la sfirsit cind in ultima ecografie mai aveam un usoare urme de nisip.

Remediu trimis de DAN VOAIDES
Ceai de gentiana fara zahar.Doua cani pe zi inainte de mese,dimineata-seara.Ceaiul sa fie caldut si nu se bea la repezeala.FARA ALCOOL...!

Remediu trimis de Eugen Pralea
Triovit
Remediu trimis de Mirela
amestec de 3 frunze de aloe cu jumatate de kg miere lamaie si o grefa stoarsa

Remediu trimis de Mihalache Florin
Remediul cel mai bun in problema ficatului si a tot ce depinde de el este dupa mine constiinta dar marea majoritate din noi suntem inconstienti.E de preferat sa dai bani si nu putini pe medicamente sau niste etape de tratament facute cu cap pe toata perioada anului .Curatenia de pimavara in care nu strica un bors de sfecla ,o combinatie de ulei virgin de masline cu lamaie[50ml.lamaie-50ml.ulei]luat seara cit si dimineata si stat circa 30min.pe partea dreapta,un regim de mancare la care multi din noi cand auzim regim strambam din nas dar ce inseamna :lapte dulce [daca se suporta],lapte batut,iaurt,smantinana mai degresata,branza de vaca si oaie cacaval ,cas.Fainoase-orez,fidea,macaroane,fulgi de ovaz,paine prajita sau uscata.Legume fierte si crude:fasole verde,mazare verde,spanac,moecovi,sfecla rosie,cartofi,dovlecei ,conopida,salata verde,rosii,ardei gras.Ciorbe si supe de zarzavat de carne de vita .Grasimi untdelemn unt proaspat.Carne de pasare vitel,vaca,porc dar f.slaba,gratar la 10 zile.crap,salau,somon,stiuca,rasol sau gratar .Prajituri budinca ,gris,placinta cu mere,cu branza,prajituri uscate. Fructe mere ,portocale ,lamai,prune ,visine,capsune,compoturi de casa.cirese,visine,prune,sucuri cit mai naturale de fructe.Si toata vara cu salate de rosii cu branza cu ardei gras ,mai poti ciupi din cand in cand si o gura salata de vinte fara exagerare si uite as atrece vara ,vine toamna cu besugul ei de fructe si legume cat cuprinde si prin noiembrie ne pregatim de iarna iar 1luna de zile luam ulei de masline virgin cu lamaie 50ml.50ml.si vine iarna si mai taiam porcul si mai bem si un pahar de vin si uite asa ficatul fiind pregatit fata fata cu brio pana la primavara adica prin martie inceputul lui aprilie si o luam de la capat .Sunt multe retete naturiste important cand te apuci de ceva sa fi serios si sa duci treaba la capat.Multa sanatate.

Remediu trimis de Sunca
liv52 lacosa si ceai hepatic

Remediu trimis de Felicia
despre frunzele de aloe ,lamaie si ulei de masline stim cu totii, dar care sint cantitatile exacte?stie cineva? are importanta virsta aloelui? Am auzit ca tre sa aiba minim 4 ani ,iar planta nu trebuie udata cu 5 zile inainte de rupe frunzele pt. tratament.

Remediu trimis de Petrica
suc de patrunjel sau salata de patrunjel verde (o legatura de patrunjel zilnic ).

Remediu trimis de Ioana
am o durere in partea dreapta sub coasta de un an am facut 7 ecografe , la 7 dr , in final nu e nimic ....doar un chist pe ficat.. dr de fam. zice ca nu e nimic insa am dureri mereu ...are cineva o idee unde sa mai merg? beau ceaiuri , galbenele,papadie,detoxifiant ce sa mai fac???? multumesc oricui imi da un sfat.""""

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Si totusi,as vrea si eu sa stiu cum reparam ficatul,mai ales acum,dupa sarbatori.Mai bine zis,ce remedii in ceaiuri sau mincaruri cunoasteti pentru un ficat marit,ingreunat de mesele de sarbatori?Astept si eu sfaturi.Va multumesc.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

mireluta39, daca te doare in zona ficatului, cere sa ti se faca o ecografie. S-ar putea sa ai dischinezie biliara.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Allinta,nu despre mine e vorba,ci de sotul meu.Pina-n sarbatori n-a avut nimic si acum se plange ca-si simte ficatul tare,marit si burtica i s-a cam marit dupa mesele copioase,desi nu a mincat prea multa carne de porc.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dry_votka spune:

Cei din jurul meu - familie, cunostinte, cand simt ca nu se simt prea bine cu ficatul, fac cate o cura cu Liv 52 si silimarina. Sunt produse hepatoprotectoare din extracte naturale si nu au contraindicatii (poti citi pe net prospectele), si apoi se simt mai bine.

http://verze.ro
simtul umorului nu a murit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Daca ficatul este bolnav, are nevoie de tratament de cateva luni, nu doar o cura si gata.
Sotul tau sa mearga la doctor,sa ceara o ecografie, daca sta doar si se vaita, nu se va vindeca.
Sanatate.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dry_votka spune:

Eu ma refeream la un ficat "ingreunat" dupa sarbatori, nu la un ficat cu cine-stie ce afectiune... desi am vazut ca respectivele se recomanda si in afectiuni ale ficatului, ca adjuvante banuiesc . Eu am crezut ca la asta s-a referit initiatoarea topicului.


http://verze.ro
simtul umorului nu a murit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

cateva zile ceai de sunatoare !! e sfant!
sunt foarte bune acele retete cu lamaie, miere si ulei de masline (virgin), am testat pe pielea mea si de aceea le recomand. si sucul de grapefrut e foarte bun, ca sa nu mai vorbim ca e bun si in dieta de slabit...
cu lamaia si mierea e cam asa : 1 kg lamai (se rade coaja galbena), 250 ml ulei de masline si un borcan de 400 ml miere de salcam !!!
lamaile se dau prin masina de tocat, se amesteca cu uleiul si mierea (neaparat cu o ligura de plastic, lemn...nu metal, si intr-un vas de sticla, plastic, ...adica fara contact cu metalul).
timp de 10 zile se amesteca (cel putin o data pe zi) si incepand cu a 11-a zi se ia cate o lingura, doua dimineata pe stomacul gol.
NU SE SIMTE ULEIUL!!! garantat, e foarte placut la gust, usor alcoolizat (fara pericol pentru soferi). efectele se simt relativ repede si sunt de-a dreptul miraculoase. diabeticii n-au voie, totusi...mierea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Multumesc mult,Manon,ceai de sunatoare bea de cateva zile,iar grapefrut-ul ii place mai mult decat portocalele.Am si eu pe blog o reteta de dieta cu grapefrut.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput