Doamna invatatoare -intre ideal si realitate

Doamna invatatoare -intre ideal si realitate | Autor: happiness

Link direct la acest mesaj

Inainte de inceperea scolii,ma gandeam cat de importanta a fost educatoarea in viata copilului meu,cat de tare a iubit-o si cat de multe lucruri a invatat alaturi de ea. Speram ca doamna invatatoare va reusi sa se apropie de ea si sa o faca sa iubeasca scoala macar pe jumatate cat a iubit gradinita.Invatatoarea copilului meu este foarte aproape de ideal,de asta am dat-o in clasa ei,ca ii stiam metodele si aveam mare incredere in ea.In primele saptamani de scoala,i-a atras prin jocuri,multa miscare in clasa si in curtea scolii si le-a dat fete vesele pentru fiecare lucru bun facut de ei,de la raspunsuri,scris si pana la cumintenie.La finalul primei saptamani de scoala,doamna noastra le-a dat copiilor dulciuri si diploma,iar la doua saptamani au sarbatorit in clasa cu sampanie pentru copii si prajiturele,plus inca o diploma.Copilul meu abia astepta sa mearga iar la scoala,sa fie cu doamna si cu colegii.Asa a inceput totul.Acum,dupa 4 luni de scoala,remarc in mod deosebit cateva aspecte:
1.Doamna lucreaza foarte mult cu ei in clasa ,le explica,fiica-mea a priceput tot ce trebuia fara sa fie nevoie sa revin eu acasa
2.Le da teme foarte putine,termina in maxim 20 minute.
3.Ii incurajeaza sa faca suplimentar,le deseneaza fete vesele pe caietele de suplimentar.
4.La ore lucreaza des in grupe,incurajeaza cooperarea,toleranta si prietenia intre copii.
5.Nu le spune calificativele cu glas tare,le da caietele/fisele fara sa ii critice de fata cu cei din clasa.Daca are ceva de spus,cheama copilul la ea si ii spune in particular.
6.Nu se plange parintilor de comportamentul copiilor,in 4 luni nu am primit nicio observatie,desi nu cred ca a fost mereu un ingeras.
7.Stie sa fie foarte serioasa atunci cand trebuie,dar face si glume si destinde atmosfera uneori.
La puncte slabe nu prea am ce comenta.Poate as vrea ca acei copii care fac in plus,ca fiica-mea,sau au doar FB-uri pe caiete/fise,sa fie cumva diferentiati de cei care au si B si -B si au tot FB in catalog.E ok sa ii incurajeze pe toti cu FB,dar macar sa primeasca cei cu FB pe bune o nota in plus,nu stiu.Sa le dea totusi teste cu punctaj,sa se invete cu nota,si sa mearga macar pe sem II la un concurs.Lucreaza cam mult independent,mai raman exercitii din culegere neverificate ,dar astea sunt aspecte minore.99%sunt extrem de multumita,copilul meu o indrageste,merge cu drag la scoala si invata cu placere.
Dar doamnele voastre cum sunt?Ce va place si ce nu la ele?Ce spun puiutii despre "Doamna"?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Iasmin, nu poti sa il dai pe puiul tau la alta clasa? Mie mi se pare strigator la cer ceea ce povestesti tu (sa il dea afara din clasa unde sa ramana nesupravegheat, sa nu te informeze ca se simte rau... ) Eu cred ca faceam urat! Nu mahalagisme ci frumusel cu reclamatie. Aceasta persoana nu poate fi numita cadru didactic!
Cred ca ar trebui sa incerci sa il muti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


happiness, si tu lucrezi in invatamint, nu-i asa?


Iasmin,
"Am trecut peste toate aceste ''detalii'' si am zis ca sunt io nebuna (cel mai probabil )si am inceput sa mai bagam cate un cadou la inaintare. Acum relatia s-a imbunatatit uimitor si suntem pe calea cea buna, nci nu-mi vine inca a crede ce prietenie mare e. Dintr-o data a ajuns puiul meu cel mai bun la mate, citeste cel mai bine si mare minune mare ne-am trezit inscrisi si la concursuri (ca tot suntem cei mai buni dom'le). Eu insa sunt cu picioarele pe pamant si nu ma incred inca in semnele astea buna, mai pastrez o dunga de neincredere"


mi se pare strigator la cer; pina cind aceste obiceiuri nocive (note in schimbul atentiilor) nu vor disparea, nu vad nici o speranta pentru invatamintul romanesc.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Am uitat ca sinceritatea nu isi are rostul. E greu sa poti exprima o situatie in relativul spatiu al unui simplu post cand altcineva interpreteaza in maniera proprie fiecare cuvintel. "Cadourile" nu erau pentru a imbunatati notele (copilul meu e dintre cei care stia deja literele si adunarea si scaderea pana la cifra 10 atunci cand a intrat la scoala). Acele ''atentii'' erau doar pentru a crea o alta atmosfera legata de scolar. In ideea ca sa nu existe o anumita stare de intoleranta. Pana la urma nimeni nu ne obliga sa iubim pe toate persoanele cu care venim in contact si cadrele didactice sunt oameni. Pot avea preferinte sau pot sa gaseasca un anumit copil insuportabil. Iar asta o spun pentru ca am crescut in umbra unui cadru didactic si stiu detaliile. Una e sa vorbim utopic sau ''tehnic'' despre un lucru sau altu si sa ne dam cu parerea, alta e sa il traim cu adevarat. Cadrul didactic nu se angajeaza sa iubeasca scolarii, nici macar sa ii ''educe'' in spiritul celor 7 ani de acasa, asta e treaba mamei. Dar sunt anumite gesturi care pot indulci o situatie sau alta. Cine vrea sa inteleaga, sa inteleaga cine nu, imi pare rau, o sa trebuiasca sa mai astepte. (am intalnit si situatii triste a unor oameni care au imbatranit degeaba si au asteptat inutil un dram de intelepciune).

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Iasmin, te rog sa ma scuzi, poate sunt si eu inapoiata in ce priveste "dramul de intelepciune", insa nici mie nu mi se pare normal ca ingaduinta doamnei (si nu ma refer la note, ci la relatia cu copiii) sa depinda de "atentiile" primite de la parinti. Nici un cadru didactic nu ar trebui sa faca diferente intre copii care "dau" si ceilalti, de fapt nici un cadru didactic nu ar trebui sa accepte aceste atentii (nici vorba sa le pretinda purtandu-se urat cu copilul).
Eu una, si subliniez, EU as face asta, daca doamna nu s-ar purta corect cu copilul meu, ori l-as muta la alta clasa (o sa zici ca am si eu fixul meu), ori as lua atitudine in alta directie. In nici un caz nu as adopta pozitia, hai sa dau si eu, ca toti dau, si asa o sa ii fie copilului bine.
Ana are dreptate, nu ar trebui incrajate astfel de obiceiuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Scuze Tisina, m-am enervat prea tare si am luat-o pe campii atunci cand am constatat ca imi sunt rastalmacite cuvintele si ca puiul meu e considerat '' ....." (a se insera aici orice cuvant care nu face cinste unui om) adica, vezi, nu e in stare sa isi ia notele corect. Subliniez inca o data ca nu notele erau problema cu doamna si atitudinea sa cu referire la alte aspecte. De aici la ceea ce s-a inteles si degenerat....e distanta enorma.
Ma tem ca am o problema : nu suport ca cineva (ORICINE) sa se ia de puiul meu. Eu m-am chinuit cu el, eu ma chinui, eu fac toate eforturile. El nu e decat un ingeras (deocamdata) si nu suport ca sa fie puse la indoiala eforturile sale, capacitatile sale samd. Da, dom'le sunt nebuna cand vine vorba de copil, dati-mi foc si incepeti vanatoarea de vrajitoare, ca vad ca se poarta pe forumu asta....

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Da,lucrez in invatamant,sunt profesor.
Nu inteleg nimic.Are ceva forumul?Eu nu vad mesejele in care descria Iasmin faza cu invatatoarea...Ce se intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Si eu ma chinui sa pricep ceva din subiectul asta,dar nu reusesc sa "leg" nimic s-au sters mesaje? ce se intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

fata si-a sters mesajul la care am raspuns, in care ne relata ca invatatoarea copilului s-a comportat urit cu copilul, comportament schimbat total in urma cadourilo/atentiilor primite;
dupa felul in care au suparat-o raspunsul meu si a Tisinei inteleg ca asta era de fapt o lauda/apreciere(??) adusa invatatoarei respective care avea dreptul la intoleranta manifestata versus copiii din clasa sa (?)

in cazul asta imi cer scuze pentru interventie;
vazuta prin prisma experientelor mele de aici cu invatatoarele fiului meu (aici se schimba in fiecare an invatatoarea, deci suntem la a cincea, incluzind prescolara) mie mi s-a parut un comportament revoltator, ceea ce a relatat Iasmin in postarea stearsa;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Aha,ok am priceput.Haideti sa lasam asta,daca cineva decide sa stearga mesaje,asta e,eu am fost derutata,ca nu gaseam logica.Nu mi se pare anormal sa dai o atentie invatatoarei,atata vreme cat o fac si pentru bunica sau matusa copilului,invatatoarea e parte din viata ei si din intamplare chiar merita si fiica-mea tine la ea foarte mult.Dar nu mi se pare in regula sa incerci sa cumperi toleranta sau bunavointa invatatoarei cu un cadou(ca parinte),sau sa avantajezi in vreun fel copilul care aduce in detrimentul celui care nu aduce(ca invatator/profesor).Nimeni nu e obligat sa "duca" ceva invatatoarei,daca o face poate simte respect sau recunostinta pentru munca si daruirea ei-si va asigur ca exista invatatoare care chiar merita o floare sau o cutie cu bomboane.Dar mi se pare aberant sa iti schimbi comportamentul fata de copil daca primesti ceva de le el...Foarte gresit.Eu mi-as muta copilul automat.Daca simt nevoia sa duc o atentie,bine,daca nu,la fel de bine,nu asta schimba atitudinea invatatoarei fata de copil.Sau nu ar trebui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns faby57 spune:

Buna,
noi avem o Doamna foarte de treab,dar desi nu ne cunosteam inainte mi se pare ca ii acorda anumite facilitati copilului meu.Baiatul meu este reprezentantul clasei(cls. a-I-a) la acele intalniri pe scoala,mi-a fost laudat la aproape toate sedintele,si cateodata mi se pare ca e vazut mai bine decat il vad eu.
Oare sa fie baiatul meu atat de bun fata de colegii lui?(e adevarat ca stia deja sa citeasca destul de cursiv si sa faca socoteli destul de avansate cand s-a inceput scoala,dar...).Pana acum nu i-am dat doamnei decat de craciun un mic cadou ca drept multumire pt. tot ce face pt el,dar ma gndesc ca acei parinti cu bani ma depasesc cu mult in acest domeniu.Binenteles ca la sedinte radiez de fericire si de mandrie dar oare e adevarat sau "ma imbat cu apa rece?"

Mergi la inceput