Legarea trompelor - da sau nu?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Si eu mi-am legat trompele acum 5 luni, cu ocazia celei de-a doua cezariene. Ma simt ok, nu am dureri de cap, nu m-am ingrasat, ciclul e normal, nu regret ca am facut asta.Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Ma bucur sa citesc atatea recomandari pozitive, oricum eu o consider una dintre cele mai sigure metode, chiar daca au existat cazuri de sarcina chiar cu trompele legate. (am citit chiar aici, pe forum vreo doua experiente de acest gen) Insa eu le consider raritati si sper sa nu mi se intample chiar mie...


Ana, mamica de Darius (2005), de Sara (2007) si viitoare mamica de gemeni pereche (DPN 18.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza spune:

Cele care ati recurs recent la o astfel de procedura, cam cat costa? Si eu voi face a doua cezariana si nu mai vreau sa risc sa mai raman insarcinata dupa aceea. Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danet spune:

Nu costa nimic in plus ( fata de cezariana ) se face in timpul operatiei si e o procedura extrem de simpla.
Eu mi-am facut-o acum 6 ani , dupa al doilea copil si este absolut ok.
Am scapat de anticonceptionale sau sterilet , metode care au riscuri mai mari de esec decat ligatura trompelor.
Nu afecteaza in nici un fel menstruatiile sau libidoul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare!
Si eu sunt de 2 saptamani mamica a 2a oara si am hotarat impreuna cu sotul si cu medicul sa imi lege trompele in timpul operatiei de cazariana.
Medicul mi-a sxplicat ca snt 2 metode prin care se face aceasta operatie: legare sau sectionare si legare. Prima metoda este reversibila, insa nu cand vrea pacienta ci cand "vrea organismul", adica la un mom dat trompele pot reveni la normal si se poate sa apara o sarcina. Cea de-a doua metoda este ireversibila, trompele sunt sectionate/taiate si o sarcina devine imposibila. Totusi exista metoda de fertilizare in vitro!
Tot medicul mi-a explicat ca are anumite criterii dupa care se ghideaza atunci cand face o astfel de interventie, nu accepta sa faca oricarei paciente. Acestea ar fi: probleme de sanatate, minim 2 copii si varsta mamei peste 35 ani. Eu ma incadram la toate aceste criterii, astfel ca decizia a fost destul de usor de luat.
In fond, este foarte frumos sa aduci pe lume un copil, este cel mai minunat lcuru, insa copii mai trebuie si crescuti, ceea ce nu e deloc usor. Sper ca nu voi regreta decizia luata.

Va doresc sa luati cea mai buna hotarare!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburuza

Cele care ati recurs recent la o astfel de procedura, cam cat costa? Si eu voi face a doua cezariana si nu mai vreau sa risc sa mai raman insarcinata dupa aceea. Mersi
Eu mi-am legat trompele la Medlife, cu ocazia celei de a 2-a cezariene. M-a costat 600 ron.Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Raluca, sa inteleg ca atat te-a costat operatia, nu? Pt ca legarea trompelor nu se plateste separat, din cate stiu eu... Oricum e o procedura f simpla pt medic, ar fi culmea sa pretinda sa fie platit pt asta..

Ana, mami de Darius (2005), de Sara (2007) si de gemeni 25 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Felicitari barbatilor care aleg sa foloseasca si ei o metoda contraceptiva, sincer, sunt de admirat ! Nu inteleg de ce doar femeia trebuie sa aiba grija asta, sa se umple de hormoni toata viata . Problema sarcinii e a ambilor soti, nu doar pe capul femeii.
Revenind strict la intrebare, eu as alege aceasta metoda. Asta cu cheful de facut copii peste nu stiu cati ani nu e pentru mine. Cum adica daca mi vine chef d efacut copii peste nu stiu cati ani ? Dupa mine, copiii nu se fac la orice varsta si dupa cheful meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allyqd spune:

Cat timp de recuperare este necesar dupa o astfel de interventie? Mai mult de 2-3 zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Raluca, sa inteleg ca atat te-a costat operatia, nu? Pt ca legarea trompelor nu se plateste separat, din cate stiu eu... Oricum e o procedura f simpla pt medic, ar fi culmea sa pretinda sa fie platit pt asta..Ana, mami de Darius (2005), de Sara (2007) si de gemeni 25 +
La Medlife am platit suplimentar. Pe factura a aparut separat ligaturarea trompelor.Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput