Legarea trompelor - da sau nu?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Hai mey,cazurile in care femeile fac in mod special operatzie de legare de trompe sunt putzine!

Faptul ca soacra ta a fost pusa in fatza acestei situatzii,zic eu ca e mai mult decit ocazionala!
Nu a putut lua anticonceptzionale sau sa sterilet?

Dana



Veneam sa iti spun ca si operatia cumnatei a fost tot la cerere, fetita ei s-a nascut cu cancer si a vrut sa se asigure ca nu va mai ramane vreodata insarcinata, mai are inca 2 copii din casnicia anterioara a sotului.Si tot a ramas insarcinata doar ca sarcina nu a fost viabila.Acum nu stiu ce face sa se protejeze...

In cazul soacrei nu.

Adriana si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

panteruto felicitari si o sarcina usoara!legat de operatia asta de legare a trompelor, aici stiu multe femei care au facut-o si nu neaparat la cezariene ca si asa la cit de rar se fac nici nu ar mai fi intrat in discutie. si mie dr mi-a propus ca fiind una din variantele sigure de protectie in caz de sunt sigura ca nu mai dorim alti copii. nu se taie burta ca la cezariana, cica printr-o sectiune mica in zona buricului ori cam asa ceva, procedura simpla, cica. simpla nesimpla mie tot frisoane imi da, cum naiba o fi sa fii taiata taman pe buric brrr. cosmeticiana mea asa are si zicea ca nu a durut, nu a fost spitalizata, anestezia scurta vreo 30 de min si dupa 3 zile era ca si cum nu a fost nimic.cunosc si domni ce s-au sterilizat, pe bune bravo lor! mi se pare corect cind un barbat zice gata draga 10- 15 ani ai avut tu pe cap grija asta, ai luat pastile, ai avut nasteri, ai incercat sterilete, acum gata e rindul meu sa fac ceva in privinta asta. de o mie de ori bravo domnilor care gindesc asa. mai ales ca nu e marea operatie. cu al meu inca negociez. eu o sa probez mirena de data asta, macar doza de hormoni eliberata ar fi cica minima. dar sa vedem de-mi prieste.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Vik, multumesc de urari si felicitari si voua pt micuta Letizia!

Exact asta a fost si rationamentul sotului, eu am luat pastile aprox 10 ani, aprox. 7 ani de cand sunt cu el si mi-a spus gata, nu mai iei imi fac eu vasectomie.Nici macar nu am muncit sa il conving :).El e foarte speriat de cancer ca familia lui a fost lovita de atatea ori...nu vrea sa ma mai expun hormonilor desi eu am intrebat doctorul si imi spusese ca e ok sa iau.
Oricum eu sunt hepi :)

Adriana si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80

Pentru cele interesate, cititi si despre metodele Essure si Adiana ( sunt info multe pe net), metode de sterilizare pe cale vaginala, mult mai putin invazive, fara anestezie generala, fara spitalizare.

In Europa foarte multi medici s-au specializat pe asa ceva, la noi n-am reusit inca sa gasesc un medic (nu caut f intens, nu vreau pt mine, sau cel putin nu inca) dar sunt convinsa ca exista, Essure se face din 2002 cu rezultate excelente.

Se introduc in trompe doua spirale mici din silicon, se incalzeste zona la 65 de grade iar corpul creeaza tesut cicatricial in jurul spiralelor, blocand astfel trompa definitiv.

Dupa 3 luni se verifica impermeabilitatea cu un lichid de contrast si gata :)

E sterilizare de generatie mai noua, eu nu mi-as mai lega trompele in 2010. Cu exceptia cazurilor cand se face dupa cezariana, atunci da, tot faci anestezie si tot te taie.


Multumesc de info despre aceste noi metode, foarte util pentru cine nu face cezariana. Am gasit chiar ca se face in Norvegia, mai ramane sa-mi iau inima in dinti dupa ce nasc.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Am cautat subiecte pe aceasta tema si am gasit aici, desi nu s-a mai scris nimic de anul trecut, cred insa ca mai sunt si alte mamici interesate de subiect si imi permit sa continui dezbaterea. Ce parere aveti despre legarea trompelor, pro sau contra? Cele care ati apelat la acest procedeu, regretati? De ce?
Eu mi-am mai dorit inca un copil, familia cu trei copii mi se parea perfecta, insa Dumnezeu a hotarat sa ne mai dea inca doi, asa ca suntem foarte multumiti... Insa, sunt la a treia cezariana, stiu ca si asta e cu risc, astfel ca nu-mi mai doresc alta. Daca tot sunt taiata, chiar la legarea trompelor vreau sa apelez, insa voiam sa mai caut informatii, sa nu decid in necunostinta de cauza. Parerile sunt impartite, de obicei sunt contra cele care nu au trecut prin asta, doar au auzit povesti.. Pe mine ma intereseaza daca sunt mamici care si-au legat trompele si daca au simtit efecte adverse. Multumesc pt eventualele raspunsuri!


Ana, mamica de Darius (2005), de Sara (2007) si viitoare mamica de gemeni pereche (DPN 18.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

La mine nu au aparut nici un fel de efecte. Am si uitat. De ingrasat ...am slabit de tot, hormonal sunt in parametri normali.
Din punctul meu de vedere, cu trompele legate e 100% ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Multumesc Vilma pt raspuns, multa sanatate in continuare iti doresc!

Ana, mamica de Darius (2005), de Sara (2007) si viitoare mamica de gemeni pereche (DPN 18.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Multumesc, Ana. Sanatate multa la copiluti si nastere usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Categoric DA - atunci cand stii sigur ca nu mai vrei copii, cand nu vrei sa bagi hormoni in tine si cand nu vrei sa trebuiasca sa schimbi steriletul o data la 3-5 ani ...

Nu este deloc invaziva, mai ales cand se face in timpul cezarienei.

Nu are nici un fel se reactii adverse si dupa, you can have the best sex ever ... eu aproape ca nici nu stiu cand imi vine ciclul, atat de putin ma mai preocupa problema asta acum .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Si eu gandeam ca legarea trompelor nu e o optiune, ca e ceva definitiv, ca daca ma apuca peste cativa ani ca vreau al treilea copil imi va parea rau, etc.
Am refuzat categoric optiunea asta.
In timpul cezarienei am aflat ca am probleme mari, apoi ca o atreia sarcina mi-ar pune viata in pericol.
Si acum nu mai stiu cum sa fac sa am o protectie 100% si ma gadesc ca daca imi legam trompele ar fi fost mult mai bine.

Mergi la inceput