Legarea trompelor - da sau nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Vasectomia a outpatient procedure, nu necesita decat un anestezic local si dureaza 10 minute. La legarea trompelor nu e asa,e practic o operatie cu posibilitate mai mare de complicatii, am soacra si cumnata care au facut asta si mi-au spus ca vasectomia e mult mai indicata doar ca sotii lor nu au fost de acord cu procedura.
Mai mult daca sotul meu a fost cel care a propus asta de ce sa fiu impotriva daca nici unul din noi nu mai dorim un bebe?

Si inca o chestie, costurile unei operatii de legare a trompelor sunt mult mai mari(asta daca se executa fara ca pacienta sa nasca prin cezariana) decat o vasectomie(care pt noi e gratis).

Adriana si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mey tu ai pus ca e invaziva!Daca spuneai abuziva ,eram de acord cu al doilea mesaj!

Autoarea subiectului a spus clar ca e programata pentru cezariana!
Si poate facem si-o lista cu barbatzii care au acceptat vesectomia in Romania!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Pentru cele interesate, cititi si despre metodele Essure si Adiana ( sunt info multe pe net), metode de sterilizare pe cale vaginala, mult mai putin invazive, fara anestezie generala, fara spitalizare.

In Europa foarte multi medici s-au specializat pe asa ceva, la noi n-am reusit inca sa gasesc un medic (nu caut f intens, nu vreau pt mine, sau cel putin nu inca) dar sunt convinsa ca exista, Essure se face din 2002 cu rezultate excelente.

Se introduc in trompe doua spirale mici din silicon, se incalzeste zona la 65 de grade iar corpul creeaza tesut cicatricial in jurul spiralelor, blocand astfel trompa definitiv.

Dupa 3 luni se verifica impermeabilitatea cu un lichid de contrast si gata :)

E sterilizare de generatie mai noua, eu nu mi-as mai lega trompele in 2010. Cu exceptia cazurilor cand se face dupa cezariana, atunci da, tot faci anestezie si tot te taie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu am trompele legate dupa a doua cezariana si regret tare ca am acceptat sfatul dr.statusem f mult tp in spital[3 luni],am avut mari probleme cu ambele sarcini si dr a zis ca decat sa ramana copiii fara mama,mai bine imi leaga trompele.si mie mi a fost jena sa zic ''nu''[stiu ca suna prosteste,dar asa a fost,plus groaza ca voi mai trece prin ce am trecut].
acum,in sinea mea,sper ca dumnezeu sa infaptuiasca o minune si sa raman insarcinata ..candva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Am trei copii si tot nu mi-as lega trompele
Exista suficiente metode contraceptive pana la asta, fiecare isi poate alege in functie de cum le accepta fiecare organism...
Nu as alege varianta asta niciodata... poate daor dupa 45 de ani
Sau daca mi-ar interzice dr. o sarcina, din motive medicale...
Dar altfel nu...

Niciodata nu stii ce se poate intampla in viata... orice e posibil... cine stie cand si din ce motive vrei inca un copil...
Eu ma zis ca daca castig la loto, mai vreau o fetita (Eu mi-o doresc oricum, numai ca's consitenta ca nu mai fac fata fara ajutoare)

In plus, chiar aici pe forum, au fost cateva cazuri de sarina cu trompele legate...


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">Scrisoare pentru Mos Craciun (ely1)


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Dana, nu inteleg la ce te referi, da am spus invaziva.Vorbeam in general, am inteles ca autoarea va face, sau a facut deja cezariana, din moment ce a avut loc pe data de 18 ianuarie.

Vorbeam in general in caz ca alte femei se gandesc la legarea trompelor fara sa fie caz de cezariana.
In Romania cred ca numarul barbatilor cu vasectomie se apropie de 0.

Aici sotul are multi prieteni care si-au facut(au deja copii sau nu isi doresc copii deloc) si l-au asigurat ca e foarte ok, ceva durere dupa dar in 3 zile e ca nou.

Adriana si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Si vasectomie, si legarea trompelor... pentru mine, e cam acelasi lucru... in sensul ca nu as alege o metoda contraceptiva de acest gen... aproape definitiva... doar difera cine e "chinuit"
Am inteles ca la vasectomie, sansele de reusita, sa le "dezlegi", ar fi mai mari... dar, cum spuneam... nu se stie niciodata pe ce carari ne poarta viata... pe mine, sau pe al meu sot... de ce sa regret peste niste ani...
Mai bine ma protejez altfel... ca pana la urma daca e sa vina bb, iese si cu sterilet, si cu pastile, si cu prezervativ, dar si cu trompele legate...


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">Scrisoare pentru Mos Craciun (ely1)


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Panterutzo,m-am referit la faptul ca si pentru barbatzi vasectomia e la fel d einvaziva ca si pentru femei!

Femeile sunt puse a lua aceste decizii in general in fatza operatziei d e cezariana sau alt tip d e interventzie chirurgicala la nivel genital (nu stiu daca e corect cum am spus),chiar nu am auzit de operatzii speciale pentru legarea trompelor!


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Soacra mea si-a facut special operatie de legare a trompelor pt ca ramasese gravida la 44 de ani si sarcina a fost deosebit de grea. Daca mai ramanea inca o data gravida si-ar fi riscat viata(si precis ar fi ramas ca a fost foarte fertila, avand 6 copii), asa ca a facut operatie special pt asta.
Si totusi barbatul nu se expune la atatea riscuri ca si femeia, cum am zis, vine isi face "operatia" si pleaca acasa, nu spitalizare nu nimic, doar gheata :)

Metoda expusa de Mihaela mi se pare mult mai ok decat taietura pe burta.

Noi, daca ne vom mai dori copii si vom avea posibilitati materiale vom adopta, asa am hotarat de cand ne-am cunoscut, deci e posibil sa mai avem copii si mai tarziu.

Adriana si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Hai mey,cazurile in care femeile fac in mod special operatzie de legare de trompe sunt putzine!

Faptul ca soacra ta a fost pusa in fatza acestei situatzii,zic eu ca e mai mult decit ocazionala!
Nu a putut lua anticonceptzionale sau sa sterilet?

Dana

Mergi la inceput