Cata apa e normal sa bea un copil?

Cata apa e normal sa bea un copil? | Autor: AngeliquedeS

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare la voi: cata apa beau copilasii vostri?

Pupicu, la 2 ani, bea foarte multa apa, 1,5 litri chiar spre doi uneori si nu stiu daca e in regula. De cand l-am intarcat la un an si 4 luni a inceput sa bea f multa apa. Inainte nu voia alte lichide, doar san.

Nici acum, in afara de apa nu bea altceva, nici lapte, nici ceai, nici suc de fructe facut de mine, nici nu am insistat cu acestea din urma. Insa nu stiu daca e cazul sa ma ingrijorez sau nu. Asta vara pediatra mi-a spus ca nu e anormal sa bea atata apa mai ales ca e si f cald. Dar acum nu mai e cald si el tot atata bea. Sau sunt eu nebuna? Chestia e ca eu cred ca bea de dragul biberonului, fiindca daca nu ii dau sa bea din biberon, mai bine nu bea. Ma gandesc ca daca avea vreo boala si ii cerea organismul apa din pricina bolii ar fi baut de orinde si indiferent cu ce, nu? Ai vostri cata apa beau?

Vreau oricum sa ii fac analize. Dar as vrea sa stiu daca mai sunt copii care beau asa multa apa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

mai bine zici multumesc. Nu e rau sa bea lichide. La mine probleme este invers - tot nu bea cat l-am alaptat nimic inafara de san, iar de la 1 an jumatate, de la intarcare, cu greu ajungem la 1 litru pe zi (atunci e sarbatoare) - asta se reflecta prin constipatia lui si nici nu vreau sa ma gandesc la alte probleme. asa ca lasa copilul sa-si satisfaca nevoile linistit caci apa curata, reinnoieste organismul, dar rau sigur nu face.

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede_89 spune:

AngeliquedeS si fetita mea de 1 an jumate bea apa multa sau ceai,cateodata si 2l poate dar ziln ic cam 1,5 l (ca e vara ca e iarna) + 500 ml lapte doctorita mia spus ca ii foarte bine ca bea ceai,apa lichide stai linistita nu te ingrijora asa sunt uni copii la care organismu le cere lichide multe,dar asta nu inseamna ca este bolnav sau are vreo boala,asa este organismul lui cerand lichide multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Va multumesc pt raspunsuri. Sincer, speram sa primesc mai multe ca sa ma linistesc sau eventual ca sa ma lamuresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

nu e mult 1,5 l de lichide.
alexia cred ca tot cam atat bea...dar, din pacate 1l este numai laptele, in detrimentul apei.
deci cam 1l de lapte, si restul pana la 1,5l apa plata si suc de portocale.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Angelique, tu probabil te gandesti la un diabet insipid...acolo ingerarea de cantitati mari de lichide se insoteste de urinat ff des si in cantitati enorme (ceea ce banuiesc ca nu e cazul caci te-ar fi frapat asta...). Asa ca, zi intr-adevar mersi, eu cu fii-mea ma lupt sa bea si 500 ml apa pe zi; plus numai 270 ml lapte, plus cam 200 ml suc de portocale si ce mai intra la supa/ciorba...una peste alta cu chiu cu vai daca ajunge la 1 litru. Dar nu am ce-i face...

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozi la fel a fost dupa intarcare -la 2 ani- si a tinut-o pana pe la 4 ani cand a renuntat la biberon si la sticluta cu picurator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Naty, intr-adevar la un diabet insipid m-am gandit, dupa cum m-am vaitat si aici http://zicolorata.blogspot.com/2010/01/cata-apa-e-normal-sa-bea-un-copil.html unde mi-am luat inima in dinti si i-am spus pe nume. de urinat urineaza intr-adevar proportional cu cat bea, dar ce nu reusesc eu sa imi fac imagine este ce inteleg ei cand scriu despre cei care sufera de asta ca urineaza in cantitati enorme. Ca urineaza mai mult decat beau? Ce inseamna enorm? Luat cuvantul ca atare?

Repet, o sa ii fac analize sa imi potolesc piticii de pe creier, dar abia sambata ajung la laborator si pana atunci parca numai asta am in cap, intelegeti voi sigur cum este.

Raluca, Grati, va multumesc mult de raspuns, nici nu va imaginati ce bine imi face cand aud afirmatii de acest fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui AngeliquedeS

Naty, intr-adevar la un diabet insipid m-am gandit,


Eu credeam ca iti e teama de water poisoning.Pt diabet poti sa faci analize ca sa te linistesti.Iar water poisoning la un copil de varsta lui ar tb probabil sa bea 3 litrii o data ca sa pateasca ceva.Cee ce nu cred ca ar face.
Si eu zic ca e bine sa bea apa mai multe.Si fiica mea bea apa destul de multa.Nu AMcalculat cantitatile dar fac pariu ca mai multa ca mine...
Eu ma bucur deoarece eu beau apa putina, motiv pt care in timp mi-a disparut aproape total senzatia de sete.Deci eu tb sa imi aduc aminte sa beau apa.Nu imi e sete.Ceea ce poate fi periculos in tara unde traim noi acum.
Si foarte bine ca nu bea ceaiuri/sucuri.Apa e cea mai buna.
Nu ai motive de ingrijorare , dar fa totusi analizele.

Nici eu nu am inteles cum poate cineva sa urineze mai mult decat bea?De unde provine restul?

Errie's mummy and w5+

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
Nici eu nu am inteles cum poate cineva sa urineze mai mult decat bea?De unde provine restul?


Aproape orice aliment contine apa intr-o anumita proportie. Legumele si fructele in principal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

trebuie sa bea lichide 110-150 ml pe kg corp

dar pentru asta nu bea lapte ca bea prea multa apa



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput